Kırmızı Hap Bölüm 1 - "Ateistleri Anlamak"

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
@arteac Tufan? Hani şu sadece belli bir coğrafyada olup da herkesi yok eden tufan mı? Nasıl oluşmuş o tufan açıklasana bi?
Göğün 7 kat olayını da İslam mitolojisine biraz bakarsan Muhammed'in miraç zamanında geçtiği yerlerden atıf edilmiş. Son katı da cennetin ağacı olarak söylenmiş. Günümüz gök katmanlarıyla hiç alakası yok bunların.
Eğer merak ediyorsan Şamanist inançların belli bir kısmında da 7 gök inancı vardır, onlar da mitolojisine bağlı olarak bunları ayırırlar.
Aynı zamanda Bambara Kabilesinin de 7 gök inancı mevcuttu, Mali'de yaşamış bir topluluklardı.
Dünyanın katmanlarını da işkembeden uydurmaya gerek yok, 5 katmanı vardır bunlar da
  1. Barisfer
  2. Pirosfer
  3. Litosfer
  4. Hidrosfer
  5. Atmosfer

Aynı şekilde gökyüzü de
  1. Troposfer
  2. Stratosfer
  3. Mezosfer
  4. Termosfer
  5. Ekzosfer
olarak ayrılır. Katmanları bölüp bölüp üstüne eklersen 7 tane de bulursun 20 tane de, burada mucize olan bir şey göremiyorum ben.

Dağlar hareket etmez, plakalar hareket eder. Bunlar da şu anda depremlere neden olan plakalardır, bu plakalar altındaki lav tabakasında yüzerler ve çok yavaş bir biçimde hareket ederler. Plakaların çarpışması sonucu yerde yarıklar ve dağlar oluşur. Coğrafya öğrenelim lütfen bol keseden sallamayalım.

O ayeti küresel ısınmaya nasıl bağladın gerçekten şaştım kaldım sen nesin biliyor musun? Ayet bükücü! Tüm ayetleri büküp büküp kendi menfaatlerine kullanan birisin ve acınacak haldesin kusura bakma.

Ayrıca diğer medeniyetlere peygamber gelip gelmediğini biliyor musun?
Diğer hiçbir coğrafyaya peygamber gelmedi. Peygamberlik Orta Doğu'ya özgü bir meslektir. Ne Asya, ne Avrupa, ne Afrika, ne Avustralya, ne de Amerika kıtalarına herhangi bir peygamber gelmedi.

Buna gelen bir kitap yok. Onun konuyla da alakası yok. Mısırlıların bildiği şeyi mucize diye millete yutturamazsın.

Allah teala her kavme bir peygamber göndermiştir.
Afrika, Amerika, Asya, Avustralya, Avrupa kıtalarına gelmiş peygamber isimlerini söyle bakalım. Boşuna masal anlatıp durma, kimse gelip geçmedi buralardan.

Kur'an-ı Kerim'de anlatılan bazı hususlar eski kavimler döneminde de bilinmekteydi. Çünkü onlara da peygamber gelmişti.
Hiçbir doğruluğu yok bu dediğin ve bunu diğer dediklerimi çürütmeye yetecek bir bahane değil.

Mesela, kur'an-ı Kerim'de anlatılan tufan olayı, ve diğer Hadise'ler tevrat ve ıncil'in dışında, sümer, asur-babil kayıtlarında, yunan efsanelerinde, Hindistan'da satapatha, brahmana ve mahabharata destanlarında, İngiltere'nin galler yöresinde anlatılan bazı efsanelerde, iskandinav edna efsanelerinde, Litvanya efsanelerinde ve hatta Çin.
Çok basit bir mesele, okumadığın için bilmiyorsun. Bu uygarlıklar Kuran yazılmadan önce olan söylemler ve tamamen mitolojiktir. Adem ve Havva diye biri asla yaşamadı. Kuran toplama bir kitaptır, Sümer metinlerinden, Zerdüştlükten, Mezopotamya mitlerinden, Tevrat'tan kopyala yapmış bir kitaptır. Dinler bölgeseldir, bölgeden bölgeye değişmekle ile beraber, aralarında bir takım benzerliklerin olması onlara peygamber geldiği manasına gelmez. Bunlara peygamber gelseydi bunların dini bu kadar farklı olmazdı, ayrıca bu bölgelere peygamber geldiğine dair en ufak bir kanıt yok ayrıca.

