LGS sınavı yüzünden aile ile tartışmalar oluyor

Denemelerden kaç puan alıyorsun? Ona göre cevabım değişebilir, yanlış anlama kötü alıyorsan iyi olmuş falan demek için değil, ailenin tepkisi yerli mi yersiz mi diye.

Bundan önceki denemede 448 aldım aferin aferin falan dediler ondan sonra 2hafta çok mutlu ders çalışıyordum son denemede hastaydım kendimi iyi hissetmiyordum 350 küsurlü bir şey aldım ve o günden sonra bir daha mutlu olamıyorum.

Baban bu konu hakkında ne diyor?

Babam annem ne derse onu yapıyor zaten.

LGS yüzünden sürekli azar işitiyorum, annem üstüme gelip duruyor. Test çözüyorum teste ilk soruları yapıyorum aferin aferin diyor sonra son soruda yanlış yapınca senden hiçbir bok olmaz, argo küfürler sinirimi tutamıyorum. Denemelerim kötü geliyor ona bir ton laf yapıyor, kendisi üniversite okuyamamış birisi benim eğitim hayatıma laf yapıyor.

Artık LGS yüzünden kafayı yiyeceğim çalışıyorum çalışma hevesim kalmıyor, tehdit ediliyorum. Yok eğer yazılıların bir 90 altı gelsin ağzına... Diyorlar. Kendisi bir hastalık geçiriyor suçu bana atıyor, senin yüzünden hasta oldum diye bana bulaşacak yer arıyor. Sürekli birileriyle karşılaştırıyor, bilgisayarı kaldırdı. Ben dersime hep çalışıyorum sonra da tekrar kendi isteğiyle kurdu, bilgisayarı 4 gün sonra bana laf yapıyor argolu konuşuyor kendisinin hiçbir emeği olmamasına rağmen herkesi beni kötüleyip kendisini üste çıkartıyor. Artık kafayı yemek üzereyim biraz daha böyle devam ederse bambaşka bir boyuta yükselecek önerileriniz var mı? Yardım edin.

Şu anda durum senin için zor evet ama elinden geldiğince sabret ve amacın öyle üst düzey bir şeyler değilse (ki olsa bile bence lisenin buna etkisi çok az ) liseye geçtikten bir süre sonra bunları çektiğime değer miydi diyeceksin büyük ihtimalle ama şu an tek seçeneğin yaşınında küçük olmasından dolayı ebeveynlerinin dedikleri yapmak başka bir seçenek yok.

Bundan önceki denemede 448 aldım aferin aferin falan dediler ondan sonra 2hafta çok mutlu ders çalışıyordum son denemede hastaydım kendimi iyi hissetmiyordum 350 küsurlü bir şey aldım ve o günden sonra bir daha mutlu olamıyorum.

Haklısın o zaman, 200 falan alıyor olsaydın ailen de her ne kadar kesinlikle küfür etmemeli olsalar da tepki koymakta haklılar diyecektim ama eğer deneme orta-zor seviyedeyse sene başı için 448 çok iyi ben 410'larla başlamıştım seneye, sınavda 460 aldım.

Aynı yollardan bende geçtim, yani ailene bu yaşadığın duyguları bir şekilde konuşman lazım. Sınavlarından yüksek almaya çalış yapamadığın soruları çözümüyle internetten falan bak videosunu izle, anlayana kadar bunları yap. Benim ailemde aynıydı liseyide puanlı meslek kazandım 355 küsur puanla, sadece ilk gün biraz bağırış falan şu an hiçbir sıkıntı yok. Kısacası ailene düzgün bir şekilde çalıştığını ve aslında önemli olan şey senin ne istediğin, bunu da ailene belirtmen lazım. İlk günler biraz sıkıntı etselerde gün geçtikçe alışırlar diye düşünüyorum, ama tabii ki de bunu kesin bir şekilde öngöremem.

Babam annem ne derse onu yapıyor zaten.
Babanla konuşmanı öneririm. Annem üstüme çok geliyor, tüm moralimi bozuyor diyebilirsin.

Haklısın o zaman, 200 falan alıyor olsaydın ailen de her ne kadar kesinlikle küfür etmemeli olsalar da tepki koymakta haklılar diyecektim ama eğer deneme orta-zor seviyedeyse sene başı için 448 çok iyi ben 410'larla başlamıştım seneye, sınavda 460 aldım.
Şunu da söyleyeyim ilk %10'a girdiğin sürece her lise neredeyse aynı, bulunduğun ildeki en iyi liseye girmediğin sürece hepsi ortalama aynı kalitede. O kadar kafaya takılacak bir sınav değil yani, sen yine de çalış ama sınav anında heyecan yapma, dediğim gibi hayatında hiçbir etkisi yok bu sınavın, lisede iyi çalışıp iyi bir üniversite kazandığında kimse sana lgs'den kaç almıştın diye sormayacak.

Şunu da söyleyeyim ilk %10'a girdiğin sürece her lise neredeyse aynı, bulunduğun ildeki en iyi liseye girmediğin sürece hepsi ortalama aynı kalitede. O kadar kafaya takılacak bir sınav değil yani, sen yine de çalış ama sınav anında heyecan yapma, dediğim gibi hayatında hiçbir etkisi yok bu sınavın, lisede iyi çalışıp iyi bir üniversite kazandığında kimse sana LGS'den kaç almıştın diye sormayacak.

Ya şimdi denemede böyle yapıyorlarsa LGS'de en yapacaklar ondanda korkuyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı