Laptopa IPS panel taktırmanın avantajları nelerdir?

rockone

Decapat
Yer
Adana
Daha fazla  
Arkadaşlar HP marka laptopumda şu an LED (sva) panel var. Fakat oyunlarda çok mat ve karanlık gözüküyor.
Bugün bir bilgisayarcıdan IPS panel için 1200 liralık bir fiyat aldım. IPS çok göz yorar mı ve sizce geçmeli miyim? Önerileriniz, artı ve eksileri ile nelerdir?

HP'nin SVA panellerinin aslında TN panel olduğuyla ilgili bir konum mevcuttu. Aktif olarak beni çok rahatsız etmese de göz yorgunluğu yaratıp berbat renk kalitesi sebebiyle kullanırken son derece yoruyor. Eğer panelin cihaz ile tamamen uyum sağlayacağından eminseniz, güç tüketimi ve anakartın tanıması açısından uyumluluk sorunu yaşanmayacaksa değiştirilebilir fakat iyi bir yerde yaptırmaya dikkat edin.

Daha önce hiç panel değiştirmemiştim, değişim sonrası son durumu da belirtirseniz ben de yapmayı düşünebilirim.

IPS göz yormaz, TN panel göz yorar aksine. VA ve IPS paneller göz için daha iyidir. Artıları renkler, parlaklık eksileri ise tepkime süresidir. Nano IPS haricindeki IPS'ler minimum 4ms GtG'dir. Piyasada 1MS diye yazanlar ise GtG değil MPRT dir yani aslında onlar da 4ms GtG'dir sadece Motion Blur özellikleri var.
Taktıracağınız IPS panelin özelliklerini yine de sorup internette araştırın, her IPS panel iyidir diye bir şey de yok tabii ki.

Cevaplarınız için teşekkürler. Risk alıp 15 güne kadar ips taktıracağım. Eğer uyumlu şekilde takabilirlerse sonuçlarını buraya yazacağım.

Geri
Yukarı