Linux kullanılır mı?

Neden Linux kullanayım ki. Hazır burada Windows var, her şey Windows temel alınarak tasarlanıyor üretiliyor hele oyunlar. Performanstan memnunum gidişat güzel. Ne diye 82141 tane alt varyantı olan bu gereksiz şeyle uğraşayım?

Mantıklı şeyler gelirse Linux kuracağım denemek için.
Ben de aynısını Windows için düşünüyorum. Sana uzun uzun açıklarım da bu konuda dersimi aldım. Boşa kürek çekmek oluyor genelde o yüzden siz kullanın demekten başka çarem yok. Hem sayenizde Microsoft'a da para girer de Game Pass konusunda daha az zamlı fiyatlarla karşılaşırım. 🥰

Linux kullanmak için teşvik edilmek istiyorsunuz sanırım.
Gayet açıkça birisi işin gizemini çözmüş ama bir farkla. Karşıdaki kullanıcı internette araştırıp kendisi dahi göremeyecek kadar bilgi edinmeye kapalı biriyken buraya konu açıp insanların onu tatmin etmesini bekliyor. Bir olur iki olur ama her konu açana da izah edilmez. Ben şahsen kendimi yormak istemem bu konuda dediğim gibi dersimi aldım. Düşünen arkadaşıma kolay gelsin.

Kimse size zorla Linux kullanın demedi karar sizin.

Zaten kullanan kişilerde genelde güvenlik açısından ve de özelleştirilebilir olduğundan dolayı Linux'u tercih ediyorlar (açık kaynak olması)virüs tehtidinin çok düşük olması, Windows'un veri göndermesi(spy) hareketleri vs. tabii başka sebepleride oluyor.

Neden Linux kullanayım ki. Hazır burada Windows var, her şey Windows temel alınarak tasarlanıyor üretiliyor hele oyunlar. Performanstan memnunum gidişat güzel. Ne diye 82141 tane alt varyantı olan bu gereksiz şeyle uğraşayım?

Kullanılmaz zaten.

Dostum Windows saçmalık bana göre. Kişiselleştirme anlamında yapabildiğim tek şeyin duvar kâğıdı olmasını istemiyorum sistemimin boşta 5GB RAM kullanmasını istemiyorum masaüstümün hep aynı olmasını istemiyorum Microsoft'un saçma sapan hizmetlerini istemiyorum Microsoft'un bizi en güncel şeylere zorlamasından da nefret ediyorum. Ayrıca Windows'ta yapabilip Linux'ta yapamadığım tek bir şey yok. Ama sizin kararınız tabii kimse sizi zorlayamaz.

Linux'a laf atmadan niye Linux kullanmalıyım diye sordum, bir iki cümle hariç kimse Linux kullanıyorum çünkü "..." falan dememiş. Şurada geçmek için sebep arıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostum Windows saçmalık bana göre. Kişiselleştirme anlamında yapabildiğim tek şeyin duvar kâğıdı olmasını istemiyorum sistemimin boşta 5GB RAM kullanmasını istemiyorum masaüstümün hep aynı olmasını istemiyorum Microsoft'un saçma sapan hizmetlerini istemiyorum Microsoft'un bizi en güncel şeylere zorlamasından da nefret ediyorum. Ayrıca Windows'ta yapabilip Linux'ta yapamadığım tek bir şey yok. Ama sizin kararınız tabii kimse sizi zorlayamaz.

Linux'a laf atmadan niye Linux kullanmalıyım diye sordum bir iki cümle hariç kimse Linux kullanıyorum çünkü "..." falan dememiş şurada geçmek için sebep arıyorum.

Burada neden Linux kullandığımı cümle cümle anlattım.

Linux'a laf atmadan niye Linux kullanmalıyım diye sordum, bir iki cümle hariç kimse Linux kullanıyorum çünkü "..." falan dememiş. Şurada geçmek için sebep arıyorum.
Tamam öyleyse ben açıklayayım ama başka kimseden açıklama bekleme. Yani bak milyonlarca konu var. Çoğu konuya şöyle göz gezdirsen zaten hepsini bizzat kendi gözlerinle göreceksin.

• Birçok masaüstü ortamı sayesinde insanlar sıkılmıyor. Ve bu ortamları dilediğin gibi temalayabiliyorsun hepsi birçok yama ve konfigürasyona açık.
  • Kerneller güncel ve efektif. Windows'a kıyasla kernelini dilediğin gibi özelleştirebilir, aynı şekilde hız da katabilirsin sistemine. Kerneller doğru ayarlandığında veya doğru tercih edildiğinde 2009 Windows NT kernele adeta fark atıyor. Bu arada evet kullandığın kernel 2009'dan kalma. Sadece yamalanıyor.
  • Basit ve hafiftirler. Windows gibi Bloat içermezler. RAM kullanımı ciddi manada düşüktür. 600MB civarında olur genelde. Ağır DE'lerde ve dağıtımlarda ise en ağır 1.5GB civarı olur.
  • Kurması öğrenmesi keyifli ve ilgi çekicidir girince çıkamazsın.
  • Windows'tan kolaydır kullanmayı öğrenince. Örneğin DD komutu ile hemen ISO yazdırabilirsin. Bunun gibi aşırı iş kolaylaştıran özellikleri mevcut. Terminal bu süreçte sana eşlik edecek.
  • Performans zaten Windows'tan iyidir bunu pek öyle detaylandırmaya gerek yok. Windows oyununu Windows'tan iyi açan bir yapısı var. Sadece bazı oyunları oynarken veya kurarken tecrübesizsen soğutacak bir yapısı var ama tecrübeli bir kullanıcı olunca kurarken zorluk çekmiyorsun. Steam falan tabi yine bildiğiniz gibi ama LoL kurmak mesela azıcık daha uğraştırıcıdır. Ama LoL performansı da Windows'u katlıyor mesela. Performansın ben hiçbir zaman Windows'tan geri kaldığını görmedim.
  • Windows arayüzüne kıyasla inanılmaz akıcıdır. Geçince akıcılık ve tepkisellik sizi şaşırtabilir.
Bu kadarı yeter devamını geçince görürsünüz.

Evdeki sunucuda Linux kurulu çünkü;
  1. Veri toplamıyor.
    1. Veri toplamadığından ek işlemci yükü binmiyor.
    2. Veri toplamadığından RAM kullanımı az oluyor.
    3. Kafam rahat oluyor.
  2. Kontrol tamamen benim elimde.
  3. Doğru ayarlanırsa güvenli.
  4. Kafasına göre güncelleme almıyor ve kapanmıyor.
  5. Sunucu alanında ne varsa Linux için geliştirildi.
Çalışma bilgisayarımda Linux kullanıyordum çünkü;
  1. Evdeki her aygıt Linux çalıştırıyor. Bilgisayarımda da aynı sistemi kullanarak zihnime ek yük bindirmiyordum.
  2. Donanım üzerinde daha fazla söz geçirdiğinden belki, sanallaştırmada daha etkili
  3. Windows veya Linux kullanmam arasında bir fark yok. İşimi hallediyorum.
Geçen haftalarda Windows'a geçtim çünkü;
  1. Eski bir ekran kartım var ve güncel Linux'ta sadece temel destek veriliyor artık. Bu yüzden de fan hızını kontrol edemiyorum. Kart 15 kez fırınlandığından serin kalmalı.
Windows 11 kurmuştum ve bilgisayar çöp arabası kadar stabildi. Windows 10 kullanıyorum şu an.

Yeni konular

Geri
Yukarı