Korsan Windows Kullanma Deyip OEM Key Öneren Üyeler

Konu sorudan çok kaos ortamına dönmüş resmen. :) Benim bildiğim OEM keyler toplu bir şekilde Microsoft tarafından üreticilere satılıp dağıtılan keyler, mesela dizüstü bilgisayarlardaki keyler. Bunlar korsan değil fakat internette satılanlar Microsofta göre tavsiye edilmiyor bunun bir çok sebebi olabilir. Ben kendi bilgisayarımda eski dizüstü bilgisayarımda kullandığım Windows anahtarını kullanıyorum sanırım bu da bir OEM anahtar yani kimse korsan diyemez.
Ha Microsoft beyler Windows anahtarlarını 100TL bandında satarsa zaten kimse OEM key almaz veya korsan kullanmaz, o zaman bu keyler dışında farklı yollarla key sahibi olmuş kişilere laf atabilirsiniz. :)

Dikkat ettiniz mi bilmiyorum ama sadece 5 günde 422 mesaj yazmış.
Birleştirilmiş hesaptır belki. Yani çifte hesap olunca mesaj ve beğeniler aktarılıyor. Bu hesaba geçmiştir. Başka türlü eli şişer insan o kadar mesaj yazayım derken:)

OEM Key'ler yasaldır. Fakat Keylerin elde edilme yolu yasal olmayabilir. Yani yasal olabilir de. Bu Keyler genellikle üreticilerin toptan aldığı keyler oluyor yasal ise. Arkadaş keşke kendi attığı yazıyı düzgün okusaymış. Yazıda "Çevrimiçi alışveriş sitelerinin bazıları lisans anahtarı yerine 3. parti yazılım kullanıyor (KMSPico vs.) Bunlar güvenlik açığı oluşturabilir" demiş. Microsoft sunucularında kayıtlı olan ve yine Microsoft sunucularının onaylamasıyla çalışan kodlarda güvenlik açığı olamaz, program kurmuyorsunuz çünkü. En fazla sahte ve çalışmayan key çıkabilir bunlardan aldığınızda, o da pek olmuyor sanırım.

Microsoft'un ne dediğinden çok etik olup olmamasıyla ilgileniyorum. Kendim OEM kullanıyorum ama korsan kullanan birinden tek farkım seri anahtarına 30 TL vermiş olmam. Bunun bir kısmının kar oranı olduğunu düşünürsek Microsoft'a giden para çok çok az. Belki tek amaçları pazar payını büyük tutmaktır ama öyle olsa kendi sitelerinde de ucuza satmazlar mıydı?

OEM Key'ler yasaldır. Fakat Keylerin elde edilme yolu yasal olmayabilir. Yani yasal olabilir de. Bu Keyler genellikle üreticilerin toptan aldığı keyler oluyor yasal ise. Arkadaş keşke kendi attığı yazıyı düzgün okusaymış. Yazıda "Çevrimiçi alışveriş sitelerinin bazıları lisans anahtarı yerine 3. parti yazılım kullanıyor (KMSPico vs.) Bunlar güvenlik açığı oluşturabilir" demiş. Microsoft sunucularında kayıtlı olan ve yine Microsoft sunucularının onaylamasıyla çalışan kodlarda güvenlik açığı olamaz, program kurmuyorsunuz çünkü. En fazla sahte ve çalışmayan key çıkabilir bunlardan aldığınızda, o da pek olmuyor sanırım.
Konu sahibi yazdığını okumuyor ki kanka sen ne anlatıyorsun 😂

Orada bazı çevrimiçi lisans siteleri anahtarlarını 3. parti yazılım ile aktif ediyor demiş dostum. Bu da sahte demek oluyor.
Microsoft nerden biliyor öyle aktif ettiklerini?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Başka bir örnekle açıklayalım durumu.

Sokakta vergi levhası olmayan, fiş kesmeyen satıcıların satış yapması yasak kanunen değil mi? Pekii neden hala onca satış yapabilen insanlar var? Demek ki o kadar üstüne düşmüyor devlet.

Eğer bu kadar önemli bir konu için Windows üstüne düşmüyorsa kullanımı onları rahatsız etmiyor demektir, isteseler bal gibi engellerler. Sorduklarında yasal değil deyip geçiyor sadece.

Yeni konular

Geri
Yukarı