Kurban Katliam mıdır?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Sen ne anlatıyorsun hoca? Daha biyoloji ne, doğa ne, kanunlar ne bilmeyip konuya atlamışsınız. Senin büyük büyük ataların öldürmedi mi bu hayvanları? Bugün mızrakla sağını solunu deşerek değil, insan gibi (insan gibi olmayanlar da var, istisnalar her zaman vardır, herkesi adam yapamazsınız) hayvana değer vererek, en acısız şekilde yapılıyor bu işlemler.

Hayvan kesilmeye giderken hisseder bunu, bu yüzden gözleri bile bağlanır. Bu hayvanlar böyle kesiliyor. Hayır bugün canlı görmesek tamam diyeceğiz. Senin kasaptan alıp yediğin etin hayvanı bu şartları görebildi mi acaba endüstriyel kesimde, var mı bir cevabın buna?
Ben bu işlemlerin hızlı yapılmasını savundum. Bilinçsiz yapan insanların yapmasına karşı olduğumu belirttim. 15 yaşında çocuğun eline bıçak verip kurban kestiren kişiler var.

Ben bu işlemlerin hızlı yapılmasını savundum. Bilinçsiz yapan insanların yapmasına karşı olduğumu belirttim. 15 yaşında çocuğun eline bıçak verip kurban kestiren kişiler var.
E ben de bundan bahsediyorum zaten. Hayvanların en hızlı ve acısız şekilde işinin bitirildiği durumda bunun kime ne zararı var? Neresi katliam? Katliamın anlamı çok farklı yerlere uzanır da neyse, sen uygun kesilmeyen hayvanlar için katliam ve yazık diyorsan, ona en içtenliğimle ben de katılıyorum zaten.

Afrika'da aslan ceylanı boğazlıyor, çünkü onun besini sayesinde hayatta kalıyor, guclu gucsuzu yok ediyor ve doganın isleyisi, carkı donmeye devam ediyor. İnsan için de insanlık tarihinin en başından beri en temel besinlerden biri ettir.

Mesajları okumadım direk yazacağım değildir çunku insan vicudunun zaten proteine ihtiyacı var bu da etde sutte yumurtada var kurbana gelecek olursak onlar Allah yolunda kesildiği, oldurulduğu icin sehit gibiler.

E ben de bundan bahsediyorum zaten. Hayvanların en hızlı ve acısız şekilde işinin bitirildiği durumda bunun kime ne zararı var? Neresi katliam? Katliamın anlamı çok farklı yerlere uzanır da neyse, sen uygun kesilmeyen hayvanlar için katliam ve yazık diyorsan, ona en içtenliğimle ben de katılıyorum zaten.
Sanırım anlık olarak yanlış anladın. Burada bahsettiğim katliam kısmı bu olaya tamamen karşıtlık ve düşmanlık anlamında değil, bu tarz şeyleri yapmayacağım konusunda kurduğum cümleler. Ben bir şeye karşıtlık tutacak kadar hiç bir şeyi değerli görmüyorum. İşin insanlarla uğraşma kısmı var, bu tarz mücadeleler sadece zarar getirir. Sadece yanlış bulduğumu söylerim.

Öyle bir durum içermiyor, mesela sigara içen birisinin zararlı olduğunu bildiği halde devam etmesi gibi benim bahsettiğim. Mecburiyet durumu. Düzgün yapılmayan kesimlerin yanlış olduğunu bilmeye engel olmamalı ya da etçil olmayan hayvanları kesmenin bu hayvanları az çok tanıdıysan zor ve üzücü bir olay olabileceğini ve desteklemeyeceğini.
Sıkıntı onlara sessiz kalıp kurbanda ses çıkarmak. Üstelik, endüstriyel üretimle yılda bir gerçekleşen kurbanda kesilen hayvan miktarını kıyaslayınca endüstriyel üretimin yanında bir hiç gibi kalıyor. Üstelik dediğim gibi şartlar daha iyi esasında.

Bu yanlış zaten. Kesimin de bilinçli olarak yapılması gerek. Çocuklarınsa izlemesi bile yanlış. Ben 19 yaşındayım, halen mümkünse izlememeyi tercih ederim. Hoş bir görüntü olmadığı açık. Bizim konuştuğumuz düzgün olanı zaten.

Evet katliam. Sadece kurbanda değil normalde de katliam. İnsan zorunda kalmadıkça hayvan öldürmesi acımasızlıktan ve canilikten başka bir şey değildir.

Tamam. Bir dahakine aramızda para toplayıp tüm ülkeyi bir helikopter, bir pankartla ''KURBAN KATLİAMDIR'' diye gezelim. Tamam mı? Nasıl, beğendin mi abisi? :D Emilia Clark abimiz emir etmiş, katliam demiş. Bunun üstüne kim söz söyleyecek yahu? KİM? :D

Bizde çözüm bitmez, rahat tut gönlünü. :D
Sizin kafanızda galiba katliamın anlamı kötü, bu yüzden agresifsiniz. Gerek balıklar olsun, gerek kuşlar olsun, gerek av sezonu açıldığında gerçekleşen katliamlar olsun. Bu katliamların çoğunluğu besin, bazıları dengeyi sağlamak; bazıları da desteklemediğim kürk, ayakkabı gibi ürünler üretmek amacıyla yapılıyor. Bu yazdıklarımın nedeni farketmeksizin katliam oluyor. Sen helikopterle gezmeden önce mühim olan işlerini gerçekleştir. Birde katliam olduğunu ben demiyorum sözlük diyor. Anladın mı abisi?

Sıkıntı onlara sessiz kalıp kurbanda ses çıkarmak. Üstelik, endüstriyel üretimle yılda bir gerçekleşen kurbanda kesilen hayvan miktarını kıyaslayınca endüstriyel üretimin yanında bir hiç gibi kalıyor. Üstelik dediğim gibi şartlar daha iyi esasında.

Bu yanlış zaten. Kesimin de bilinçli olarak yapılması gerek. Çocuklarınsa izlemesi bile yanlış. Ben 19 yaşındayım, halen mümkünse izlememeyi tercih ederim. Hoş bir görüntü olmadığı açık. Bizim konuştuğumuz düzgün olanı zaten.
İşin endüstriyel kısmını araştıracak kadar vakit ayırmadım. Ben otçul olan hayvanların hangi gerekçeyle olursa olsun öldürülmesini doğru bulmuyorum. Ama maalesef vücudumuzun gerekliliklerinden dolayı et tüketmemiz gerekiyor, genelde bu tarz konuları doğru bulmadığımı açıkladığımda insanlar sen de et tüketiyorsun gibi şeyler söylüyor. Ben hayvanları öldürmeyi doğru bulmuyorum, ama şartlar bunu gerektiriyor. Bu işin yanlış yanlarını da uzun uzun zaten konuştuk, kesim işlemlerine dair. Yapılacaksa en az zararla hayvanlara bunun yapılması yanlışın doğrusu ama yapacak bir şey yok.

@MaxP Yapıp yapmayacağın seni ilgilendirir, bizi ilgilendirmez orası. Her bayram bu kadar basit bir konudan aynı muhabbetleri çıkarmayı başaran bir halkın ileri gitmeyi bırak yerinde sayması bile mucize. Bence yerimizde sayalım, mazallah rampadayız ve el frenimiz de çekik değil, kayıyoruz...

İnsan zorunda kalmadıkça hayvan öldürmesi acımasızlıktan ve canilikten başka bir şey değildir.
Zorundayız, insanlık tarihinin en başından beri insan, etini yiyebileceği hayvan öldürmekte zorunlu. Çünkü Afrika'daki etçilin nasıl et yeyip ayakta kalmaya ihtiyacı varsa insanın da etle beslenmeye, et yemeye ihtiyacı var. Bu bir seçim değil, anlamadığınız nokta burası.

Ha otla da yaşarsın ama yaşamak denirse tabii ki. Uzun vadede çıkan hastalıkları gördüğünüzde bunları dememek için 12 kere düşünürsünüz artık.

Konuyu farklı yerden değerlendirecek olursak biz zengin bir ülke değiliz, çoğu kişi ayda bir et yemeyi bırak, yılda bile bulamıyor ve yiyemiyor. Ajitaston yapmak değil amacım, bugün yardımlaşmanın ve et girmeyen hanelerin etle buluştuğu en büyük günlerden biri. Bu birliktelik, yardımlaşma da bizi bir tutan ögelerden biridir.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı