Korsan Windows Kullanma Deyip OEM Key Öneren Üyeler

Microsoft'un ne dediğinden çok etik olup olmamasıyla ilgileniyorum. Kendim OEM kullanıyorum ama korsan kullanan birinden tek farkım seri anahtarına 30 TL vermiş olmam. Bunun bir kısmının kar oranı olduğunu düşünürsek Microsoft'a giden para çok çok az. Belki tek amaçları pazar payını büyük tutmaktır ama öyle olsa kendi sitelerinde de ucuza satmazlar mıydı?
Adamlar parayı kurumsaldan kazanıyor. Bireysele 100TL, Kurumsala 1300TL deseler muhtemelen şirketler bireysel lisans almaya çalışır. Fiyatı yüksek gösterip, bireysel kullanıcılara pek karışmıyorlar pazar payı adına. Gerçi kurumsalda toplu lisanslama ile çok daha ucuza alınıyor ama o ayrı konu 😄
Yani adamlar ev kullanıcısından kazanacağı 3 kuruşun peşinde değil. Her türlü korsan kullanımı engelleseler çok daha pahalıya patlar. Burada 100 kişiden 2-3 kişi ancak alır herhalde lisans. Geri kalanlar Linux, MacOS gibi çözümlere yönelir.

Bireysele 100TL, Kurumsala 1300TL deseler muhtemelen şirketler bireysel lisans almaya çalışır.

Yanlış bilmiyorsam bireysel lisansların kurumsal ortamlarda kullanılması yasal değil. Bu nedenden ötürü olduğunu düşünmüyorum.

Yanlış bilmiyorsam bireysel lisansların kurumsal ortamlarda kullanılması yasal değil. Bu nedenden ötürü olduğunu düşünmüyorum.
Aynen öyle. Yıllık yapılan kontrollerde bilgisayarlarda bireysel hesap gösteremezsin. Hepsi kurumsal lisans olmak zorunda. Yoksa cezai işlem uygular veya düzeltilmesi için uygunsuzluk yazarlar.

Microsoft'un ne dediğinden çok etik olup olmamasıyla ilgileniyorum. Kendim OEM kullanıyorum ama korsan kullanan birinden tek farkım seri anahtarına 30 TL vermiş olmam. Bunun bir kısmının kar oranı olduğunu düşünürsek Microsoft'a giden para çok çok az. Belki tek amaçları pazar payını büyük tutmaktır ama öyle olsa kendi sitelerinde de ucuza satmazlar mıydı?
Vah, küçücük indie şirketi Microsoft'u desteklemek lazım Windows 10 Pro lisansı alarak.
1592663628057.png

1592663740767.png

Yanlış anlaşılmasın, orijinal anahtar alınmasın demiyorum. Ya da fikrinizi aşağılamak istemiyorum. Sadece Microsoft gibi devasa bir şirkete daha fazla para vermemiş olmanın pişmanlığını (pişmanlıksa eğer) anlamıyorum.

Yani adamlar ev kullanıcısından kazanacağı 3 kuruşun peşinde değil.

Yani, peşinde olmayabilirler gerçekten ama bu yine de neden pahalıya sattıklarını açıklamıyor. Madem 3 kuruş o kadar önemli değil, kendi sitelerinde de 20-30 TL'ye OEM anahtar satamazlar mıydı?

Burada 100 kişiden 2-3 kişi ancak alır herhalde lisans. Geri kalanlar Linux, MacOS gibi çözümlere yönelir.

Bu da zaten dediğime çıkıyor. Pazar payını büyük tutmak için Windows lisanslarını erişilebilir tutmak zorundalar. Ben de kendi sitelerinde OEM anahtar satarak bunu yapabileceklerini söylüyorum.

@Savia Beni yanlış anladınız. Microsoft'u daha da zengin edelim demiyorum, kendi çıkardıkları ürüne biçtikleri bir fiyat var ve bundan çok daha azı ile onu satın almanın korsandan ne farkı olduğunu anlamaya çalışıyorum.

Haklısınız aslında. Ben belki bir açığını bulmaya çalışırlar yasada gibi düşündüm. Yine de 1300TL (veya 180$) veren varsa versin, vermeyenleri de çok takmayalım ne koparsak kârdır şeklinde düşünüyor olabilirler.
Edit: Vermeyen değil veremeyen. @Silinen üye Gerçekten de Türkiye'de asgari ücret ile yaşamak zor.

Son düzenleme:
Technopat Sosyal son günlerde kafayı mı üşüttü arkadaşlar? Aynı konular üst üste açılıyor, üyeler bir anda parlıyor. Az sakin olun. Şu konuyu da başka bir konuda konuşmuştuk. Yasallığı tartışılır demiştik ve yasal olmadığını söylemişler. Korsan olmayan OEM lisansı korsan diye tabir edenler var bir de.

Haklısınız aslında. Ben belki bir açığını bulmaya çalışırlar yasada gibi düşündüm. Yine de 1300TL (veya 180$) veren varsa versin, vermeyenleri de çok takmayalım ne koparsak kârdır şeklinde düşünüyor olabilirler.

"Vermeyen" mi? "Verebilemeyen" olacak o. Asgari ücret: 2.5K TL. Parasının yarısını bir işletim sistemine verecek Türk var mı? (Asgari ücret ile çalışanlar için söylüyorum. Milyonlar kazansam OEM umrumda olmaz ;))

Yani, peşinde olmayabilirler gerçekten ama bu yine de neden pahalıya sattıklarını açıklamıyor. Madem 3 kuruş o kadar önemli değil, kendi sitelerinde de 20-30 TL'ye OEM anahtar satamazlar mıydı?

Bu da zaten dediğime çıkıyor. Pazar payını büyük tutmak için Windows lisanslarını erişilebilir tutmak zorundalar. Ben de kendi sitelerinde OEM anahtar satarak bunu yapabileceklerini söylüyorum.
Yapılabilir elbette, Microsoft'u anlamak zor. Ama yurtdışında 180$ o kadar da büyük bir para değil.(Büyük ama 1300TL değil en azından). Yani yurtdışında alan vardır. Daha çok bizim gibi ülkelerde bunların satışına göz yumarak insanların almasını destekliyorlar.

Ulan ne kadar iki yüzlü insanlarsınız 400 TL oyuna gidip para veriyorsunuz, para vermeyenlere ve korsan oynayanlara linç kampanyası başlatıyorsunuz, fakat şimdi gidip Windows 10 gibi oyunlardan daha işlevsel bir şeye 1000 TL verilir mi triplerine giriyorsunuz. OEM keyler yasal değil, kullanılmasını tavsiye etmiyorum ve bu bir çok kez olan bir şey o keyler Microsoft'un serverları tarafından yasal olmadığı anlaşılırsa lisansınız iptal edilebilir, başıma geldi.

Yeni konular

Geri
Yukarı