Kimse neden mütevazi değil?

• Konuyu başlatan XAX
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 21
  • Görüntüleme 3B
Tabii ki bu yorumun tezat içerdiği için saçmalık. Kendi adıma konuşmak gerekirse, bir iyi insan bir de kötü insan vardır. Fakat herhangi bir karşılık beklemeden ve tedikleyici unsurlar olmadan içinden gelerek iyi olan insan gerçekten iyi bir insandır.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben hala iyi insanların olduğuna inanıyorum, ama kötülere göre sayıları az.
Şu an ülkemizde mütevazi insanlar da var paranın bozduğu insanlar da var. Bana kalırsa mütevazilik insanın içinde olması gereken bir şey. İçinde kibir olan daima herkese tepeden bakma amacı olan insanlardan mütevazilik zaten beklenemez.

366688

Değerli üyeler cevaplarınız için çok teşekkürler. Yorumlarınızı okuyarak yeniden tazelendim.
Neden bu seneden sonra? İnsanlar bu seneden önce size karşı mütevazi görünüyor muydu?
Sanırım o zamana kadar temiz kalpli insanlar tanıdım. O seneden sonra hayat koşullarında tanıdığım insanlar bu postu açmama sebep verdi.

Çıkar ilişkisi, hayattaki amaçsızlık ve eğitimsizlik falan ya da direkt zevkine yapılan bir şey işte. Gelmişiz dünyaya, düşmüşüz yalan bir hakikatin peşine ve koşturup duruyoruz. Yine ben de dahil herkes bir şeylerin peşinde. Muhtemelen bu durum hep sürecektir. Gerektiğinde hayır diyebilmeyi bilmeliyiz diye düşünüyorum. Peki kendim biliyor muyum? Hayır. Ama öğreneceğim umarım. Fakat bu dediklerimden de "Dünya boştur, yalnızlık iyidir." gibi çıkarımlar yapmayın lütfen. Tabii yalnızlık bazen iyidir ama abartıldığında da eğitim hayatımızdan, iş hayatımıza kadar her şeyimizi olumsuz etkileyebilir. Dolaysıyla bu çeşit ifadeleri tasvip etmiyorum. Yine de olabildiğince tutarlı insanlara denk gelmeye çalışmak lazım. Bi de şunu da belirtecek olursak; Anadolu insanı halen oldukça samimi. Misafirlik, günlük hayat, birbirimize yaptığımız yardımlar vesaire bunları göz önünde bulundurunca gayet samimi gözüküyorlar. Hele ki yaşlı kesim çok daha sıcak bana göre.

Değerli üyeler, ben 2013 senesinden sonra hiçbir insanda sıcak kan göremiyorum, mütevazilik göremiyorum. Sizce dünya taş kalpli insanlarla mı doldu yoksa ben mi böyle düşünüyorum. Bu güzel konuyu sizlerle konuşmak isterim.

Eki Görüntüle 366312
Hocam belki de 2013'ten sonra hayatın, etrafın farkına vardığınız için(liseye başlama gibi) size böyle geliyordur. Ama insanlar hiçbir zaman mütevazi değillerdi.

Evet bu konuda haklısın bazı insanların monoton hayatlarının etkisinde kalıp robota bağladıkları kesinlikle doğru.
Bazen kendimi öyle hissetmiyorum desem yalan olur.
Mütevazıyım fakat iste o kötü insanlardan dolayı bazen çok tedbir almak zorunda kalıyor insan.

Aslında mütevazi insan kalmadı değil de daha çok ego yapmayı ve tepeden bakmayı biraz marifet sanan insan sayısı arttı. Yani hepimiz karbon elementinden oluşan birer yaşam formuyuz, neyin kasıntısı bu:) Ne yazık ki diziler, televizyon, haberler, magazin yayınları bu durumu daha da körüklüyor. YouTube'da bile kışkırtma ve hakaret videolarının sayısı hergün katlanarak ilerliyor baksanıza. Birisine sen iyisin demek o kadar zor geliyor ki insanlara.

Son zamanlarda "zorunluluk" kelimesini kullandığım için sıkça hararetli tartışmaların içinde buluyorum kendimi.

"Bireyin, egoist olma zorunluluğu vardır." demiştim önceki tartışmalarımda. Bunu ister "Ben olmak(Özgecilik)" ya da kendi anlamıyla Egoizm(Rasyonel, Ahlaki, Psikolojik) olarak düşünebilirsiniz. Her iki durumda da egoizm söz konusudur.

Bu yüzden her eylemde hedonizm söz konusudur. Madem her eylemde hedonist bir amaç var, o zaman neden yapmayalım ki?

Eğer birey üstün olma hazzını yaşamak istiyor ise, mütevazı olmamak zorundadır.

Eğer bir aslan, gücünü, yırtıcılığını göstererek üstünlük durumunu yaşıyorsa, bir insanın da düşünme eyleminde, kendini üstün görme durumunu yaşaması gayet doğaldır.

Hiçbir insan, çıkarı dışında eylem gerçekleştirmez. Buna özgecilik de dahil.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı