Linux nasıl öğrenilebilir?

duragagidenusman

Yoctopat
Daha fazla  
Bazen yazılımcıların genel ağ sitelerini gezerken sürekli "Linux" görüyorum. Bende yazılımcı olmak istediğimden ve neredeyse her yazılımcıda bu beceriyi gördüğümden bende de olmasının fena olmayacağını düşündüm. Linux nasıl öğrenebilirim?

Bazen yazılımcıların genel ağ sitelerini gezerken sürekli "Linux" görüyorum. Bende yazılımcı olmak istediğimden ve neredeyse her yazılımcıda bu beceriyi gördüğümden bende de olmasının fena olmayacağını düşündüm. Linux nasıl öğrenebilirim?

Öncelikle kullanmaya başlamalısın. Sistemi İngilizce olarak kullanırsan karşılaştığın hatalara çözüm bulman daha kolay olur. Bu sayede hem İngilizce nispeten gelişir hem de sorun çözmek için bir çaba gösterdiğin için mantığını kavramaya başlarsın.

Başlangıç için birçok şeyi senin yerine yapan Linux Mint ile başlayabilirsin. Ardından Fedora veya EndeavourOS geçersin.

Linux öğrenmek için birçok yol var. Linux bir derya misali; birçok alt dalı ve sonrasında uzmanlık seviyesinde yönelinecek alanı mevcut.

- Sıfırdan başlayan biri için öncelikle İngilizcen iyi olması lazım. İyi değilse de Linux'a dair kitaplar okuyarak, kurslar takip ederek en azından teknik anlamda öğrenebilirsin. Bilmediğin komutları, ne işe yaradıklarını, temel kavramları İngilizce kelime - Türkçe anlamı şeklinde not alarak çalışabilirsin.
- Tutorial Works'te bununla ilgili açıklamalar var.
- Udemy'den Türkçe eğitim alıp pratik yapabilirsin.
- Bunun yanında C ve/veya Python gibi temel dilleri bilmen pratik yapma konusunda sana avantaj sağlayacaktır.
- Linux Org gibi forumlardan takıldığın sorulara cevap bulabilirsin veya Udemy'deki birçok kursun soru-cevap kısımları aktif olarak kullanılıyor. İlla ki Linux kurslarında da vardır.
- FreeCodeCamp gibi ücretsiz youtube kanallarındaki eğitimleri izleyebilirsin. Keza "Linux dersleri" şeklinde youtube'da arama yaptığında Sadi Evren Şeker hocanın videoları gibi içerikler mevcut.
- Medium'da sana yol gösterecek Linux Roadmap yazılarını inceleyebilirsin.
- İleride uzmanlaşma fikrin varsa; Linux Admin Roadmap detaylı içerik ve dökümanların olduğu repo'lar işine yarayabilir
- Birçok ücretsiz online kursları takip edebilirsin.
- Pratik yapmak için bilgisayarın varsa Windows kullanıyorsan bir VirtualBox kurup onun üzerinde çalışabilirsin ya da direkt Ubuntu indirip işletim sistemi olarak kurabilirsin. Keza Ubuntu gibi farklı Linux tabanlı işletim sistemleri de var.
- İlgileniyorsan onlarla ilgili çalışmalar da yapabilirsin. Bazılarının en çok hangi amaçlar için kullanıldığına dair bunun gibi kaynaklar internette bulunuyor.

Bu alanda çok sayıda kavram, bilmek gereken fazlaca bilgi var. Yazılımdan çok o yazılımın arka planda nasıl yönetilebilmesi gerektiğini öğrenmek gerekiyor. İş ilanı sitelerinde "System Administrator" diye aratırsan her şirketin kullandığı teknoloji stacklerini öğrenebilirsin. Biraz çok şey istenen ve Enterprise teknolojilerin yoğunlukta olduğu bir alan. Gözün korkmasın, Linux gibi açık kaynaklı bir sistemi öğrenip pratikler yaptıktan sonra, fiziki veya online genel geçer kurslara ait sertifika alırsın ve iş bulma şansın artar.

Hülasa; olay sende bitiyor. Çalışma azmi, tembelliği yenmek, yabancı dilini geliştirmek, okumak, pratik yapmak, sorgulamak ve en önemlisi öğrenmeyi öğrenmek...

Acele etme önce İngilizce öğren sonra yazılım dillerini öğren en son Linux öğrenirsin yürümeden koşmaya çalışma tökezler pes edersin.

İngilizcem gayet iyi hala bilmdiğim bazı kelimeler var gramer hatalarım oluyor ama bir yabancıyla sohbet edebiliyorum.

Linux öğrenmek için birçok yol var. Linux bir derya misali; birçok alt dalı ve sonrasında uzmanlık seviyesinde yönelinecek alanı mevcut.

- Sıfırdan başlayan biri için öncelikle ingilizcen iyi olması lazım. İyi değilse de Linux'a dair kitaplar okuyarak, kurslar takip ederek en azından teknik anlamda öğrenebilirsin. Bilmediğin komutları, ne işe yaradıklarını, temel kavramları İngilizce kelime - Türkçe anlamı şeklinde not alarak çalışabilirsin.
- Tutorial Works'te bununla ilgili açıklamalar var.
- Udemy'den Türkçe eğitim alıp pratik yapabilirsin.
- Bunun yanında C ve/veya Python gibi temel dilleri bilmen pratik yapma konusunda sana avantaj sağlayacaktır.
- Linux Org gibi forumlardan takıldığın sorulara cevap bulabilirsin veya Udemy'deki birçok kursun soru-cevap kısımları aktif olarak kullanılıyor. İllaki Linux kurslarında da vardır.
- FreeCodeCamp gibi ücretsiz YouTube kanallarındaki eğitimleri izleyebilirsin. Keza "Linux dersleri" şeklinde YouTube'da arama yaptığında Sadi Evren Şeker hocanın videoları gibi içerikler mevcut.
- Medium'da sana yol gösterecek Linux Roadmap yazılarını inceleyebilirsin.
- İleride uzmanlaşma fikrin varsa; Linux Admin Roadmap detaylı içerik ve dokümanların olduğu Repo'lar işine yarayabilir.
- Birçok ücretsiz online kursları takip edebilirsin.
- Pratik yapmak için bilgisayarın varsa Windows kullanıyorsan bir VirtualBox kurup onun üzerinde çalışabilirsin ya da direkt Ubuntu indirip işletim sistemi olarak kurabilirsin. Keza Ubuntu gibi farklı Linux tabanlı işletim sistemleri de var.
- İlgileniyorsan onlarla ilgili çalışmalar da yapabilirsin. Bazılarının en çok hangi amaçlar için kullanıldığına dair bunun gibi kaynaklar internette bulunuyor.

Bu alanda çok sayıda kavram, bilmek gereken fazlaca bilgi var. Yazılımdan çok o yazılımın arka planda nasıl yönetilebilmesi gerektiğini öğrenmek gerekiyor. İş ilanı sitelerinde "System administrator" diye aratırsan her şirketin kullandığı teknoloji stacklerini öğrenebilirsin. Biraz çok şey istenen ve Enterprise teknolojilerin yoğunlukta olduğu bir alan. Gözün korkmasın, Linux gibi açık kaynaklı bir sistemi öğrenip pratikler yaptıktan sonra, fiziki veya Online genel geçer kurslara ait sertifika alırsın ve iş bulma şansın artar.

Hülasa; olay sende bitiyor. Çalışma azmi, tembelliği yenmek, yabancı dilini geliştirmek, okumak, pratik yapmak, sorgulamak ve en önemlisi öğrenmeyi öğrenmek...

Tembelliği yenmeyi zor olsa da başarabilirim sanırım ama öğrenmeyi öğrenmek nasıl oluyor?

Tembelliği yenmeyi zor olsa da başarabilirim sanırım ama öğrenmeyi öğrenmek nasıl oluyor?
Kişinin; bilmediği konuları, az ve öz çalışma teknikleriyle kendi kendine öğrenebilmesi. "Öğrenme" yollarını öğrenmek anlamında. Learning to Learn kavramı şeklinde yabancı kaynaklarda geçer.

Kişinin; bilmediği konuları, az ve öz çalışma teknikleriyle kendi kendine öğrenebilmesi. "öğrenme" yollarını öğrenmek anlamında. Learning to learn kavramı şeklinde yabancı kaynaklarda geçer.

Sanırım Linux öğrenmede işime yarayacak. Cevaplarınız için teşekkürler.

Geri
Yukarı