Çünkü, 124.000 peygamberin insanları tebliğ için gönderildiği hadiste belirtilen bir hakikattir.
Hade say bakalım isimlerini desem ortada kalırsın. Bu sayıya inanmak bile akla mantığa zarar bir durum.

kainatın daima genişlediği artık ilim ve bilim dünyasının kabul ettiği bir ilmi buluştur. buna kur'an şu ayetiyle işaret etmektedir.
Aynı palavraları yazıp durma, yukarıda nereden geldiğini yazdım.

güneşin sabit olarak durduğu zannedilirdi. oysa kur'an güneşin sabit değil, aksine daima hareket eden ve belirli bir hızla ilerleyen bir gök cismi olduğunu söylüyordu. Ve asırlar sonra da ilim onu tasdik edecekti
Daha milattan önce yaşayan alimler bile bu durumu biliyordu, hâlâ bunu mucize olarak göstermek cehaletten başka bir şey değil.

kur'an-ı Kerim'de evrenin yaratılışı şöyle açıklanır: "o gökleri ve yeri yoktan var edendir." (en'am, 6/101) bu ayet şimdiki ilim dünyasının ulaştığı son nokta olan -tüm evrenin zaman ve mekan boyutlarıyla bir sıfırdan, büyük bir patlamayla ortaya çıktığı- gerçeğini 1.400 sene evvel haber vermiştir.
Ayette yazan şey ile yazdığın şey birbiriyle alakasız. Tefsir ile ayet kıvırmayın, ayette ne yazıyorsa odur, ayette böyle bir şey de dememiş. İstediğiniz yöne doğru çekiyorsunuz, sırf mucize bulmak için. Kuran da dünyayı 2 günde evrenin geriye kalanını 4 günde yarattığını söyleyen bir tanrı var, bunlar tamamen bilim dışı.

yerin yedi katmandan oluşması
Allah'ın kur'an'da yeryüzü ile ilgili bilgilerden biri, yeryüzünün, yedi kat olan gökyüzüne benzerliğidir:
Liseli çocuklara bile bunu sorsan bu basit soruyu senden daha iyi bilir. Atmosfer 7 katman değildir, 5 katmandır.

Hiçbir şey tesadüfen oluşamaz.
Öyle bir oluşur ki aklın hayalin durur. Atomlar nasıl oluşur, mutasyon nasıl oluşur bir bak bakalım oluyor mu olmuyor mu görürsün. Gerçi sen bunları bilseydin zaten bu yorumlarda bulunmazdın.

Ayette yazmayan şeyleri tefsir yoluyla aslında bu şekilde yazıyor diye söyleyip kendinizi ve mürtilerinizi kandırıyorsunuz. Yukarıdaki yalanların bitmedi, bu yorumda da aynı şeyleri demeye devam ediyorsun.

Küresel ısınmayla birlikte kutuplardaki buz tabakaları erimekte ve okyanuslardaki deniz suyu seviyesi yükselmektedir. Artan su miktarı da daha fazla karayı kaplamaktadır. Deniz kıyıları sular altında kaldıkça, yeryüzünün toplam yüz ölçümü veya kara miktarı da azalmaktadır. (dr. Mazhar u. Kazi, 130 evident miracles in the qur'an, crescent publishing House, New york, usa, 1998, s. 115)

Ayetlerde geçen "onu çevresinden eksiltiyoruz", "etrafından eksiltmekte olduğumuz" ifadelerinin de deniz kıyılarının sularla kaplanmasına işaret ediyor olması muhtemeldir.
Ne güzel valla ya muhtemelmiş demek, ayette yazmayan şeyleri kendi kafana göre, işine göre tefsirle günümüze uyarla ve buna mucize de pes doğrusu.

Başkasının metinlerinden kopyalama yapmak yerine, önce Kuran'ın kendisini oku, Kuran da yazmayan şeyleri aslında tefsirini atıp burada böyle demek istiyor demek ayet kıvırmaktır, bu işlerin sonu gelmez, kafanıza göre ayetleri kıvırmaya hakkınız yok.
IMG_20200707_113212.jpg

Oradan buradan kopyaladığın şeyleri hiç okumadan, soruşturmadan inanıyorsun. Sonra çıkıp mucize diyorsun. Mucize olsaydı senden önce görürdük merak etme.
O ayeti küresel ısınmaya nasıl bağladın gerçekten şaştım kaldım sen nesin biliyor musun? Ayet bükücü! Tüm ayetleri büküp büküp kendi menfaatlerine kullanan birisin ve acınacak haldesin kusura bakma.
Maalesef ki böyle. Kuran ayetlerini bükerek yeni bir kitap ortaya çıkarmış haberi yok.

Eski mitolojilerden bahsediyorsunuz burada ama bahsettiğiniz mitolojilerde 5 doğru varsa 20 de yanlış var. Araştırmadınız diyorsunuz ama öne sürdüğünüz kaynaklardan haberiniz yok. Kur'an'da bir yanlış var mı? Bulamazsınız. Bulamayız. Ama eski mitolojilerden tonla hurafe çıkarabilirim.
İçindeki mucizelerin bir kısmını "ben bu şekilde anlamıyorum, anlamı bana göre mucize değil", bir kısmınıda çürütemeyince "daha önceden de başka dinlerde bu yazıtlar var" diyorsunuz. Sizce doğru mu bu?
Bu Kur'anı uyduran (haşa) şahıs nasıl uydurmuş ki içinde yazanlar hep doğru? En fazla "cariyeler var, 4 kadınla evlenme var, gayri-muslimler neden ebedi cehennemde, adalet nerede, idam cezası var" gibi teviller yapılabilir.
Kur'an ebedi cehennemle tehdit ediliyorsa, araştırılması gerekir en azından üzerinde durulmalı düşünülmeli.

Eski mitolojilerden bahsediyorsunuz burada ama bahsettiğiniz mitolojilerde 5 doğru varsa 20 de yanlış var. Araştırmadınız diyorsunuz ama öne sürdüğünüz kaynaklardan haberiniz yok. Kur'an'da bir yanlış var mı? Bulamazsınız. Bulamayız. Ama eski mitolojilerden tonla hurafe çıkarabilirim.
İçindeki mucizelerin bir kısmını "ben bu şekilde anlamıyorum, anlamı bana göre mucize değil", bir kısmınıda çürütemeyince "daha önceden de başka dinlerde bu yazıtlar var" diyorsunuz. Sizce doğru mu bu?
Bu Kur'anı uyduran (haşa) şahıs nasıl uydurmuş ki içinde yazanlar hep doğru? En fazla "cariyeler var, 4 kadınla evlenme var, gayri-muslimler neden ebedi cehennemde, adalet nerede, idam cezası var" gibi teviller yapılabilir.
Kur'an ebedi cehennemle tehdit ediliyorsa, araştırılması gerekir en azından üzerinde durulmalı düşünülmeli.
Hocam demek istedikleri zaten mitolojilerin yanlış veya doğru olduğu değil, demek istedikleri mucize olarak verdiğiniz çoğu şey zaten eskiden bilinen şeylerdi.
Birde dini konuları sevenler bu foruma bakabilir.

@BERWAR, uzun zamandır rast gelmiyorduk yine formunuzdasınız hocam, yazılarınızı büyük keyifle okuyorum :).

Eski mitolojilerden bahsediyorsunuz burada ama bahsettiğiniz mitolojilerde 5 doğru varsa 20 de yanlış var
Mitolojilerin gerçek olduğu olduğunu söyleyen kim, bunların hepsi de palavra. Adem ve Havva miti asla var olmadı. Hâlâ Kuran da nasıl yanlış bulamazsınız diyorsunuz. Aynı zamanda Nuh Tufanı da Sümerlerden alınma bir efsanesidir. Kuran da kitabında da diğer kitaplarda olduğu gibi hatalar mevcut. Çünkü bu kitaplar insan ürünüdür. Bir yaratıcının yazdığı kitapta tek bir yanlış olmamalıdır ama kutsal kitaplarda böyle bir şey göremiyoruz. Denizlerin birbirine karışmamasından tut, canlıları erkeklik dişili yarattıktan tut, evrenin ve dünyanın oluşum aşamasından tut bunların hepsi yanlış bilgiler. Enteresan bir kitlesiniz Adem ve Havva mitine gerçek diyorsunuz, biz evrimde ilk insan diye bir şey yok dediğimizde bu defa da çıkıp diyorsunuz Adem ve Havva ilk insanlar değil, sırf evrime ayak uydurmak için inandığınız dini bile yalanlıyorsunuz. Nuh'un, Adem'in 1000 yıl yaşadığına inanıyorsunuz ve bu kendinize sormuyorsunuz Sapiens türü nasıl 1000 yıl yaşayacak. Süryani Mor Yakub'un kitabında yazdığı 300 yıl bir mağarada uyudu hikayeyi, aynı şekilde Kuran'a aktarılmış. Demiyorsunuz madem bu kitap kendine özgün bir kitap bu adamın kitabındaki bilgi bu kitapta ne arıyor.
f1fc41ed-02c8-4329-9e2e-66a44aecf130-m.jpg

Zerdüştlük kendisinden 3-4 bin yıl önce gelmiş bir din, hiç sormuyorsunuz bu benzerlik nasıl oluyor? Şimdi dersiniz Zerdüştlük dini de tek tanrı, o da peygamberdi halbuki Zerdüştlük dualist bir dindir, tek tanrılı bir din değildir.

20201113_005749.jpg

Tek bir kaynağa bağlı kaldığınız için bu tür yorumlar yapıyorsunuz. Orada ne yazılmış oradaki hikayeler, mitler nereden geliyor hiç araştırma gereksinimi duymuyorsunuz. Halbuki bu konulara az biraz baksanız dinlerin insan ürünü olduklarını göreceksiniz.

@Uton Doğrudur çok nadir giriyorum siteye artık, bu konuya da yazmayacaktım o kadar ki yalan söylüyorlar ki cevap verme gereği duydum, keşke cevap vermeseydim ne de olsa bir şey öğrenecekleri yok ne dersek diyelim bildiklerini okumaya devam edecekler.

Son düzenleme:
Türkiye´deki bazı ateist, agnostik ya da deistleri anlamakta güçlük çekiyorum.

Ben ateist birisinden aynı zamanda anarşist, liberteryen ya da kendisini nasıl tanımlıyorsa tanımlasın özgür ve özgürlükçü olmasını beklerim ve isterim.

Türkiye´deki bazı ateistler ise ideolojik açıdan saplantılı. Elbette hepsini tenzih ederim. Ancak bir kısım ateist aynı zamanda ulusalcı, devletçi, milliyetçi ve hatta ırkçı.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı