Kural 60 gerekli mi?

Sosyal dışında bir kişiyi bulabilirseniz bir problem olmaz fakat Sosyal'den bir kişinin özel iletişim adresini istemek Sosyal kurallarına aykırı olduğundan yasak. Bunu anlamayıp da mesaj yazıp özel iletişim adresini istemek de yine sizin sorumluluğunuzda. Ayrıca moderasyonun bir parçası olmam moderasyonun kendisi olduğum anlamına gelmez, bilginize.
Sosyal dışından nasıl isteyeceğim? Adamın hiçbir bilgisini bilmiyorum. Kurallarda imzaya eklemek yasak yazıyordu, mesaj olarak yazmak değil. Sonradan düzenleyerek attığım ekran görüntüsüne de bakmanızı rica ederim. Karşı çıkınca tekrar yasaklıyorlar. Açtığım konular siliniyor, falan.

Sosyal dışında bir kişiyi bulabilirseniz bir problem olmaz

Zamanında KealOS skandalı yaşanmamış mıydı platformda, nickimi değiştirip nicke SEO çalışması yaparak kendimi forum dışında buldurmayı sağlayabilirim değil mi? Çünkü zamanında bu skandal yaşanmıştı.

Forumda kural 60'ta imzaya yazmak yasak deniyor, profil altında gözüken yer kısmına yazıp yazmamayla ilgil bi' kural bulunmuyor o zaman oraya yazabilir miyim? O kadar çok soru işareti var ki..

Yalnız dostum senin atladığın bir konu var. Burası "dingonun ağırı" değil. Burası bir şirket gibi kuralları olan yöneticisi ve sahibi olan bir alan. Burada senin benim kurallarım geçmez ve koyulamaz. O zaman maaşını beğenmeyen bir şirket çalışına gibi sana şu söylenir "istifanı ver git". İşine gelmeyen bir kural var diye bunu skandala çeviremezsin ya da moderatör suçlayamazsın.

Yalnız dostum senin atladığın bir konu var. Burası "dingonun ağırı" değil. Burası bir şirket gibi kuralları olan yöneticisi ve sahibi olan bir alan. Burada senin benim kurallarım geçmez ve koyulamaz. O zaman maaşını beğenmeyen bir şirket çalışına gibi sana şu söylenir "istifanı ver git". İşine gelmeyen bir kural var diye bunu skandala çeviremezsin ya da moderatör suçlayamazsın.
Sizle muhattap olmak istemiyorum, saygı duyuyorum ama teşekkür ederim.

Özel mesajlar yoluyla yardım isteyen çok fazla kişi olduğundan ve olacağından sitedeki trafik ve bilgi akışı azalır. Tek sebebi bu.

Tamam, yine de haklı mesaj sahibi. Özel iletişim adresi olunca özelden yardımlaşıyorlar ve Sosyal'de sorunlar çözülmüyor. Sorunlar Sosyal'de çözülmeyince de diğer insanlar faydalanamıyor. Burada yapılan her şeyin uzun uzadıya düşünülmüş bir sebebi var emin olun.

Alinmayin ama 2014'den 2020'lere kadar imzamda Steam, Tumblr vs. adreslerim ekliydi. Tek bir kisi bile ekleyip özel bir soru ya da yardim dileginde bulunmadi. Savunduklariniz daha cok kendinizce dogru gibi :)

Mühür kimdeyse, Süleyman O'dur. Bu deyiş, hem kural, hem de kuralı uygulayan için geçerlidir. Kurallar, genel sorunları bertaraf etmek için öngörülürler. Kurallarla olan kişisel ilişkiler, genele dair oluşmuş yargı için bir değer teşkil etmez. Sonuçta, kötüye kullanım mevcut ya da oluşabilir ise; otorite, bireysel kazanımları göz ardı edebilir. Sorunları var mıdır? Tabii ki vardır. Fakat uygulamada bu sorunları çözmek için gereken çaba ile kuralı koyma arasındaki çaba farkı sebebiyle, kural koyulur ve onun yıkılmaması için dayanaklar inşa edilir.

Son düzenleme:
Özel mesaj ile yardım isteme pek de kulağa mantıklı gelmiyor. Açıkası konu açıp birçok kişinin fikrini almak varken özelden yardım istemezdim. Beğeni olayı da olduğunu sanmam, bir forum için böyle bir şey yapmak gereksiz, zaten beğeniler kaldırıldı. Bunun esas sebebi üyelerin başka platformlarda birbirlerini bulup, buluşup buradan çıkmasını önlemek gibi görünüyor. Bu açıdan işe yaradı mı? Çoğunlukla hayır.

Yeni konular

Geri
Yukarı