Komunizm nedir?

Herkes eşit maaşı aldığı için devlet ne çok fazla ne çok az maaş verebilir ve bu da nitelikli işçilerin göç etmesine neden olur?
Hangi kominizmden bahsediyorsun bilmiyorum ama Marxsizm'de işçilerin emek değeri savunulur. Hatta tüm işçilerin aynı değere düşürülmesine karşıdır.

Komünizm radikal sol bir ideolojidir bana sorarsanız tehlikeli serbest piyasaya karşıdır çünkü işçileri sömürdüğüne inanır özel mülkiyete karşıdır ve çoğu komünist devlet baksıcıdır soğuk savaşta (1948-1991) yılında doğudaki komünist SSCB ile batıdaki liberal Amerika (doğu ve batı devlerleri) soğuk savaş adında savaşmıştırlar komünizm kaybetmiştir soğuk savaşı komünistlerin yan çarı enternasyonelizmdir yani tüm dünyada devrim olmasıdır komünizm ile ilgili şöyle eleştiriler vardır

1-şirketler arası rekabet olmazsa gelişim sağlayamaz çünkü bir şirket kötü ürün çıkarttımı daha iyi ürün çıkartan şirket o şirketi yer.

2-komünizmin militarizmi (ülkenin hallktan çok orduya yatırım yapması) desteklemesi aslında normal yapısı desteklemez fakat tüm komünist devletlerin temel doktrini militarizmdir örneğin Çin

3-komünist liderlerin çoğu baskıcıdır

İnsanlar komünizmde her şey ballı ballı anlataılınca iyi bir ideoloji sanar fakat komünizm halk için tehlikelidir sadece Enes'lik yapmak istemiyorum ama komünist bir sistemde halk ve insan hakları daima ezilir.
Bu arkadaş gayet güzel açıklamış.

Devlet niye zarar etsin kardeş. Kar etmiyor dediysemde çok az kar bırakıyordur.

Herkesi insan olarak hesaplama her insan eşit değildir. (insan hakları dışında insan haklarında herkes eşittir) örneğin bir adam var ve hayatı boyunca hiç çalışmadı ve aptal kaldı ama sen hayatın boyunca çalıştın ve devlete senin daha çok yararın var ama maaşın ne çok fazla ne çok düşük. Milyonlarca insanın hayatını güzelleştirmene rağmen.

Son düzenleyen: Moderatör:
Herkes eşit maaşı aldığı için devlet ne çok fazla ne çok az maaş verebilir ve bu da nitelikli işçilerin göç etmesine neden olur?

Nitelikli işçiye ihtiyaç yoktur. Her türlü insandan yararlanır. A B ve C konularında başarılı işçilere ihtiyaç vardır. A+ işçilerle a işçiler aynı işi yaptığı için genç ve prestijli nesil ülkeyi terk edebilir. Ama yeni nesil yeterliliğin üstüne çıkmaya çalışmaz ve dolaylı yoldan daha vasıfsız bir toplum oluşur. Ülke içerisinde yeterli ama ülke dışında yetersiz olan bu vasfa sahip insanlar ömür boyu bu ülkede yaşamaya mecbur kalır ve devletin ayakta kalması için çalışmaya başlar.

Nitelikli işçiye ihtiyaç yoktur. Her türlü insandan yararlanır. A B ve C konularında başarılı işçilere ihtiyaç vardır. A+ işçilerle a işçiler aynı işi yaptığı için genç ve prestijli nesil ülkeyi terk edebilir. Ama yeni nesil yeterliliğin üstüne çıkmaya çalışmaz ve dolaylı yoldan daha vasıfsız bir toplum oluşur. Ülke içerisinde yeterli ama ülke dışında yetersiz olan bu vasfa sahip insanlar ömür boyu bu ülkede yaşamaya mecbur kalır ve devletin ayakta kalması için çalışmaya başlar.
Kaynak nedir? Yani bu bilgiye nerden eriştiniz?

Değerli arkadaşlar zıt görüşlere saygı duyuyorum. Fakat defalarca kez denenmiş, ekonomik gerçekleri hiçe sayan, bireysel hak ve özgürlüklerin uygulanmadığı, sağlık sisteminin ve hukukun çöktüğü bir sistemi savunamam.
Ben küba'dan Amerika'ya kaçan görmedim. Kuzey Kore'den Güney Kore'ye; Doğu Almanya'dan Batı Almanya'ya kaçan görmedim. Fakat hayatlarını riske atarak özgürlüklerin kalesi olan hukun üstünlüğünü kabul etmiş kapitalist ülkelere kaçan çok gördüm. Eminim sizler de görmüşsünüzdür.

Bu kadar iyi bir sistemden insanlar neden hep kaçıyor?

Kuzey Kore'den Güney Kore'ye, Doğu Almanya'dan Batı Almanya'ya insanlar neden kaçtı? Doğu Almanya sefaletle boğuşuyordu. Ayrıca Mao Zedung, Stalin gibi kişiler tarihin katliamlarını yaptı.

Kapitalizm adil bir sistem değildir. Evet, kabul ediyorum bunu. Fakat insanların eşit olma gibi bir isteği yoktur. Zira hiçkimse bir yarışamda 2. olmanın hayalini kurmaz. Herkes 1. olmanın hayalini kurar. Yani kapitalizm insanların karakterinden beslenir. Zaten o nedenle kapitalzm sürekli güncel kalır. Bak bakalım dünya'da kaç tane komunizm ile yönetilen ülke var? Aklına gelen ülkelerin ekonomik durumu nasıl?

Ve maalesef Türkiye'deki sol görüşten insanlar aynen şu şekildeler:"Ya batıya bak adamlar ne kadar rahat yaşıyor bee. Eğitimlerini görüyor musun? Adamlar medeni be abi. Alım güçleri de çok yüksek.". Muhabbete dahil olmak için "Ya aslında hepsi serbest piyasa sayesinde oldu" dediğin an sana aynen şöyle bir tepki gelir:"Sen şimdi kapitalizmi mi savunuyorsun? Pis patroncu zihniyet sizi"
Yahu hem batıda zenginlik var halkı refah içerisinde yaşıyor diyorsunuz hem de batıdaki ekonomik sistemi Türkiye'ye uyarlayalım dediğimizde karşı çıkıyorsunuz.
Sorarım size: Siz ne istiyorsunuz?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı