Kuzenime aşık oldum

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Sweet Home Alabama intensifies...
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Olay, anladığım kadarıyla, kafa dengi ve kolay konuşabildiğin birini bulmuşsun, hoşlanmışsın ve aşık olmuşsun veya aşık oldun zannediyorsun. Kafandan çıkarmaya çalış ve kafanda herhangi bir şey kurma kuzeninle ilgili. Klasik denilebilecek ergenlik bitimi dönemlerinde yaşanılan kafa karışıklığına verilebilir durum. Üniversiteye de yeni geçmişsin zaten, daha kafa dengi ve daha güzel bulabileceğin onlarca, belki yüzlerce kız çıkacak karşına. Onlardan birkaçıyla konuşmaya veya flörtleşmeye başladığında unutursun gider.
Size katılmıyorum. Unutması ya da başka birini araması/bulması gerekmiyor. Gönül kimi istiyorsa aşk onda güzeldir. Seviyorsa sevsin, söylemek istediğinde söylesin, vakti geldiğini düşündüğünde evlensin. Neden unutması gerekiyor? Yaptığı yanlış bir şey değil. Çünkü Leyla olmak da ayıp değil Mecnun olmak da ayıp değil.
Yoo gayet artık normal karşılanabilir bir durum oldu dinciler sayesinde.
Dincilikle ne alakası var acaba? Küçük toplumlarda herkes birbirinin akrabası oluyor zaten. Ne yapsınlar onlar evlenmesinler mi? Kardeşle aynı karından çıkılıyor. Kuzen dediğiniz bırak aynı karnı aynı anne veya aynı babadan bile değil. Biyolojik açıdan da ahlaki açıdan da yanlış bir şey değil bu. Siz tamamen bakış açınızla konuşuyorsunuz.
@bilgisayar noobu akraba evliliği hiç mantıklı bir karar değildir. Her açığını bilirler, en ufak yanlış hareketinden dolayı abartılı şekilde yargılanırsın. Akraba evliliğinde yuvayı bozmaya çalışan hain, karaktere sahip olmayan, şeref ve haysiyetin ne olduğunu bilmeyen kişiler çıkabiliyor. Akraba evliliğinden uzak durmak en iyisi olur. Biyolojik kısmına bile girmiyorum. Akraba evliliği yapıp mutlu olan kişi sayısı ne kadar fazla tartışılır. Yaşınız küçük iyi düşünün öyle karar verin.
Bu şahıslara göre değişen bir durumdur. Ona uygun ortamın olup olmadığını konu sahibi arkadaş daha iyi bilir. Sizin dediğiniz ortam gördüğünüz çevreyi yansıtıyor. Benim çevrem açıkçası sizin dediklerinizden çok uzak. Her açığını bilme mevzusuna gelirsek seven iki kişi birbirlerinin açıklarını örter, bunlardan faydalanmazlar ve faydalanmaya çalışanların yolunu tıkarlar. Benim üç tane kuzenim kendi kuzenleriyle evlendiler ve gayet mutlu hayat sürüyorlar. Birbirlerine her ortamda sahip çıkıyorlar her daim destek oluyorlar. Bu insanların karakterlerine bağlı bir durum. Edep olmadıktan sonra isterse Dünya'nın öbür ucundaki biri olsun yine zorluk çekilir.

Son düzenleme:
Dincilikle ne alakası var acaba? Küçük toplumlarda herkes birbirinin akrabası oluyor zaten. Ne yapsınlar onlar evlenmesinler mi? Kardeşle aynı karından çıkılıyor. Kuzen dediğiniz bırak aynı karnı aynı anne veya aynı babadan bile değil. Biyolojik açıdan da ahlaki açıdan da yanlış bir şey değil bu. Siz tamamen bakış açınızla konuşuyorsunuz.

Sizde mi kuzeninize aşık oldunuz bu kadar savunduğunuza göre?
Normal karşılanmaz tabii ki Türk toplumunda nerede görülmüş Türk Devletlerinin kuzenleriyle akrabalarıyla evlendiği?
Günümüzde bile bi 30 yıl önce normal karşılanmazdı bu iş en çok dinci kesim tarafından yapılan bir işlem bu ve artık normal karşılanabilir hale geldi maalesef...

Normal karşılanmaz tabii ki Türk toplumunda nerede görülmüş Türk Devletlerinin kuzenleriyle akrabalarıyla evlendiği?
Günümüzde bile bi 30 yıl önce normal karşılanmazdı bu iş en çok dinci kesim tarafından yapılan bir işlem bu ve artık normal karşılanabilir hale geldi maalesef...
Eskiden mal başkasına gitmesin diye akraba içi evlilikler olurdu. Yıllar geçiyor hala aynı kafa. Bu kafayla yontma taş devrinde falan yaşamaları gerekir. 2021 yılındayız gen havuzu falan temel biyoloji eksik adamlarda. Okullarda biraz olsun dersleri dinleyin. Cehalet işte toplumun en büyük düşmanı.

Eğer çekinik gen ile taşınan bir genetik hastalığın ortaya çıkması muhtemel.
Bu da aynı atadan geldikleri için eğer bir taşıyıcı veya hasta dede/anneanne var ise olması muhtemel bir şey.
Örneğin babası Aa geni taşıyor, burada küçük a hastalık geni, bu yüzden babası baskın gen sağlıklı olduğundan dolayı taşıyıcı birey olur. Annesinin de Aa olduğunu farz edersek bunu çarpımlayalım.
Babadan A gelirse anneden de A gelirse AA genine sahip sağlıklı bir birey olur. Babadan çekinik gen gelirse, anneden baskın gen gelirse Aa olur, çocuk taşıyıcı olur veya babadan baskın anneden çekinik gen gelirse yine Aa olur bu da taşıyıcı bir birey olur. En kötü ihtimal babadan ve anneden çekinik genler gelirse çocuk hasta olur. Bu da %25 ihtimal yapar. %50 ihtimalle taşıyıcı, %25 ihtimalle ise sağlıklı bir birey doğar. Umarım anlaşılabilir bir dilde anlatabilmişimdir.
Babası veya annesinden biri sülaleden değil ki. Yani kızın babası veya annesi(hangisinin sülaleden olmadığını bilmediğimden) hastalığı taşıcak diye bir şey yok.

Eskiden mal başkasına gitmesin diye akraba içi evlilikler olurdu. Yıllar geçiyor hala aynı kafa. Bu kafayla yontma taş devrinde falan yaşamaları gerekir. 2021 yılındayız gen havuzu falan temel biyoloji eksik adamlarda. Okullarda biraz olsun dersleri dinleyin. Cehalet işte toplumun en büyük düşmanı.

Evlilikten bahseden yok şu an. Cahil değilim merak etmeyin. Aşık olduğum bir kız sadece. Birbirimizi 6-7 yıldır görmüyoruz zaten. Bana çok destek çıktı ve ilgi gösterdi. Olayı hemen evliliğe çekip cahil damgası yemem de hiç hoş değil.

Doğruyu savunmak için yargılanmaya gerek yoktur. Kuzenlerimden herhangi birine karşı bir şey hissetmiyorum. Türk Toplumu da zamanında küçük obalardan, köylerden oluşurdu. Kan bağı bulunanların bir arada yaşadığı bir toplumdu. Akraba evliliği de böyle toplumlarda yaşanması çok muhtemel durumlardandır. Ki tek milletten oluşan her toplum böyle çoğalmıştır. Ayrıca bir toplulukta görülmediği için o durum yanlış kabul edilemez. Bu olayın yanlış bir tarafı yok. Aşık olmuş birisi var ve aşık olduğu kişi kardeşi değil, annesi, babası veya evli bir kişi değil. Bu yüzden aşık olmasına bir şey engel değil.

Hocam eğer ciddi bir boyutta düşünüyorsanız çocuğunuzun hasta doğma ihtimali yüksek.
Bu bölüm aklıma geldi hocam...

688ee529-00d8-4d60-b0ed-e427a724b498-naruto.jpg

Konu sahibinin konuyu öyle bir bakış açısıyla yazmadığı ortada. Hastalıklı düşüncelerinizi başkalarına mal etmeyiniz.
Biyoloji kısmına gelirsek konu sahibi çocuk yapacağım dememiş. Çocuk yapacaksa bile gerekli kontrollerden geçtikten sonra yapmasında bir sakınca yok. 21. yüzyıldayız hala bilimin neler yapabildiğinin farkında olmayanlar var. Cehalet işte gerçekten toplumun en büyük düşmanı.

Biliyorum biyolojik açıdan hiç mantıklı değil. Neredeyse 6-7 yıldır görüşmüyoruz. Onun yaşadığını bile unutmuştum.

Yaşım 17 bu arada yakında 18 olacağım. Üniversiteye geçtim. O 11. sınıfa yeni başladı. Farklı şehirlerdeyiz.

Oraya gittiğimden beri hep yanımda oldu. İlgi eksikliğimi o karşıladı resmen. Her gece uzun uzun sohbet ettik. Oyunlar oynadık. Bir gece 7 saat boyunca konuşmuştuk. Hayatını anlattı resmen.

3 hafta oldu eve döneli. Çok zayıfladım onu düşünmekten. Açılmak istiyorum ama yapamam çünkü kuzenim. Her saat ruh halim değişiyor. Aşırı öz güvenli oluyorum sonra dibe çöküyorum.

Çok güzel bir kız sayılmamasına rağmen gözüm ondan başkasını görmüyor. Mesajlaşıyoruz bazen. Onu da sıkmak istemiyorum ne de olsa üniversite sınavına girecek.

Biraz araştırdım ani ruh değişimlerini. Bipolar bozukluk olabilir bende. Kendi kendine tanı koymak ne kadar mantıklı bilemiyorum.

Önerilerinizi bekliyorum.
Benimde kuzeniyle sevgili/kuzenine aşık olan tanıdıklarım var. Çok doğal birşey çünkü sizin bir tanıdığınız ve insanlar tanıdıklarıyla çok daha rahat konuşabilirler. Kuzeninizle konuşmak sınıfta ki vb. bir kızla konuşmaktan daha doğaldır. Ama unutmayınız ki toplumda normal karşılanmıcak bir davranıştır ve sevgili olsanız bile büyük ihtimalle ilişki süreciniz çok sağlıklı olmucaktır. Her ne kadar önermesemde big psikoloğa danışmanız daha doğru olacaktır, ANCAK unutmayınız ki psikologlar ilk derslerde genelde çok bilgi vermeyip belli bir süre sonra sizlere yardımcı olmaya başlarlar, en azından çoğunluğu böyledir.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı