Left 4 Dead incelemesi - Düşük bütçeli Night of The Living Dead

bglfpig

Hectopat
Daha fazla  
Valve geliştiricileri sanırsam bu oyunu yapmaya hazırlanır iken Night of The Living Dead filmini açıp "biz de zombi temalı oyun yaparız ha aynısı olur ama çaktırmayın" demiş. Artık nasıl bir sohbet döndü cidden onu bilemem ama bu oyunu yaparlar iken Night of The Living Dead filmini örnek aldıkları bir gerçek. Çünkü hikayesinde belli oluyor yani hikayesinden der iken biz geçelim incelemeye. Sıkmayayım sizi, ok? Bu inceleme tamamen benim görüşlerimi içerecektir. Kabul etmiyor iseniz sebeplerini yazabilirsiniz ya da bir hatam olur ise hiç uzatmadan başlayayım efendim.

Hikaye:

Left 4 Dead hikayesi Night of The Living Dead filmin de ki olduğu gibi hayatta kalanların yaşadıklarını anlatıyor. Kendilerini bu kaostan hayatta kalanlar tek kişiler sanan ve ellerin de ne kadar güçlü silaha var ise bir tek onlar da olan "klişe" bir şekil de karakterler ve Left 4 Dead hikayesi aynen böyle oyun zaten gameplay odaklandığı için hikaye olarak sadece bu mevcut. Ne kadar iyi? Klasik bir zombi hikayesi, özel bir yanı var mı? Ama dediğim gibi zaten hikaye odaklanmayan bir oyundan puan kırmak ne olacak yahu? Sadece özel bir şey yapmıyor, klasik bir zombi hikayesi zombi temasını seveni tatmin edecektir. Efendim bizim asıl olayımız gameplay ile başlıyor ve hemen gameplay inceleyelim.

Gameplay:

Valve belli ki bu oyun ile değişik bir şey denemeye çalışmış ve diğer zombi oyunlarına tokat gibi bir cevap atmaya çalışmış. Benim için ne kadar başarılı olmuş; fena değil yani abi şimdi bu oyunun yaptığı büyük hatalar var. Yaptığı ve taktir edilmesi gereken yanları var. Biz önce ama iyi yanlarından başlayalım. Öncellikle vuruş hissiyatı iyi, harika falan değil ama bir Online oyundan beklediğiniz vuruş hissiyatını iyi yansıtıyor ve vurduğunuzu kesinlikle hissediyorsunuz. Zombilerden iyi miktar da bir kan çıkıyor zaten özellikle headshot falan atar iseniz ki çoğunuz öyle yapıyor, zaten özellikle pompalı ile oynar iseniz bayağı eğlenebilirsiniz. Kısaca Valve vuruş hissiyatını harbi iyi dengelemiş de onun dışın da diğer iyi olan şey ise oyun da ki harita dizaynları sizi rahatsız etmeyecek ve tatmin edecek bir şekil de dizayn yapılmış bazı map dizaynları "night of the living Dead" filminden esinlenerek yapılmış ve bazıları ise de "dawn of the Dead" bu da bir güzel bir gönderme olsa gerek kısaca map dizaynları sizi rahatsız etmeyecek kadar iyi ve dengeli yapılmış ve oyun da ki silahlar da kullanması zevkli ve sizi tatmin edecektir oyun da gayet çeşitli zombi türleri var ve hepsinin özellikleri de farklı bu da çeşitlilik açısından gayet iyi Valve iyi yapmış yapmış da hatalar ile oyunun puanını bayağı düşürüyor da öncellikle arkadaşlar Left 4 Dead'de çok hata var ve ciddiyim çok var öncellikle map dizaynları rahatsız etmeyecek olsa bile çoğu durum da tekrara düşüyor ve tek yaptığınız şey kaçıp amaçsız bir şekil de silah sıkmak oluyor ve aynı şeyleri tekrar etmek oluyor özellikle aynı şeyleri yapmaktan çok sıkılan biri iseniz benim gibi bu bayağı bir sıkılmanıza sebep olacaktır diğer şey ise silahların çoğunun aynı silahın pembesi olması ve sadece modellerinin değişik olması yani abi aynı damage aynı mantık cidden ha bunu fark etmeniz çok da uzun sürmeyecektir ve normal zombi türlerinin tekrara düşmesi şimdi arkadaşlar ne demek la der iseniz şöyle diyeyim evet bu oyun da farklı özellikli zombi türleri var ama normal zombi türleri o kadar tekrara düşüyor ki Valve abim hiç değişik bir şey yapmamış ve öylece kalsınlar demiş bildiğiniz vur oğlum vur mantığın da vuruyorsunuz ve diğer zombi türleri gelene kadar işte öyle sıkıla sıkıla ilerliyorsunuz ve son büyük hata ise de yakın dövüş silahları ben yakın dövüş silahlarını çok severim fakat bu oyun da yakın dövüş silahı kullandığım da aynı şeyin tamamen pembesiydi ve 0 zevk aldım Valve abi ne yaptın ya? Gerçekten bu hatalar olmasa mis gibi puan alabilecek bir oyundu bunlar büyük hatalar.

Grafikler:

Efenim grafikler hakkın da oyunun bilgisayarları zorlamayacak derece de bir grafiği mevcut düşük PC sahibiyseniz ve oynayacak bir Online oyun arıyor iseniz vallahi indirim de kapın derim özellikle tüm bu büyük hataları yok sayacaksınız yani iyi işte Low end PC kullananlar için gayet iyi grafiğe sahip rahat rahat da oynarsınız bir sıkıntı çekeceğinizi düşünmüyorum efenim.

Sonuç:

Left 4 Dead farklı bir şeyler denemek için çeşitlilik getirmiş olan ve gayet de iyi bir vuruş hissiyatına sahip olan Online oyun seven kişileri tatmin edebilecek bir oyun olduğu bence reddedilmez ama bana göre saydığım hatalar yüzünden kesinlikle yüksek bir puanı kaçıran bir oyun alınmaya değer mi vallahi bana sorar iseniz efenim indirim de ise oyunu kapın derim değil ise başka zombi oyunlarına şans vermenizi önermekteyim ya da ikinci oyuna puanımı da verip geçiyorum okuduğunuz için teşekkürler.

7.1

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı