Komünizm iyi bir şey mi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Hah : ) Herkese az duser demek istiyorum, eger dogru uygulanirsa. Ama bir yandan ac da kalmaz. Gerci zekat da dogru uygulansa ayni seyler olur, keza o da komunist bir uygulama aslinda.

Zaten utopik olmasinin sebebi herkesin zengin olma hayali. Mesele insan yapisina uygun olmamasi. Ac insanin onune yemek koyup da "yeme" diyemezsin. Sen bakmazken yiyecek o.

Komunizm de aslinda bireyci bir ideoloji degil ki. Bireyselcilik baska kominizm baska. Gerci bireysel komunizm diye bir sey de var ama temelde biri toplumun kolektif basarisi icin bireylerin "piyon" oldugu bir ideoloji. Bana gore fazla radikal ve hayatta uygulanamaz basarili sekilde.
Bazı islamcılar bile islamın özü olarak görüyor. :) E bir de şu var biz mutlu olmayacaksan komünizmde ne diye ısrar edelim ki manyak mıyız. :)

Bana göre kötü. En basit örneği şu: Futbolcu adam kapitalizmde yaşasa milyonlar kazanacak ama uyanıyor ve patates yiyor.
:) Bu kadar bilgiden uzak hayalperest bir açıklama daha olamaz. Yaş kaç sizin? Yahu sporcu beslenmesi diye bir şey vardır. SSCB Futbol takımını hiç duymadınız mı? Komünizm : = Patates :)

Komünizmin diplerini yaşarsak iyi bir şey olduğu düşünmüyorum fakat Komünizm'den ders alınacak bir ton şey var. Misal Maçoğlu bunları uyguluyor. Ayrıca ekonomik dengesi bozuk ve dalgalı olan ülkelerde güzel bir kalkınma hızı yakalatabilir.

Bazı islamcılar bile islamın özü olarak görüyor. :) E bir de şu var biz mutlu olmayacaksan komünizmde ne diye ısrar edelim ki manyak mıyız. :)

Inancli biri degilim ama zekat bence tum dinler arasinda en mantikli ogreti olabilir. %100 adaletli gelir vergisi.

Ya iste bireylerin kendi mutlulugunu baz alan bir hayat tarzi icine girmeleri kolektif basariyi saglamiyor her zaman. Cunku insan doyumsuz, az calisip cok kazanmak ister. Birilerinin bunun onune gecmesi gerekiyor. Komunizm bunun biraz fazla onune geciyor bence, bireyselligi olduruyor. Kapitalizm de cok eziyor calisan sinifi. Bence dogru cevap komunizm ya da kapitalizm de degil : ) Kapitalizm kesinlikle degil de, komunizmden cok emin degilim.

Hala SSCB diyorsun ya. Gülmelik.

Komünizm adaleti değil eşitliği savunur. Çok çalışan ile az çalışan insan eşit olacak mesela. Kim kabul eder? Sen çok kazanmama rağmen minimalist yaşamalısın. Çünkü komünizm ile yönetiliyorsun.

2019 yılında komünizm yönetim şekli aptallık ve hayal ürünüdür. Ben eşek gibi çalışacağım ve başarılı olacağım ama benim çeyreğim kadar emek vermeyen biriyle aynı kazancı sağlayacağım. Onun haricinde komünizm; Atatürk ilke ve inkılaplarına ihanet etmektir, çok doğru bir şey olsa Atatürk görüldüğü yerde başı ezilmelidir demezdi. Hayalperest kişiler komünizmi sadece buğday ekip, hasat etmek zannediyor içerik ve detay bilen yok. Komünizm Türkiye'nin savaştığı kişilerin hayalinde yatan bir illettir. Madem herkes kendi fikrini yazıyor bende kendi fikrimi yazdım ve benim söylediklerimin gerçeklik payı vardır. Aşırı sağ faşistliktir, Aşırı sol komünistliktir demiş atalarımız, yani faşizm ne kadar kötüyse komünizmde o kadar kötüdür. Gelişmiş demokratik düzen varken komünizm kovalayan ideoloji sarhoşu olmuş ve kendisini kaybetmiş kişiler çok büyük hata yapıyor.

:) Bu kadar bilgiden uzak hayalperest bir açıklama daha olamaz. Yaş kaç sizin?
Inancli biri degilim ama zekat bence tum dinler arasinda en mantikli ogreti olabilir. %100 adaletli gelir vergisi.

Ya iste bireylerin kendi mutlulugunu baz alan bir hayat tarzi icine girmeleri kolektif basariyi saglamiyor her zaman. Cunku insan doyumsuz, az calisip cok kazanmak ister. Birilerinin bunun onune gecmesi gerekiyor. Komunizm bunun biraz fazla onune geciyor bence, bireyselligi olduruyor. Kapitalizm de cok eziyor calisan sinifi. Bence dogru cevap komunizm ya da kapitalizm de degil : ) Kapitalizm kesinlikle degil de, komunizmden cok emin degilim.
Kapitalizme evrilen komünizmi kimse istemez sanırım. :) Ama sinema yok, tiyarto yok, 2020 TL ücretle ne yapabilirsin ki? Komünizm en temel açıyla şu denebilir. Kişiler değil de toplumların gelir seviyesi artar. Üretim araçlarını kişilere değil topluma devretmek gerekir. Örneğin mağazaları geziyoruz ara sıra hepimiz. Bakıyoruz her yer pantolon gömlek ayakkabı vb. Ve kimse gelip de bir günde bunların hepsini almıyor, alamıyor belki de. Bu garip değil mi? Dükkanlar giysilerle dolu ama yine de kendine giyecek bir şeyler alamayan milyonlarca insan var sokakta. Bu demek değildir ki komünizm herkesin elinden fazla parasını haklarını alacak! Bu komünizm değildir zaten karıştırılıyor. :) Tam tersine herkesin alım gücünü ve yaşam seviyesini yukarı çıkartmaktır. Zekat konusuna gelecek olursak. O pek sağlıklı değil kişilerin vicdanına kalan bir durum. Ayrıca zekat vermeyi de ahlaklı bir davranış olarak görmüyorum. Ben kimim ki benden daha zor durumda olan birine para ya da erzak yardımı yapayım? Bu kendini yüceltmekten başka bir şey kazandırmaz insana. Devletin bu şekilde davranması gerek. Bunun bir devlet politikası olması gerek. İşsiz kalırsın kimse de sana gelip iş bulmaz böyle bir sistemde insan yapayalnızdır. Komünizmde ise yalnızlık daha farklı bir durum. :)
Hala SSCB diyorsun ya. Gülmelik.

Komünizm adaleti değil eşitliği savunur. Çok çalışan ile az çalışan insan eşit olacak mesela. Kim kabul eder? Sen çok kazanmama rağmen minimalist yaşamalısın. Çünkü komünizm ile yönetiliyorsun.
Ne diyeceğim peki? Tarihteki devletlerden bahsetmeden söylediğin saçma şeyler nasıl açıklanabilir ki başka? :) Gülebilirsin buna engel olan yok. Ama asıl komik olan da hala şu ''az çalışan çok çalışan'' paradoksunu örnek olarak kullanılması. :) Harbi cehaletten başka bir şey değil bu. Gülüp geçiyorum artık bu açıklamaya ben. :) Çok çalışma sen de aptal mısın ne yapalım yani. Çok çalışıyorsun diye madalya mı takalım. :) Komünizmde kimse çok çalışmaz çünkü gerek kalmaz. Lütfen artık bu çağ dışı yorumlara bir son verin. Kapitalizm beyninizi çürütmüş ama farkında bile değilsiniz.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı