Laptop vs masaüstü

Nailed It

Kilopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Freelance Finansçı ve 2 Şirket sahibi.
Şimdi benim derdim şöyle ki aylık 4.000₺ maaş almaktayım ve mayıs ayı içerisinde yeni bir bilgisayar almayı düşünüyorum. Kafamı kurcalayan şeyler ise şunlar;

Tatile gittiğim zaman işimi yapmaya devam edebilmek için laptop almak istiyorum ama laptoplar sunduğu özelliklere göre gereksiz pahalı. Aradığım türde laptop fiyatına çok daha performanslı masaüstü bilgisayar toplayabiliyorum. Şimdi şöyle ki mayıs ayı içerisinde bilgisayar için ayırabileceğim bütçe aşağı yukarı 6,5 - 7.000₺ civarı. Kasa+PSU Thermaltake V200 TG 600W 80+ RGB Edition İşlemci: AMD Ryzen 5 1600 12nm RAM: CORSAIR 8GB (2x4GB) Vengeance DDR4 3000MHz CL16 Ekran Kartı: Sapphire Radeon R7 240 2GB 128BIT Anakart: ASUS B450M DRAGON 4400MHz(OC) DDR4 Soket AM4 M.2 HDMI DVI mATX SSD: TOSHIBA OCZ 480 GB TR 200 sistemi dikkate almayın çünkü bu sistemi ağabeyime teslim edeceğim yeni sistem toplayacak olursam. Yani bu demek oluyor ki tıpkı bu sistem de toplayabilirim çünkü işimi gayet rahat bir şekilde görmekte. Planladığım şeyler şu şekilde;

Bilgisayarda Valorant oynayacağım, zaman zaman GTA V Online girebilirim, iş için kullandığım zamanlarda da Google Chrome (yaklaşık 6 sekme), Skype, anydesk ve Discord açık olacak. Gerçekten ne yapmam gerektiği konusunda kocaman bir muallakta kaldım, daha uzun ömürlü, güncellemeye müsait bir sistem için masaüstü mü almalıyım yoksa tatile çıkma ihtimalimi de göz önünde bulundurup iş derdim olmadan yanımda taşıyabileceğim bir bilgisayarım olması için laptop mu almalıyım sizce. Söylemeden geçemeyeceğim, malum günümüz ekran kartı piyasası yüzünden masaüstü bilgisayar toplayacak olsam bile "henüz" ekran kartı almayı planlamıyorum ve başlangıç olarak elimde fazlalık bulunan MSI R7 250 2 GB ekran kartını kullanmayı planlıyorum ki şu an oynadığım oyunlara gayet yeterli gelmekte arkadaşımız. Beni bir aydınlatın, zamanında 3.000₺ civarı bir fiyata topladığım sistemin aynısını toplamaya kalkıştığımda 4-4.500₺ civarına ulaşıyor fiyatlar, sırf bunun yüzünden laptop mu masaüstü mü arasında çok fazla gittim geldim.

İs agirlikliysa laptop alınır. Oyun performansı konusunda masaüstü tabii ki daha iyi olur. Fakat asil amaç is ise laptop.

O paraya masaüstü toplanır(!)

10000 gibi bütçe varsa laptop yoksa masaüstü.
Bütçe max konuda da belirttiğim gibi 6,500 - 7.000₺

İs agirlikliysa laptop alınır. Oyun performansı konusunda masaüstü tabii ki daha iyi olur. Fakat asil amaç is ise laptop.
Ağırlık olarak bir şey diyemem yaptığım işte zaten sadece AnyDesk, Skype, Chrome üzerinden google drive ve Discord kullanıyorum. Oyun kısmını da eşit olarak düşünürsek her ikisi için de diyebiliriz.
Vallahi deste deste yazmışsın ben sadece başlığı okudum, ondan masaüstü.
Ayıp, kırıldım :D
Laptop şu piyasa içinde daha mantıklı ama masaüstü performansta üstüne yok.
Zaten performans farkı yüzünden bu kadar kararsız kaldım...

Şu an zaten aynı fiyata geliyor bu piyasada ekran kartı almak enayilik olur. Sadece 6 GB altı ekran kartları Ethereum mining yapılamadığı için uygun fiyatlı.
Eğer masaüstü kullanacak olursam bu yüzden elimdeki fazlalık olan R7 250 ekran kartı ile bir süre idare etmeyi düşünüyorum

Geri
Yukarı