Kutusu açılmış laptop iade edilebilir mi?

Sanırım birkaç ay önce gelen düzenleme ile bu tür ürünlerin isteğe bağlı iade hakları kaldırılmıştı. Yanlış biliyor da olabilirim.
Bu düzenleme iptal edildi.

Hepsiburada bu işlerde sabıkalı bir yer, ben bir keresinde Vestel marka bir TV almıştım, TV geldi kendim kurdum ve ev birkaç gün boyunca adi plastik koktu ben de bundan hiç memnun kalmadım ve iade edeceğimi söyledim ilk başta olmaz dediler, tüketici haklarımı bildiğimi ve kabul etmek zorunda olduklarını söyledim ve gönderdim, iademi aldım.

İnternetten alınan ürünlerde cayma hakkı mevcuttur nedeni ise uzaktan alışveriş yapıldığı içindir.
İade almak zorundalar. Cayma hakkı denilen şey zaten ürünü mağazadan almadığın, görmediğin, deneyimlemediğin için, mesafeli satışa girdiği için verilen bir hak.

Aklınızda bulunsun, internet üzerinden satın aldığınız her ürün, ürünü kırmadığınız sürede iade olur. Hijyen ürünleri ve kişiye özel tasarlanan baskılı ürünler dışında.

@Froxy7 inşallah hocam alırlar cihazdan memnunum fakat bir üstünü almak şu an daha mantıklı geldi bunu da açıklama kısmına yazacağım, tekrar sizden başka bir cihaz alacağım diye. Sizce mantıklı olur mu? Belki az etkili olur, şimdi almazlar falan.

@ellijeanaction benim arkadaş Amazon'dan kulaklık bile iade etmişti sorunluydu fakat almayabilirlerdi. Hatta gönderirken yanlışlıkla kablosunu koymayı unutmuş adamlar ona rağmen degisim yaptilar helal olsun. Baskasi olsa caymak icin kablosu yok falan filan derdi.

@Froxy7 inşallah hocam alırlar cihazdan memnunum fakat bir üstünü almak şu an daha mantıklı geldi bunu da açıklama kısmına yazacağım, tekrar sizden başka bir cihaz alacağım diye. Sizce mantıklı olur mu? Belki az etkili olur, şimdi almazlar falan.

@ellijeanaction benim arkadaş Amazon'dan kulaklık bile iade etmişti sorunluydu fakat almayabilirlerdi. Hatta gönderirken yanlışlıkla kablosunu koymayı unutmuş adamlar ona rağmen degisim yaptilar helal olsun. Baskasi olsa caymak icin kablosu yok falan filan derdi.

Belirtmeye gerek yok hocam.

Amazon farklı :)

Ne kadar çok yanlış bilgi var anlamadım, kapı gibi kanun var ve diyor ki "tüketici hiçbir gerekçe göstermeksizin 14 gün içerisinde ürünü iade edebilir." Artniyet varsa satıcının da hakları var fakat İşletim sistemini kurmadan, kutuyu açmadan jelatini çıkartmadan tüketici ürünü nasıl deneyecek ki?

Bazı arkadaşların belirttiği cayma hakkı kalktı dedikleri olay 2024'e kadar ertelendi...

Ben 2021 de Hepsiburada'dan aldığım MSI marka laptop'u hiçbir gerekçe göstermeden iade ettim bataryası 1 saat gidiyordu, ekran kalitesini beğenmedim ama hiçbirini belirtmeden, cayma hakkımı kullanarak iade ettim. Cumartesi verdiğim kargonun pazartesi iadesi onaylandı salı param yattı. Aynı kanun aynı şekilde devam ediyor, ürünü iade ederken açıkçası verdiğim paraya değmedigini düşünerek iade ettim bunuda 2 3 saatlik kullanımda anladım.

Cayma hakkı tüketiciyi koruyor fakat bu demek değil ki satıcının hiçbir hakkı yok. Satıcının ürünü alır almaz iade etme gibi bir zorunluluğu bulunmuyor, ürünü inceleme hakkına sahiptir. Yani üründe hasar varsa ya da ekran kartı, BIOS gibi donanım yazılımlarını kötü niyetli değiştirdiyseniz satıcı bunu kanıtladığı taktirde iade almayabilir. (İspat yükümlülüğü satıcıya aittir.)

Benim yaptığım sürece istinaden yapmanızı tavsiye ettiğim süreç:
Hepsi buradan iade talebi oluşturun, ürünü aldığınız gibi kutulayıp çalıştığını ve güzel paketlendiğini gösteren bir video çekin. Cayma hakkınızdan yararlandığınızı satıcıya bildirmekle yükümlü olduğunuzu unutmayın. Bu bildiriyi de e-posta ile atabileceğiniz belirtilmiştir. Mail ile fatura numaranızı tarihi vs. yazarak cayma hakkınızdan yararlanmak istediğinizi belirtin. Benim tavsiyem bunun haricinde aynı mantık bir yazı yazarak kutuya atmanızdır. Maksat satıcı maili görmediyse talebinizi o an görsün kağıdın sizin için hiçbir yasal değeri bulunmuyor.

6502 sayılı tüketicinin korunması hakkında Kanun'u internetten açıp cayma hakkını detaylıca okuyabilirsiniz.
4 ay önce aldığım ürünü iade edebilir miyim?

4 ay önce aldığım ürünü iade edebilir miyim?

Cayma hakkınızı kullanamazsınız ama üründe bir kusur varsa ayıplı ürün sayılır ve kanuna göre ilk 6 ay içerisinde ortaya çıkan ayıplarda tüketici seçimlik haklarından istediğini kullanabilir. Yeni konu açıp etiketlerseniz yardımcı olurum

Geri
Yukarı