Kola ve ekmeği bırakıp ne kadar sürede kilo verilir?

Ben diyetisyen önermiyorum. Genelde bir çoğu uzun süre günde 1000 kaloriden fazla vermenin 10 seneye kadar yeme bozuklukları oluşturacağını ve yine günde 1000 kaloriden fazla vermenin kas kaybı yapacağını bilmiyorlar, ayrıca yüksek protein almaz ise yine kas kaybı olacağını da bilmiyorlar. Bence en iyisi kaliteli bir fitness hocasından (Emir İnalbay gibi mesela.) beslenme programı almaktır.
O yüzden "sağlam" diyetisyen diye belirttim zaten hocam, daha önce gittiğim bir diyetisyen öyle kötü bir program vermişti ki yürümeye bile enerjim yetmiyordu. İşini hakkıyla yapan elbet birileri vardır diye düşünerek yazmıştım.

Boy: 1.74
Kilo: 96
Gün içerisinde okula gittiğim zamanlar 2 km falan yol yürüyorum ama ne zaman okula gidip gitmeyeceğim belli olmuyor ve gün içerisinde genellikle 4 katlı merdiveni 1-2 defa inip çıkmak zorunda kalıyorum. Yani anlayacağınız çokta aktif değilim.
İkisi de bağımlılık yapıcı şeyler. Bir dönem bolca ekmek tüketir enerji içeceği içerdim ve sünnet düğünlerindeki çocuklara benziyordum. Olayı ilk olarak kafanızda bitirmeniz lazım, vücudu yormak en basiti. Yeme dürtünüzü ilk 1 hafta bastırırsanız gerisi çok kolay gelecek. Saat başı 1-2 bardak su içip günde 2 öğünü aşmayın, öğünleri olabildiğince fazla çiğneyerek yavaş tüketin. Akşam 6'dan sonra yemeyin, yemek yedikten 30-40 dakika sonra yarım saat yürüyüş yapın. Evinizde dumbell varsa ağırlık çalışıp enerji yakın. Dediklerimi uygulayarak 3 ayda 10 kilo verdim.

O yüzden "sağlam" diyetisyen diye belirttim zaten hocam, daha önce gittiğim bir diyetisyen öyle kötü bir program vermişti ki yürümeye bile enerjim yetmiyordu. İşini hakkıyla yapan elbet birileri vardır diye düşünerek yazmıştım.
Elbette var sağlam fakat onlar da fitness hocalarından kat kat fazla para istiyor. Fitness hocaları ise işinin ehli vallahi efsane programlar hazırlayabiliyorlar. Ben diyetisyen olmadan tamamen kendim bile çok güzel bir program hazırladım hem whey protein, hem et proteini, hem bitkisel protein hem de kazein proteini alıyorum, karbonhidrat çok ve yağ az oluyor. Yumurta ve nohut hariç günlük 40TL üstelik maliyeti.

Yahu bizim salondaki diyetisyenden rica ettim protein tozunun zararsız olduğunu aileme söylemesi için. Araştırmak için zaman istedi ve gidip anneme 18 yaş altına önermiyoruz, ihtiyacı yok demiş. Böyle çok diyetisyen var. Ama Emir İnalbay ve eğer hazırlıyor ise Serkan Yimsel çok güzel programlar hazırlayabilir.

Şimdi dostum öncelikle senin net bir şekilde şeker bağımlılığın var ve kurtulmak için bir adım atmışsın. Kişisel olarak kafanda bitirip bir anda da bırakabilirsin bunları ya da azaltarak da bırakabilirsin. Ama bırakman şart. Diyetisyene gitmene gerek yok. Bir süre araştırma yapıp bu konunun mantığını öğrendiğinde beslenmeni kendin düzenleyerek çok rahat bir şekilde hem bağımlılığından kurtulup hem sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsin. Öncelikle sağlıklı yaşamak için diyet değil, yaşam biçimi edinmelisin kendine.

Aralıklı oruç kötüdür vs. demişsin ama birçok bilimsel yayın ile işe yaradığı ve sağlıklı olduğu kanıtlanmış bir yönteme " çok sağlıksız " demen de aşırı saçma.

Basitçe birkaç öneri vereyim gerisini sen araştır.
1- günde 2 maksimum 3 öğünde yemeklerini ye. Sık sık yemek yeme.
2- çok fazla tatlı krizin olacak bağımlılıktan dolayı bunu önlemek için kriz anlarında su iç, çiğ kuruyemiş tüket.
3- her türlü meşrubattan uzak dur. Uzunca bir süre tek içeceğin şey su olsun.

Yeni konular

Geri
Yukarı