Kuran'da bahsedilen bilimsel gerçekler

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
@Awhlind Benim kimsenin dini inancina karışmak gibi bir amacım yok. Bilinçli olsaydilar bunlar kutsal kitaplarini okurdu. Ben buraya bile atiyorum cevabı olmayan kişiler bana cahil diyor ve hiçbir şey hakkinda bilgisi olmamasina rağmen çıkıyorlar vay dinimizi karaliyorsun diye saldiriyorlar. Ben Youtube yazsaydim orada daha bilgisiz bir kitle var ben onlarla nasil uğrasayim şimdi. Ben inatciyim cevabını kimseden esirgemem. Orasi beni yorar diye yazmadim açıkçası. Bu defa orada fazla yorum yaparlar laf yetiştiremezsem bu defa benim zoruma çok gider.
İslam dini sorgulamayı yasaklamaz bilginiz olsun. Olumsuz önyargılarla yaklaşıp saçmalamayın.
Saçmalayan biri varsa o da sensin. Kuran akıl dini değildir sorgulamaya izin vermez.

20190425_141318.jpg

@Silinen üye @AktifCan Ona gülücük emojisine de atmayın beğeni sayisina katkı yapiyor.😂
@painkiller Garip saç şekilli Ömer Çelakıl, numeroloji ile kafayi yemişti. Lise yillarinda çok izlerdim o zaman hiçbir şey bilmiyordum ciddi ciddi inanıyordum bir de.
Bizim de pek farklı bir şey yaptığımız söylenemez.
Biz aynı şeyi yapmıyoruz ayette ne yaziyorsa onu diyoruz. Derin anlamcilikla ayetleri çevirmek sahtekarliktir. Dönemin insanin ehlileşmesine yardimci olmuş kutsal kitaplar. Ancak bunlari tanri yazmadi kimse göndermedi. Arap toplumu sandığınız kadar cahil bir toplum değildi. Bir yaratıcı kitap yazarsa bu kitapta yanlış bilgi olmamasi gerekir. O dönemin insanlari dünyayı kafalarina göre yorumlamıştır. Mucize diye sanilan şeylerin bu dinlerin dayandığı mitler tarafindan yillar önce ortaya çıkardığı şeylerdir.

Kuran okumayan, Tevrat, Sümer, Babil ve Mısır mitolojisinden bir haber olan kişilere Kuran mucize gelir.

Son düzenleme:
@Awhlind Benim kimsenin dini inancina karışmak gibi bir amacım yok. Bilinçli olsaydilar bunlar kutsal kitaplarini okurdu. Ben buraya bile atiyorum cevabı olmayan kişiler bana cahil diyor ve hiçbir şey hakkinda bilgisi olmamasina rağmen çıkıyorlar vay dinimizi karaliyorsun diye saldiriyorlar. Ben Youtube sazsaydim orada daha bilgisiz bir kitle var ben onlarla nasil uğrasayim şimdi. Ben inatciyim cevabını kimseden esirgemem. Orasi beni yorar diye yazmadim açıkçası. Bu defa orada fazla yorum yaparlar laf yetiştiremezsem bu defa benim zoruma çok gider.
Haklısınız hocam. Videonun yorumlarına baktım da, uğraşmamak en iyisi.

@BERWAR Ben orada bizim derken size değil, kendime dedim. Zaten başkası söyleyecekti, başkası söylemden şimdiden kendime söyleyeyim dedim onu.

@AsjasFıdas1000 Ben bu dediklerimi yazarken bilimsel gerçeklere dayali olarak yazdim çıkıp bana diyor kendince yorumluyorsun böyle bir kafaya ne anlatabilirsin?

Zeki kardeşim iddia ve cevap olarak yazmışsın ancak söz sanatlarından habersizsin. Ayrıca bir metinin tek cümlesini çekip "iddia" olarak yazıp sonrasında da kendince "cevaplar" vermekle kendini tatminden öteye gidemezsin
Benim dediğim şeyler bilimsel gerçeklerdir. Hodri meydan buyur bakalim sıkıysa dediklerimi çürütürsun.

Tüm Arap dünyası dinini bilmiyor Türkiye'deki müslümanlara göre, buradaki kitabı bile okumayip, Arapça bilmeyen Türk insani gelmiş diyor söz sanati var, aslinda orada öyle söylemek istemiyor. Mealleri çevirenlerin nedense hepsi bu kafaya göre yanlış çeviriyor bunlari diyenlerde tek kelime Arapça bilmez, yerde Arapça yazıli bir şey görse bu kutsal yazi diyip tapacak kitle gelmiş söz sanatından bahsediyor.

İnanmıyosunuz anladık bari saygı duyun sonra kendinize saygı bekliyorsunuz.

Vay be ne dokunmuş sana ve senin gibi düşünenlere, pardon düşünemeyenlere. Dediğimi bir kere daha oku, ama anlayacak zekaya sahip değilsin zaten. Sana karşı verilecek en güzel cevap, gülücük emojisi. Kolay gelsin.
Cevap vermek yerine hakaret etmek haklı olsanız da sizi haksız duruma düşürür bilginize.

@AsjasFıdas1000 çıkıp bana diyor kendince yorumluyorsun böyle bir kafaya ne anlatabilirsin?

Maalesef durum öyle. Kısa vadede yapılacak pek bir şey yok gibi gözüküyor. Çoğu insan okunması gerkeen kitapları okumuyor. Durum böyle olunca da zıt bir görüş okuyunca kendi inancı sarsılıyor, zorbalıa başvuruyor. Türkiye'de bilinçli insanlar tarafından belirli etkinlikler eşliğinde bilim kültürü aşılanmaya çalışılırsa o zaman büyük ölçüde düzelebilir.

Kuran Kimya kitabı değildir, insanların yaşantısına yönelik ifadeler içerir. İnanç ve yaşantı. Kuran yeryüzünde şu kadar element vardır şu işe yarar diye bilgiler sunmaz.
Kimya kitabı olmadığını biliyorsun madem sudan yarattık söylemini doğru buluyorsun ama bu ne yaman çelişki.

Demir bir elementtir, elementi biz indirdik demeyi biliyor ve bu da yanlış bir bilgidir. Gezegenlerin çekirdeğinde demir bulunur.

Yaşantı ile ilgili de çok güzel nasihatları var bakınız.

IMG_20190421_223542.jpg

20190425_164758.jpg

IMG_20190402_140802.jpg

IMG_20190310_010229.jpg

Kur'an Kimya kitabı değildir, insanların yaşantısına yönelik ifadeler içerir. İnanç ve yaşantı. Kur'an yeryüzünde şu kadar element vardır şu işe yarar diye bilgiler sunmaz. Ancak sana der ki keşfettiğin elementi diğer insanların yararına kullan, haksız yere kimseye zarar verme, başkasının hakkını gaspetme gibi şeyler söyler. ;) Saçma benzetmeler yapmayalım yani. Yani Türkçe Dil Bilgisi kitabında saçma saçma konulardan bahsedeceğine biraz fizik kanunlarından bahsetseydi denmesi size nasıl geliyorsa Kur'an la ilgili yaptığınız ifade de bana aynen öyle geliyor.
Dil bilgisi kitabında fizik bulunması örneğiyle tipik bir İslamcı olduğunuz ne kadar belli. Şu materyalist örneklemeler yok mu...

Koskoca tanrı bize bilgiler yolluyor ve bunun içeriğinde Muhammed öldükten sonra karılarıyla evlenilemez (Ahzab 53) bilgisini insanlık napsın kadının/ların kalmış ömrü 10 yıl. Bu mu insanlığın kılavuzu.

Verdiği bilimsel bilgiler de doğru olsa bari.

Tarık suresi 7. Ayet; bel ile kaburga arasındaki sıvıdan insanın doğduğunu anlatır.

Rahman 33'te insanlığın ilahi güç olmadan uzaya (göklere) ulaşamayacağını anlatır.

Nuh'a bir gemi vermiş her hayvan türünü sokmuş. Titanik herhalde.

Araf 166'da "Onlara aşağılık maymunlar olun! dedik." diye geçiyor. Domuzu ve maymunu yaratmış bir de aşağılıyor.

Oruç farz ettirmiş. Kutuplarda güneşin doğuş ve batış farkı 6 ay. Coğrafyadan, bilimden uzak kitap.

Bu 5-6 din olmasa bilim çok daha hızlı ilerlerdi.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı