Köpek mi, kedi mi alınmalı?

ArdaTaskin

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Web Tasarımcısı
Arkadaşlar merhaba yakın zaman içinde ya kedi alacağım ya da köpek sizce hangisini almalıyım? Bilgiler aşağıdadır.
Köpek olursa dişi-king charles.
Kedi olursa dişi-british shorthair (ikisi de yavru olacak).
(4+1 apartman dairesinde oturuyorum.)
2. sorum köpek koku çıkarır mı ve aşırı havlar mı (kızana girinceki zaman da dahil)?
Edit: Sitemizin büyük bir bahçesi var gezdirecegim alan ama 1 saat 2 saat gezdirebilirim ve düşündüm maltese terrier de olabilir seçeneklerimin arasında.

Arkadaşlar merhaba yakın zaman içinde ya kedi alacağım ya da köpek sizce hangisini almalıyım? Bilgiler aşağıdadır.
2. sorum köpek koku çıkarır mı ve aşırı havlar mı (kızana girinceki zaman da dahil)?

Ailecek yaşıyorsan büyük ihtimal köpek istemezler. Köpeklerin salyasının olduğu evde namaz kılınıyor diye biliyorum. Bu arada ben kedileri daha tatlı buluyorum.

Kedi alın hem köpekten temizdir. Ve daha cana yakındır ve şöyle bi hadis var:
Aişe (r.a.) tarafından yapılan rivayete göre Hz. Muhammed şöyle demiştir: Resûlüllah (a.s.) Efendimiz: "Şüphesiz ki kedi necis (pis) değildir, o da ev halkından bazısı gibidir" buyurdu.

Apartman dairesi için kedi olması çok daha uygun. Sebepleri ise: Köpek sürekli gezdirilmek ister, evde tuvalet eğitimi yoksa dışarı tuvalete çıkarmanız gerekir, düzenli olarak yıkanması gerekir, ayrıca kediye göre havlaması çok daha ses çıkarır bu konu asıl en önemli nokta çünkü apartmanda yaşıyorsunuz. Kedi kendi tuvalet eğitimini doğuştan alır. Kumu gördüğü anda gider yapar üstünü kapatır. Kedilerin yıkanması gerekmez kendinlerini temizler. Yıkanırsa bile anca senede bir felan. Ayrıca dini inançlarınız var ise kedinin evde beslenilmesi sakıncalı değildir çünkü pis bir hayvan değildir ki hatta dünyadaki en temiz hayvandır. Dillerinden salgıladıkları antiseptik diyebileceğim bir sıvı sayesinde kendilerini çok güzel dezenfekte ederler. Köpek için ise köpeğe dokunulduğu zaman namaz kılınmaz derler.

Geri
Yukarı