Kimyaya kafam basmıyor

xenia

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba beyler. Ya bir sorunum var lise 1 geçtim bu sene kalma korkusu var aşırı derecede hele matematik - kimya gibi derslere kafam hiç basmıyor. İlk sınav 07 kimyanın ne yapacağımı bilmiyorum. Yarın dil ve anlatım var 50 altı aldık mı bitti yani. En azından matematikten 50 aldım biraz ondan rahatladım ama kimya 07 nedir ya valla isme bile puan vermemişler ya. Kalırsam bitti zaten. En azından coğrafya - tarih onlar biraz olsa iyi ama kimya 07 nedir ya. Ya hoca anlatamıyorum ya ben çalışamıyorum yada kafam basmıyor.

Dil anlatımdan hiç korkma bende ilk dönem çok korktum sonra karneye 46 düştü hoca yükseltmedi ama 2. dönem düzelttim. Kimya bende sevmiyorum ne ezber dersi ne de formül dersi ikisinin karmaşası gibi bir şey. O yüzden olabildiğince kopya çek ama yakalanma. Durumunuz müsait ise dershane istemiyorsan özel derse git yoksa sonra başına dert edinirsin ben ne yapacağım diye. Şuan 10. sınıftayım nakillerden yararlanıp daha iyi ve evime yakın bir okula geldim. Şuan derslerime daha çok çalışıyorum ama kimya gene kötü gelecek tahminimce bu yüzden 2. dönem dershaneye başlayacağım.

Kardeşim bak şimdi, kendine bir kaynak al en başta. Ama senin seveceğin türden bir kaynak olsun bu içinde bol bol konu anlatımı olan. Çünkü senin temel sağlam değil. O Kaynağı kendin seç hocanın demesiyle felan alma. Sonra diyelim bugün Pazartesi Kimya dersiniz var ne işlediniz? İşte +1,-1 Yüklü anyon ya da katyonlar. Eve gel aklını dağıt rahatla dinlen ardından kaynağını aç altını çizerek bugün işlediğiniz konuyu sesli olarak konuşarak bir oku. Dersi derste dinlemen çok önemli, not tut. Hocalar derste söylediği yerlerden sorarlar. Ardından defterini aç aldığın notlarını bir gözden geçir, geçirdin mi tamam sen bu konuyu anladın. Ama hemen unutacaksın. en az 3 en fazla 10 test çöz o konuyla ilgili. İşin bitti, hepsi bu kadar! Yarın sınav var diyelim bugün akşama kadar bilgisayar oyunu oyna. 10'da yatacaksın diyelim ki. 9'da o önceden çözdüğün yerleri ve altını çizdiğin yerlei bir aç ve gözden geçir kelime kelime oku demiyorum sadece gözden geçir. Artık en az 80 Garanti..

Ya dil ve anlatıma bakıyorum dillerin ilişkisi - Türkçe hangi dil ailesi arasında yok bu yok şu biz 8.sınıfta bunları hiç görmedik. Boşuna demediler bana 8.sınıf gibi olmaz diye. Kimyayı düzeltmek imkansız gibi bir şey artık zaten. 2.sınavdan 100 almam lazım o ayrı bir imkansız :D 07'den 100 alırsam bırakırım okulu okumam daha :) Dershaneye 11-12 üst üste gitmek istiyorum. Şu 2 yılı kalmadan atlatırsak allahın izniyle. Bir anda kalmak işin içine girince insan hangisine odaklanacağını bilemiyor. Aslında mantıklı ama ders çalışırken aklım başka yerlere gidiyor . Bu hep bilgisayar veya kız meselesi falan olmuyor hep değişik akla gelmeyecek yerlere bile gidiyor kafam. Yazıyı okuyorum okurken düşünüyorum ne okuduğumu anlamıyorum.

Ya dil ve anlatıma bakıyorum dillerin ilişkisi - Türkçe hangi dil ailesi arasında yok bu yok şu biz 8.sınıfta bunları hiç görmedik. Boşuna demediler bana 8.sınıf gibi olmaz diye. Kimyayı düzeltmek imkansız gibi bir şey artık zaten. 2.sınavdan 100 almam lazım o ayrı bir imkansız :D 07'den 100 alırsam bırakırım okulu okumam daha :) Dershaneye 11-12 üst üste gitmek istiyorum. Şu 2 yılı kalmadan atlatırsak allahın izniyle. Bir anda kalmak işin içine girince insan hangisine odaklanacağını bilemiyor. Aslında mantıklı ama ders çalışırken aklım başka yerlere gidiyor . Bu hep bilgisayar veya kız meselesi falan olmuyor hep değişik akla gelmeyecek yerlere bile gidiyor kafam. Yazıyı okuyorum okurken düşünüyorum ne okuduğumu anlamıyorum.
Kardeş sende bu anlattıklarına göre bir dikkat dağınıklığı bulgusu var. Bir psikolog-psikiyatr sservisine görünsen iyi olur. Selectra tarzı hafif ilaçlar sayesinde atlatabilirsin bunu. Ailenle paylaş derim.

Ya zaten gitme gibi bir istediğim var aklımda olan bir şey. Tek istediğim şu sene kalmayayım yeter başka bir şey istemiyorum ya.

Ya zaten gitme gibi bir istediğim var aklımda olan bir şey. Tek istediğim şu sene kalmayayım yeter başka bir şey istemiyorum ya.
Bir psikoloğa görün. Korkularını yenersen ve dikkat dağınıklığını belirli bir düzene, rayına oturtursan ITU Bilgisayar Mühendisliğine kadar yolun var :)

Karamsar olma aptal değilsin elbet yapabilirsin. Öncelikle kafandan ben yapamıyorum cümlesini at. Ne o öyle, mal mısın olum. Kimya kadar basit bir dersi nasıl yapamıyorsun ? Anlaşılan sen sözelcisin. Bak Alperen Ceylan'ın söylediklerini harfiyen uygula. Anlatmak istediklerimi çok güzel anlatmış zaten. Başarılı olanlar düzenli ders çalışanlardır. Senin genel olarak derslerle alakalı problemin var anlaşılan. Eğer düzenli olursan hem ders çalırsan hemde oyununu oynarsan, hem mutlu huzurlu olursun hemde başarılı. İş sana kalmış. Alperen Ceylan'ın dediklerini yap. Önerim Fem yayınları. Ben üniversite sınavlarına onunla hazırlandım. Piyasada 1 numara. Çok temiz anlatıyor, gereksiz tek bir cümle bulunmuyor kitaplarında. Sana önerim, düşün karamsar olma Alperen Ceylan'ın dediklerini yap ve başarıyla mutluluğu yaşa. Hadi aslanım sen ders dışında çok şey başarabiliyorsan aptal değilsin. Umarım alınmamışsındır anlatmak istediklerimi abin olarak söyledim. Biraz argo biraz kızma ile. :D
Kendine sor bunu ben yapabilirmiyim diye. Bir işe başladın mı sonunu getir. Okuyacağım diyorsan oku. Hiçbir şeyi yarım bırakma. 07 alman senin kendini anlaman için bir neden olabilir. ;) Yapabilirsin, yapanlar nasıl yapıyor ? Anahtar kelimen 'düzen' olsun. Kolay gelsin. :)

İnşallah :) O kadar yüksek olmasa olur sonunda Bilgisayar Mühendisliği yazsın yeter bana :) Allah herkese hedeflerine ulaşmayı nasip etsin. Doğru söylüyorsun ama işte bir kere 07 alınca insan kötü oluyor. Sözelciyim evet ama 8.sınıf gibi değil dil ve anlatım çok değişik şeyler çıktı karşıma :) Dediğin doğru aslında 07 almam kafamın dank etmesi gibi bir şey. Artık düzenli çalışacağım iyi geldi :) Çok teşekkür ederim hepinize.

İnşallah :) O kadar yüksek olmasa olur sonunda Bilgisayar Mühendisliği yazsın yeter bana :) Allah herkese hedeflerine ulaşmayı nasip etsin. Doğru söylüyorsun ama işte bir kere 07 alınca insan kötü oluyor. Sözelciyim evet ama 8.sınıf gibi değil dil ve anlatım çok değişik şeyler çıktı karşıma :) Dediğin doğru aslında 07 almam kafamın dank etmesi gibi bir şey. Artık düzenli çalışacağım iyi geldi :) Çok teşekkür ederim hepinize.
Bol bol kitap oku. ;)

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı