Müslümanların gayrimüslim biriyle evlenmesinin kesin olarak yasak olduğu ifadesi Kuran'da geçiyor mu?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bırakın bana laf etmeyi, hangi dinin ve tanrının doğru olduğunu da siz önce hangi ülkede doğru İslamiyet ritüelleri uygulanıyor önce kendi aranızda o konuda bir karara varın. Ondan sonra başkalarını bir şeye davet edersiniz. Başkalarına araştırın bakalım diyeceğinize önce gidip Arap Yarımadasında, Hint çevresinde, Afrika'da müslüman nüfusunun fazla olduğu ülkelerin hangisiyle dini ritüelleriniz bire bir uyuşuyor ona bakın. Diğer dinleri ve tanrıları bir kenara bıraktım, aynı dinde daha hanginizin yaptığı dini ritüellerin doğru olduğu konusunda bile hemfikir değilsiniz toplumlar olarak. :D Gidin araştırın bakalım bu dediğim müslüman ağırlıklı coğrafyaların hangisinde sizin burada yaptığınızla alakası olmayan neler yapılıyor, neler yapılmıyor ve hatta sizin kutsal diye kutladığınız geceler için ne diyorlar bakın. Hiçbir toplum ötekiyle birebir aynı ritüelleri gerçekleştirmiyor, burada inanmayanları değil gidin onları ikna edin önce. :D

@68055 Yani dininin çıktığı topraktaki toplumlar dini yanlış biliyor, Hint Okyanusu çevresindeki toplumlar yanlış biliyor, Afrika toplumları yanlış biliyor, eski Fars toplumları yanlış biliyor da sen doğrusunu biliyorsun. :D :D :D Önce hangi ülkedeki İslamiyet'in doğru olduğuna karar verin aranızda, birkaç bin yıl sonra çözebilirseniz bana haber verirsin. :D

Artık üslup olarak daha sert konuşmaya başlarım o yüzden son defa diyorum. Kendi aklınızı kendinize saklayın, benim ve benim gibi düşünenlerin sizin aklınıza ihtiyacı yok. Konu kilitlenmesin boşuna...

@68055 yani dininin çıktığı topraktaki toplumlar dini yanlış biliyor, hint okyanusu çevresindeki toplumlar yanlış biliyor, Afrika toplumları yanlış biliyor, eski fars toplumları yanlış biliyor da sen doğrusunu biliyorsun. :D :D :D önce hangi ülkedeki Islamiyet'in doğru olduğuna karar verin aranızda, birkaç bin yıl sonra çözebilirseniz bana haber verirsin. :D.

Artık üslup olarak daha sert konuşmaya başlarım o yüzden son defa diyorum. Kendi aklınızı kendinize saklayın, benim ve benim gibi düşünenlerin sizin aklınıza ihtiyacı yok. Konu kilitlenmesin boşuna...

Sen diyorsunya Arap kültürünü islamiyet sanamazsın sanıyorsan eski zamanlardan kalan kültürler hiç değişmemiş diyorsundur ki Türk toplumlarının çoğu müslümandır o zaman Türk olan herkes müslümandır.

Sen iyi isen iyi ol, Allah'ın merhameti sınırsızdır. Mülk ve hüküm yalnızca Allah'ındır. Eğer sen, ben kendi bildiğim yoldan giderim dersen o yol iyilikle çok kesişmeyecektir. "İyilik" insanin nefsi ile çözebileceği bir olgu değildir.
Yine söylediğim şeyle alakalı değil. Ben de niye uğraşıyorum ki bunun cevabını veremeyeceğinizi bile bile yazıyorum. :D

Ama nihayetinde Allah inanmayanları lanetliyor. İnanmıyorsanız Allah'ın merhametine dahil olamıyorsunuz, sorun da bu.
Sorunun aslı, siz inanç ve ameli ayırıyorsunuz. Aslında ikisi birdir. İnancı zayif olanın ameli de zayıftır ya da tersi, ameli zayıf olanın inancı da zayıftır. Şekli hallerin ötesinde ya da şekli davranışların arkasındaki manaları idrak ve onların uygulanmasıdır aslolan.

"Yüzlerinizi doğuya ve batıya çevirmeniz erdemlilik değildir. Asıl erdemli kişi Allah’a, âhiret gününe, meleklere, kitaba ve peygamberlere iman eden; sevdiği maldan yakınlara, yetimlere, yoksullara, yolda kalmışlara, yardım isteyenlere ve özgürlüğünü kaybetmiş olanlara harcayan; namazı kılıp zekâtı verendir. Böyleleri anlaşma yaptıklarında sözlerini tutarlar; darlıkta, hastalıkta ve savaş zamanında sabrederler. İşte doğru olanlar bunlardır ve işte takvâ sahipleri bunlardır." Bakara 177

Son düzenleme:
Müslüman bir erkek diğer dinlerden ( yahudi ve hristiyan ) olan bir kadınla evlenebilir ama aynı şey kadınlar için geçerli değil.

Sen diyorsun ya Arap kültürünü islamiyet sanamazsın sanıyorsan eski zamanlardan kalan kültürler hiç değişmemiş diyorsundur ki Türk toplumlarının çoğu müslümandır o zaman Türk olan herkes müslümandır.
Sen önce dediklerimi anlayacak kadar algını genişlet, ondan sonra ciddiye alayım. :D İşte ezber yapıp papağan gibi aynı şeyleri tekrarlamanın kötü tarafı bu. Söylenilen şeyleri o ezbere çekebilmek için ya saptırma yoluna gidiyorsun ya da hiç anlamayıp alakasız şeyler söylüyorsun. Sen bugün git, müslüman bir Arap ile bunu konuş ve yaptıklarını anlat. Sana kafir diyecek. Git Afrika toplumlarından müslüman olan biriyle konuş, yaptığın ritüelleri anlat o da sana kafir diyecek. Git Hindistan/Pakistan/İran/Malezya'daki müslümanlarla konuş, ritüellerini anlat. Onlar da sana kendi doğrularını gösterecek, seni "dine" davet edecek. :D

İşte önce o kişilerle kendi dininiz hakkında ortak fikirde olun. Daha tek bir din üzerinde bile ortak fikirde olamıyorken diğerlerine hiç giriş yapmayın. :D

@FakirSincap Saygı karşılıklı olur, kendi inancını başkasına dayatıp bunu "davet" olarak nitelendirdikleri sürece olacak bir şey değil o dediğin... Gene davetçiler türedi konu başlığı altında.

Son düzenleme:
Sorunun aslı, siz inanç ve ameli ayırıyorsunuz. Aslında ikisi birdir. İnancı zayif olanın ameli de zayıftır ya da tersi, ameli zayıf olanın inancı da zayıftır. Şekli hallerin ötesinde ya da şekli davranışların arkasındaki manaları idrak ve onların uygulanmasıdır aslolan.

İnancı olmayanın ameli yoktur, iyi değildir mi demek istediniz? Vardığınız sonuç bu mu?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı