Komünizm iyi bir şey mi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bana göre var. Kaynak göstermedim, fikrimi belirttim.

Komünizm minimalist bir yaşam sunar. Gerisini sen düşün.
Mnimalist yaşam değil o dediğin eşit yaşam. Sanırım kavramları biraz karıştırıyorsun. Eğer ülkenin %80 i açlık ve yoksulluk içindeyse ve %20'nin kurallarına göre yaşamak zorundaysa burda bir sorun var demektir. Gelişen toplumlarda komünizm çökmez çöken insanlıktır. Eğitim sistemi üretim biçimleri şu an kapitalist sistemin çıkarlarına uygun olarak uygulanıyor. Böyle yetişmiş bir toplumda komünizm eleştririp yok saymak fazla inkarcı bir tutum.

• Beğen
İfadeler: acv
Mnimalist yaşam değil o dediğin eşit yaşam. Sanırım kavramları biraz karıştırıyorsun. Eğer ülkenin %80 i açlık ve yoksulluk içindeyse ve %20'nin kurallarına göre yaşamak zorundaysa burda bir sorun var demektir. Gelişen toplumlarda komünizm çökmez çöken insanlıktır.

Aslinda kismen hakli. Komunizm cok utopik bir ideoloji, mukemmel sekilde uygulayabilsen dahi ( ki mumkun degil ) yine de yasam kosullari minimalist olacak. Şişman karinca olmaz. Esit bolusursen herkese "az" duser.

Ayrıca genel konular haricinde, Komünizm ile yönetilen il olan "Tunceli" hakkında bir kaç daha sorum olacaktı;

1. Tunceli'de fiber internet yaygın mı? Çünkü orada sanırım herkesin istediği şey uygulanıyor ve orada çoğu şeyin daha "ucuz" olduğunu söylemiştiniz. Ayrıca Upload limiti gibi şeyler, Tunceli'de yok mu? Altyapının desteklediği kadar veriliyor mu?
  2. Oradaki et fiyatları, örneğin 1 Kilo kırmızı et 10 TL diyebileceğimiz kadar ucuz mu?
  3. Tunceli'deki insanlar nasıl? Sosyal durumu nasıl?
Bence oraya gidip yaşamalısın. :) Bu söylediklerin zamanla olacak şeyler. Olmaması komünizmle ya da Tunceli vatandaşlarımızla alakalı değil; devletin eğitime bilime ve sanata verdiği değerle olur. Sen çoğu insanın Alevi olduğu köylere Cami yaparsan ne derece bi devlet anlayışına sahip olduğunu da belli etmiş olursun. Cami değil okul ister Kütüphane ister Tunceli'ler. :)
Aslinda kismen hakli. Komunizm cok utopik bir ideoloji, mukemmel sekilde uygulayabilsen dahi ( ki mumkun degil ) yine de yasam kosullari minimalist olacak. Şişman karinca olmaz. Esit bolusursen herkese "az" duser.
ABD'de obezite bu yüzden mi var yani. :) Bence hiç de ütopik değil. Ütopik olan asıl herkesin zengin olma hayali. İçinde bulunduğumuz kapitalist toplumlar insanları birey olmaktan çıkartmış kendine paralı köleler haline getrimiştir.
Eşitlik ve adalet kavramlarını öğren sen de.
Ah tabi canım hemen gidip öğreneceğim. :) Ama uğraştırma beni hadi anlat da öğrensin herkes eşitliği ve adaleti. :) Çok merak ettim. Komünizm minimalistlik gerektiriyorsa SSCB nasıl uzaya gitti onu da açıklarsan seviniriz.

• Beğen
Sadece kağıt üstünde iyidir keşke uygulamada da güzel olabilşeymiş.

Son düzenleyen: Moderatör:
  • Hahaha
Bazı tarafları çok iyi, bazı tarafları çok kötü, en kötü tarafı ise insan hayatına değer vermemesi Sosyal Devlet olmaması birde ileriye dönük bir sistem değil. Hangi Komünist ülkeye bakarsanız demir yumrukla yönetiliyor. Bazı arkadaşların "Bak Tunceli'de komünizm iyi o zaman komünizm çok iyi bir şey" demesi'de ayrı bir saçmalık.

sadece kağıt üstünde iyidir keşke uygulamada da güzel olabilseymiş.

Eki Görüntüle 386662
4 4'lük bir şey yok elbette hayatta. Ama yine de denemeden yorum yapmak zor ve yanlış. Eğer komünizm de sorun yaratırsa ona elbet karşı çıkacaktır insanlar. Ama denemek gerek önce.
Bazı tarafları çok iyi, bazı tarafları çok kötü, en kötü tarafı ise insan hayatına değer vermemesi Sosyal Devlet olmaması birde ileriye dönük bir sistem değil. Hangi Komünist ülkeye bakarsanız demir yumrukla yönetiliyor.
Bu durum komünizmi açıklamaz ki. Yöneten insanların karakterini açıklar. Bence 1927'den sonra dünyayın hiçbir yerinde komünizm tam olarak yaşanmadı. Sadece Küba devrimi sonrası bir süre. Hepsi o kadar. Komünizm yok şu an hiçbir yerde. Kendilerine ''biz komünistiz'' demek onları komünist yapmaz. Tunceli'de komünizm yaşandığına inanıp yorum yapmak da ayrı bi saçmalık. :)

4 4'lük bir şey yok elbette hayatta. Ama yine de denemeden yorum yapmak zor ve yanlış. Eğer komünizm de sorun yaratırsa ona elbet karşı çıkacaktır insanlar. Ama denemek gerek önce.

Bu durum komünizmi açıklamaz ki. Yöneten insanların karakterini açıklar. Bence 1927'den sonra dünyayın hiçbir yerinde komünizm tam olarak yaşanmadı. Sadece Küba devrimi sonrası bir süre. Hepsi o kadar. Komünizm yok şu an hiçbir yerde. Kendilerine ''biz komünistiz'' demek onları komünist yapmaz.
Sadece Komünizm ile yönetilen ülkelerin bir geçmişine bakın, Demokrasiden nasıl uzak olduklarını anlarsınız. Atatürk de Komünizm'in Türkiye için uygun olmadığını söylemiştir.

Bu durum komünizmi açıklamaz ki. Yöneten insanların karakterini açıklar. Bence 1927'den sonra dünyayın hiçbir yerinde komünizm tam olarak yaşanmadı. Sadece Küba devrimi sonrası bir süre. Hepsi o kadar. Komünizm yok şu an hiçbir yerde. Kendilerine ''biz komünistiz'' demek onları komünist yapmaz. Tunceli'de komünizm yaşandığına inanıp yorum yapmak da ayrı bi saçmalık. :)
İnsan hayatına değer vermeyen emekliliği bile olmayan, ömrünün sonuna kadar insanı çalıştıran sistem nasıl iyi olabilir ki?

Sadece Komünizm ile yönetilen ülkelerin bir geçmişine bakın, Demokrasiden nasıl uzak olduklarını anlarsınız. Atatürk de Komünizm'in Türkiye için uygun olmadığını söylemiştir.
Hangisi mesela? 1927'ye kadar olan Rusya ve Küba'nın ilk hükümetinin kurulduğu 1968 sonrası dışında dünyada komünizm yaşanmadı. Bence komünizmi bilmeden anlamadan yorum yapmak pek sağlıklı değil. Bu tıpkı Bilgisayardan anlamadan bilgisayarın nasıl işlediğini anlatmaya çalışmak gibi. Mustafa Kemal'in sözüyle bir kavramı açıklamaya çalışamayız. Zira o dönemde Batılı ülkelerin yoğun saldırısı ve Ruslara karşı bir birleşme vardı. Tıpkı 1. Dünya savaşı sırasında Almanların Osmanlı'ya yanaşıp çıkar peşinde olması gibi. Tamam biliyorum herkes bir şeyler öğrenmek istiyor merak ediyor ama bu durum bilmediğiniz bir sistemi 'çökmüş'' ''batmış'' ''yok olmuş'' gibi kelimelerle yargılamanızı gerektirmez. Anlamaya çalışmak gerek.

ABD'de obezite bu yüzden mi var yani. :) Bence hiç de ütopik değil. Ütopik olan asıl herkesin zengin olma hayali. İçinde bulunduğumuz kapitalist toplumlar insanları birey olmaktan çıkartmış kendine paralı köleler haline getrimiştir.

Hah : ) Herkese az duser demek istiyorum, eger dogru uygulanirsa. Ama bir yandan ac da kalmaz. Gerci zekat da dogru uygulansa ayni seyler olur, keza o da komunist bir uygulama aslinda.

Zaten utopik olmasinin sebebi herkesin zengin olma hayali. Mesele insan yapisina uygun olmamasi. Ac insanin onune yemek koyup da "yeme" diyemezsin. Sen bakmazken yiyecek o.

Komunizm de aslinda bireyci bir ideoloji degil ki. Bireyselcilik baska kominizm baska. Gerci bireysel komunizm diye bir sey de var ama temelde biri toplumun kolektif basarisi icin bireylerin "piyon" oldugu bir ideoloji. Bana gore fazla radikal ve hayatta uygulanamaz basarili sekilde.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı