Linux diye bir işletim sistemi yok

Linux camiasının en büyük sorunu bu bence. Linux mu GNU/Linux mu tartışması artık bırakılmalı. Amaç Linux pazar payını artırmak olmalı. Nasıl? Linus Torvalds'a göre bunu sağlamanın birincil yolu cihazları doğrudan Linux yüklü olarak satmak. FreeDOS yerine cihazlar bir Linux sürümü ile gelirse en azından insanlar merak edip kurcalar Windows'a geçmeden önce. Hatta bakarsınız kullanırlar.

Nereden başlamalı? Mesela hazır masaüstü bilgisayar satan yerlerle görüşülebilir. Monster ile görüşülebilir...

Şu konuyu şurada kilitlesem iyi bir şey yaparım ama yine linç yiyeceğimden kalsın. Gerçi Linux camiası ile yıldızım hiç barışmadı, her türlü o linci yiyeceğiz 😃

Linus Torvalds'a göre bunu sağlamanın birincil yolu cihazları doğrudan Linux yüklü olarak satmak. FreeDOS yerine cihazlar bir Linux sürümü ile gelirse en azından insanlar merak edip kurcalar Windows'a geçmeden önce. Hatta bakarsınız kullanırlar.
Bildiğim kadarı ile Lenovo ve Dell'in bu konuda çalışmaları var.

Bildiğim kadarı ile Lenovo ve Dell'in bu konuda çalışmaları var.
ASUS'un da var Linux ile gelen modelleri ama bugüne kadar ofise gelen hiçbir PC Linux yüklü gelmedi. En son bir tane Monster'a son sürüm Ubuntu kurmaya çalıştım, başıma gelmeyen kalmadı. İki gün sürdü, üstüne bir de Linux camiasından linç yedim :D

Yeni rehberle yapacağım ama vakit buldukça. Açık kaynak kodlu yazılımların ülkemizde daha çok bilinmesini istiyorum. Çoğu kişi, Windows dışında bir şeyin olabileceğini bile düşünemiyor.

ASUS'un da var Linux ile gelen modelleri ama bugüne kadar ofise gelen hiçbir PC Linux yüklü gelmedi. En son bir tane Monster'a son sürüm Ubuntu kurmaya çalıştım, başıma gelmeyen kalmadı. İki gün sürdü, üstüne bir de Linux camiasından linç yedim :D

Yeni rehberle yapacağım ama vakit buldukça. Açık kaynak kodlu yazılımların ülkemizde daha çok bilinmesini istiyorum. Çoğu kişi, Windows dışında bir şeyin olabileceğini bile düşünemiyor.
Burada asıl olan sıkıntı reklam kapasitesi. Evet Linux'u kullanan hatta dağıtan şirketler bile var fakat kimse Microsoft gibi para basıp Linux'u belirli yerlere sokmaya çalışmıyor. Kullanmak isteyen zaten bilen biridir kendisi yapar mantığı işliyor. Halbuki Linux bence çoğu bilgisayar kullanıcısı tarafından sıkıntısız bir şekilde kullanılabilir. Nasıl olsa günümüzde ortalama biri neredeyse her işini tarayıcı üzerinden görebiliyor.

Bu tür tartışmalar ne kullanıcılara ne de geliştiricilere pek bir yarar sağlamıyor ama benzerleri sık sık karşımıza çıkıyor. Stallman'a sorsanız çoğumuz contrib veya non-free yazılım içeren dağıtımlar kullandığımızdan dolayı yanlış yerdeyiz ancak isteyerek yapmıyoruz bunu, donanımlarımız bizi buna zorluyor. Geliştiriciler kısmında da kurumsallığın daha çok dikkate alındığını xfce'nin son dönemde örtülü bir biçimde xubuntu reklamı yapmasıyla gözlüyoruz. Bu sorunlar çözülmeli önce. Geliştiriciler donanım ve yazılımın uyumuna öncelik vererek ve bunu yaparken özgür yazılım ilkelerine de bağlı kalarak tercih edilirlik düzeyini artırabilirler. Biz kulanıcılar da daha kararlı ve uyumlu dağıtımlara ulaşabilir ve arada kalmayız. Çok sevdiğim ve evde kullandığım Debian varken kampüsteki ofisimde Ubuntu kullanmak zorunda kalmanın sıkıntısını yaşamam, istediğim dağıtımı seçer ve özgürleşirim.

xfce'nin son dönemde örtülü bir biçimde xubuntu reklamı yapmasıyla gözlüyoruz.
Böyle bir şey demenizdeki sebebi alabilir miyim? Arch Linux'ta kullanmasını en sevdiğim masaüstü ortamıdır. Hiçbir yerinde de xubuntu ile ilgili bir şey bulamadım. Her yüklediğimde klasik sıkıcı görünümü ile geliyor.

Böyle bir şey demenizdeki sebebi alabilir miyim? Arch Linux'ta kullanmasını en sevdiğim masaüstü ortamıdır. Hiçbir yerinde de xubuntu ile ilgili bir şey bulamadım. Her yüklediğimde klasik sıkıcı görünümü ile geliyor.
Aşağıdaki bağlantıda üç yerde xubuntu'ya atıf var ve ilgili xfce yeniliklerinin xubuntu'nun yeni sürümüne ekleneceğini söylüyor. Diğer dağıtımlara ise blogda hiç atıf yok.

Aşağıdaki bağlantıda üç yerde xubuntu'ya atıf var ve ilgili xfce yeniliklerinin xubuntu'nun yeni sürümüne ekleneceğini söylüyor. Diğer dağıtımlara ise blogda hiç atıf yok.
Hocam blog yazılarını Xubuntu kullanıcıları yazıyor olabilir bence bir sıkıntısı yok.

Geri
Yukarı