Komunizm nedir?

En basit anlatımı yaptım. Bu yazdığınız paragraf bilmeyen birine asla bir şey öğretemez.

İşte o anlatım basit ama çok kısıtlı bir tanım ve birçok hata var içinde örneğin sana inek vermez devletin gelir kaynağı senin ineklerindir ve inekleri devlet dağıtır o yüzden ineklerini alır hatta devletin bankası durumunda olduğun için istediği gibi seni para cukkalama makinesi olarak kullanabilir.

Komünizm özel mülkiyeti yok sayan, baskıcı totaliter ve ekonomik gerçeklerin zıttına hareket eden bir ideolojidir.

Bu da iyi bir örnektir az ve öz komünizmin tüm kötü yanlarını anlatıyor.

İşte o anlatım basit ama çok kısıtlı bir tanım ve birçok hata var içinde örneğin sana inek vermez devletin gelir kaynağı senin ineklerindir ve inekleri devlet dağıtır o yüzden ineklerini alır hatta devletin bankası durumunda olduğun için istediği gibi seni para cukkalama makinesi olarak kullanabilir.

Bu da iyi bir örnektir az ve öz komünizmin tüm kötü yanlarını anlatıyor.

Bence kötü değil. (linç yiyeceğimi biliyorum.)

Kanka şimdi evinde 4 kişi yaşıyor, ama 2 kişi çalışıyor. Komünizmde 4 kişi çalışır gelir toplanıp 4'e bölünür. Aynı şekilde 1 evde 4 kişi var ama 4 kişiden sadece 1 kişinin ineği var diyelim. Komünizmde devlet o ineği alır ve 4 kişiye süt verir.
Videolardan gördüğünü buraya uçurma. Kominizm de üretim araçları devlete aittir. Devletin kar etme derdi olmadığı için yüksek maaş verebilir. Ayrıca devlet ürettiğini halka ucuza satar. Özel mülkiyet diye birşey var amma uydurmuşsunuz. Ev, araba kısacası herşeyi alabilirsiniz. Sadece şirket kuramazsınız, üretim yapamazsınız.

Videolardan gördüğünü buraya uçurma. Kominizm de üretim araçları devlete aittir. Devletin kar etme derdi olmadığı için yüksek maaş verebilir. Ayrıca devlet ürettiğini halka ucuza satar. Özel mülkiyet diye birşey var amma uydurmuşsunuz. Ev, araba kısacası herşeyi alabilirsiniz. Sadece şirket kuramazsınız, üretim yapamazsınız.
Devletin kâr elde etme derdi olmadığı için zarar ettiğini biliyor muydun?

Videolardan gördüğünü buraya uçurma. Kominizm de üretim araçları devlete aittir. Devletin kar etme derdi olmadığı için yüksek maaş verebilir. Ayrıca devlet ürettiğini halka ucuza satar. Özel mülkiyet diye bir şey var amma uydurmuşsunuz. Ev, araba kısacası her şeyi alabilirsiniz. Sadece şirket kuramazsınız, üretim yapamazsınız.

Herkes eşit maaşı aldığı için devlet ne çok fazla ne çok az maaş verebilir ve bu da nitelikli işçilerin göç etmesine neden olur?

Arkadaşlar tam olarak nedir hâlâ anlamadım. Galiba adaleti istemeyen, eşitliği savunan.
Saçmalığın daniskasıdır.
Komünizm radikal sol bir ideolojidir bana sorarsanız tehlikeli serbest piyasaya karşıdır çünkü işçileri sömürdüğüne inanır özel mülkiyete karşıdır ve çoğu komünist devlet baksıcıdır soğuk savaşta (1948-1991) yılında doğudaki komünist SSCB ile batıdaki liberal Amerika (doğu ve batı devlerleri) soğuk savaş adında savaşmıştırlar komünizm kaybetmiştir soğuk savaşı komünistlerin yan çarı enternasyonelizmdir yani tüm dünyada devrim olmasıdır komünizm ile ilgili şöyle eleştiriler vardır

1-şirketler arası rekabet olmazsa gelişim sağlayamaz çünkü bir şirket kötü ürün çıkarttımı daha iyi ürün çıkartan şirket o şirketi yer.

2-komünizmin militarizmi (ülkenin hallktan çok orduya yatırım yapması) desteklemesi aslında normal yapısı desteklemez fakat tüm komünist devletlerin temel doktrini militarizmdir örneğin Çin

3-komünist liderlerin çoğu baskıcıdır

İnsanlar komünizmde her şey ballı ballı anlataılınca iyi bir ideoloji sanar fakat komünizm halk için tehlikelidir sadece Enes'lik yapmak istemiyorum ama komünist bir sistemde halk ve insan hakları daima ezilir.
Çok güzel anlatılmış burada.

Yeni konular

Geri
Yukarı