Korsan oyun vs orijinal oyun

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ya kardeşim bu oyun her dile çeviriliyor benim dilime gelince mi zorlaşıyor almıyorum o zaman yapsın alalım.
Global lisanslama ücretlerini veriyorlarsa bunun nedeni o dillere çevrildiğinde satılacak lisans kazancının bunu misliyle geri getirmesi oluyor. Witcher 3 gibi bir oyun, Dünya'nın yarı fiyatından da ucuza çıktı burada. Bu kadar yılda ancak geçen yıl 50 binlik satışı geçebildi. Oyunun global satış sayısı ne kadar? 30 milyona yakın, bunun 50-60 hadi hatırın için 75 bin satışı bizde yapıldı. %0.01 bile değil oran olarak, üstelik buraya firmalar daha ucuza satıyor genel olarak. Bu gelen paradan Steam/distribütör pay kesiyor, vergi ödeniyor, kalan para da 2-3 oyun serisi hariç masrafı bile karşılamayacak seviyede kalıyor.

Bu ülkede 83 milyon kişi var, bunların en az çeyreği genç. Bu ülkede 200-250 bin oyun satılıyor da firmalar mı çeviri yapmıyorlar? Türkiye'de orijinal bir oyunun satış sayısı 50-60 bin ise "çok iyi" olarak kabul ediliyor.

Ayrıca geçmişte bir sürü oyun firması çevirileri yapmaya başlamıştı sadece 1 oyunlarında satışlar iyiye gittiği için, sonraki oyunlarda satış sayısı düşmeye başlayınca dil desteğini geri çekenlerin oranı hiç az değil.

Bilmeniz gereken tek bir şey var, artık bu konular da sıkmaya başladı.

Biz de aynı ülkede yaşıyoruz ve biz de aynı sorunlarla yüzleşiyoruz.
Fakat biz buna rağmen piyasaya bir oyun koymanın, genel olarak yazılım üretmenin ne anlama geldiğini biliyoruz ve empati kurabiliyoruz. Bu yüzden de korsana karşıyız.

Ha, korsan mı kullanıyorsun? İnan zerre kadar umrumda değil. Fakat biz de aptal değiliz, bunu unutmayın.

Ben korsan oynuyorum, içim rahat değil ama para versem içim daha da kötü olacak. Para kazanınca hepsini almayı düşünüyorum ama şu anda asla alamam. Gitgide oyun oynama alışkanlığımı bırakıyorum ama oynadığım oyunlar az da olsa yine korsan. Multiplayer modlarla zaten pek işim yok.
Hocam bir soru sorabilir miyim?
Siz korsan oynadınız mı hiç?

Arkadaşlar uzatmaya gerek yok. Kimse kimseye Ahlak bekçiliği yapmasın. Her şey düzgünmüş gibi bir de Korsan oynayanları öldüreceksiniz nerdeyse.
Ben korsana karşı değilim eski mesajlarıma bakabilirsin.
Sadece arkadaşa neden Türkçe yama gelmediğini anlatmaya çalışıyordum.

Uğraşma zaten, gelip burada"neden dil desteği yok ühühühü" diye ağla. Daha çok beklersiniz. İnternette sefilce yama ararken de "uğraşmak istemiyorum" dersin.

Şu an korsan valhala indirdim ve keyfime bakacağım iznin ile.

Çok.

Son zamanlarda oyun almak bir lüks haline geldi. Bundan 2 sene öncesine kadar para biriktirip oyun alabiliyorken şu an AAA bir oyun almak için bir iş yerinde çalışıyorsak koca bir haftayı sadece o oyun için çalışmış oluyoruz ve ben bu yüzden indirim günleri hariç korsana doğru yöneldim. 100 TL falan olsa hadi neyse fakat durum 450 TL gibi bir fiyat olunca o paranın cebimde kalması ve birçok şey için beni rahat ettirecek olması almama engel oluyor. Madem korsan alımına karşı bu şirketler o zaman yerel fiyatlandırma yapacaklar. Sonuçta TR de küçük denmeyecek bir pazar var ve işliyor korsan satıp hiç kazanmamak yerine 70 TL yap sat en azından ufak bile olsa kasana bir şey girsin. Onu bunu geçtim oyunlarda dil desteği de yok. Şunu belirteyim bunun korsan oynayıp oyuna para vermeyen insanlar ile hiç alakası yok. Cünkü dünyanın en çok korsan oyun oynayan ülkesi Polonya ve Çin fakat tüm bunlara rağmen adamların dili her oyunda var oyunlar ucuz bir hale gelip oyuna TR dili gelmediği sürece yeni çıkan oyunlara para vermem. Eski oyunlar indirim ile idare ediliyor fakat yeni oyunlar artık işin suyunu çıkardı.

Pahalı oyunlara para vermiyorum açıkçası. 20 TL altı oyunları alıyorum. Ama 100 TL'lik oyuna para vermem. Korsan oyunun dezavantajları var. Mesela korsan oyun indirirken bilgisayarına virüs bulaşma olasılığı var ve Online seçeneği olan oyunu korsan indirirsen çoğunda Online oynanmıyor.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı