LGS öncesi stres nasıl atılır?

usfy

Femtopat
Daha fazla  
1 haftadan az kaldı ve aşırı stres doluyum, normalde rahat 500 alıyorum fakat son zamanlarda 450'ye kadar düştüm. Din kültürü, inkılap 5-5 geliyor, sorular karşısında nasıl düşünmem gerektiğine karar veremiyorum. Yorum sorularında düz mantık düşünürsem farklı derin düşünürsem farklı sonuç çıkıyor. Eleyici soru olduğunu varsayarak derin düşünüyorum lâkin yanlış çıkıyor. Derin düşünmeme riskini alamıyorum zira düşünmem gerektiği anda düz mantık gidersem beleşten soru kaybederim korkusu var. Geçmiş LGSlere de baktığımda hepsi ziyadesiyle kolaydı ama onları rahat kafayla çözmüştüm, şimdi aşırı bir stres var ve dört başı mamur bir sonuç çıkarmama mâni olma ihtimali korkutucu, öneriniz vesaire var mı?

1 haftadan az kaldı ve aşırı stres doluyum, normalde rahat 500 alıyorum fakat son zamanlarda 450'ye kadar düştüm. Din kültürü, inkılap 5-5 geliyor, sorular karşısında nasıl düşünmem gerektiğine karar veremiyorum. Yorum sorularında düz mantık düşünürsem farklı derin düşünürsem farklı sonuç çıkıyor. Eleyici soru olduğunu varsayarak derin düşünüyorum lâkin yanlış çıkıyor. Derin düşünmeme riskini alamıyorum zira düşünmem gerektiği anda düz mantık gidersem beleşten soru kaybederim korkusu var. Geçmiş LGSlere de baktığımda hepsi ziyadesiyle kolaydı ama onları rahat kafayla çözmüştüm, şimdi aşırı bir stres var ve dört başı mamur bir sonuç çıkarmama mâni olma ihtimali korkutucu, öneriniz vesaire var mı?
Hızlı ve öfkeli izle🙂.Ben bursluluğa girmeden önceki akşam onu izlemiştim kafam rahatlamıştı.

Hocam bu sınavda stresi en önemlisi stresi çözdüğünü anda geri kalanı çok basit normal her gün yaptığınız gibi soru çözüyorsunuz kendinizi sıkmayın bu kadar ve kendinize güvenin.

1 haftadan az kaldı ve aşırı stres doluyum, normalde rahat 500 alıyorum fakat son zamanlarda 450'ye kadar düştüm. Din kültürü, inkılap 5-5 geliyor, sorular karşısında nasıl düşünmem gerektiğine karar veremiyorum. Yorum sorularında düz mantık düşünürsem farklı derin düşünürsem farklı sonuç çıkıyor. Eleyici soru olduğunu varsayarak derin düşünüyorum lâkin yanlış çıkıyor. Derin düşünmeme riskini alamıyorum zira düşünmem gerektiği anda düz mantık gidersem beleşten soru kaybederim korkusu var. Geçmiş LGS'lere de baktığımda hepsi ziyadesiyle kolaydı ama onları rahat kafayla çözmüştüm, şimdi aşırı bir stres var ve dört başı mamur bir sonuç çıkarmama mâni olma ihtimali korkutucu, öneriniz vesaire var mı?

Bende geçen sene LGS'ye girdim şu an 9. sınıfım. Dert edecek bir şey yok merak etme stresin başlaması normal bende aynısını yaşıyordum normal şekilde sınavına gir ve çık.

Hocam şöyle diyeyim rahat olun. Evet saçma gelecek ama kendinizi rahat bırakın. Arada ödüllendirin kendinizi, bir gününüzü boş geçirin ve istediğiniz bir şey yapın. Demek istediğim gerçekten rahat olmanız gerekiyor, kendini kasarak olmaya çalışmanız değil. Özellikle LGS'ye 1 gün kala asla çalışmayın. Ailenizle vakit falan geçirin kafanız rahatlasın. LGS hayatın sonu değil, önemli olan üniversite sınavı. Bunu dedim diye LGS boş sanmayın. Ama dediğim gibi işe girerken CV'de sizin lisenize değil, üniversitenize değer verecekler.

Sınav stresi kimi zaman iyidir, adamın toparlayıp daha verimli çalışmasına yardımcı olur. Olumsuz etki yaratıyorsa bunun ne ilk sınavın ne de son sınavın olduğunu ve düşük puan alman dünyanın sonu olmayacak unutma.
İyi bir lise demek iyi bir eğitim demektir ama liseden verim alamayıp kendini daha iyi geliştiremezsin diye bir şey yok. Çok iyi bir lise yerine, ortalama bir liseye gitsen de dersler aynı olacak sonuçta.
Okuduğun liseden ziyade üniversitenin önemli olduğunu kendine hatırlat.

Yeni konular

Geri
Yukarı