Linux vs Windows

Linux'u gram kullanışlı bulmuyorum. Kolaylığı ise kime göre neye göre.

Dağıtımdan dağıtıma değişen bir durum. Windows'a benzeyen bir çok dağıtım bulunabilir. Mesela kullanışlı olmamasını onaylamamız için bir neden söyler misin? Tabii kişiden kişiye göre de değişebilir.

Son düzenleme:
Dağıtımdan dağıtıma değişen bir durum. Windows'a benzeyen bir çok dağıtım bulunabilir. Mesela kullanışlı olmamasını onaylamamız için bir neden söyler misin? Tabii kişiden kişiye göre de değişebilir.
Bir sürü dağıtım uzun süre kullandım 1 yıl civarı. Ama Windows rahatlığını alamıyorum. LFS yaptığım bile oldu.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Linux oyun konusunda da iyi ve hala gelişiyor.
Windows'a göre stabil ve güvenli çalışıyor. Virüs bulaşma ihtimali eğer doğru kaynaklardan paket indiriyorsanız neredeyse yok gibi bir şey zaten çoğu yazılım açık kaynak kodlu olarak önümüze sunuluyor.
Güncellemeler çok daha kısa sürüyor. Genelde bilgisayarı sürekli yeniden başlatmak gerekmiyor.
Her çoğu yazılım için alternatif mevcut kendi sistemimde benim Wine bile kurulu değil. İhtiyaç duymuyorum. Biraz araştırmayla her yazılımın alternatifi oluyor ve geneli açık kaynak olduğu için ücretsiz olarak hizmetimizde oluyor.
Çoğu dağıtımda telemetri gibi bir olay yok. Saçma hizmetlerle bilgisayarı yavaşlatan şeyler yok.
Diskinizi şifreleyebiliyorsunuz bunu Windows'da bitlocker ile yapabilirsiniz ama bakın ki onun için Pro versiyonunu satın almam lazım. Neden arkadaş alt tarafı cihazı güvene almak bile parayla oluyor.
Çoğu dağıtım az kaynak kullanıyor. Windows'da boşta 2-3 GB arası bir RAM tüketimi mevcut oluyor. Linux'da dağıtımınıza göre değişebilir. 500 MB kullananda 1 GB kullananda daha yüksek seviyelerde kullananlarda daha az seviyelerde kullananlarda mevcut.
Geniş topluluğu sayesinde çoğu soruna çözüm bulunabiliyor. Bir hata olduğunda kaynağı Windows'a göre çok rahat bulunup çözülüyor.
Eski donanım desteği ve yeni donanımlarda Linux'da mükemmel çalışıyor. Elimdeki eski yazıcıyı Windows'da çalıştırmak istesem sürekli uğraşıyorum bazen sürücüyü baştan kurmak bile gerekebiliyor. Linux'da zaten taktığım gibi tanıyor. Sürücü sorununuz varsa büyük ihtimalle eski bir çekirdek sürümü kullandığınız içindir. Onu yükselttiğiniz zaman sorun çözülüyor genelinde. Gene olmuyorsa github sayfalarında genelde sürücüsünü veya internette kapalı kaynakla yayınlanan bir sürücü olabiliyor. Onun için ekstra biraz araştırma yapmanız lazım ve bu da zaten dünyanın en basit sürücü kurması bir komutla bile bazen tamamen kurulabiliyor.

Kısacası Linux'un çok fazla avantajı mevcut. Windows bana göre tek avantajı büyük bir pazar payının olması onun haricinde ben pek bir olayını görmedim.
İyi forumlar.

Hocam bir de deneyin, tadına bir kez bakınca vazgeçilmiyor.
Vazgeçiliyor. Alışkanlık ve ihtiyaçlara göre bu iş. Benim mikrofonumun problemleri var. Ben bu problemleri Windows'ta yazılımlarla aşabiliyorum. Linux'ta aynı yazılımlar yok. Alternatifleri de ya eski yada kullanımdan kalkmış. Mikrofon gürültü engelleme yazılımı söyler misiniz bir tane Linux'ta?

Vazgeçiliyor. Alışkanlık ve ihtiyaçlara göre bu iş. Benim mikrofonumun problemleri var. Ben bu problemleri Windows'ta yazılımlarla aşabiliyorum. Linux'ta aynı yazılımlar yok. Alternatifleri de ya eski yada kullanımdan kalkmış. Mikrofon gürültü engelleme yazılımı söyler misiniz bir tane Linux'ta?
EasyEffects kullanabilirsiniz. Pipeware kullanıyor sanırım. Pulseaudio da çalışıyor mu o konuda bilgim yok.

EasyEffects kullanabilirsiniz. Pipeware kullanıyor sanırım. Pulseaudio da çalışıyor mu o konuda bilgim yok.
EasyEffects bir işe yaramıyor. Gürültüyü engellemekten daha ziyade bastırıyor. Bu da kendi sesiminde belirli frekanslarda yok olmasına sebep oluyor. Ayrıca mikrofondaki sesin temizliğini bozuyor. Çok daha yapay bir ses sunuyor. Ekolayzır olmak için iyi bir yazılım ancak ses filtreleme konusunda özelleşmemiş orası açık.

Gürültüyü engellemekten daha ziyade bastırıyor.
Hoş adı da noice reduction zaten.

EasyEffects bir işe yaramıyor. Gürültüyü engellemekten daha ziyade bastırıyor. Bu da kendi sesiminde belirli frekanslarda yok olmasına sebep oluyor. Ayrıca mikrofondaki sesin temizliğini bozuyor. Çok daha yapay bir ses sunuyor. Ekolayzır olmak için iyi bir yazılım ancak ses filtreleme konusunda özelleşmemiş orası açık.

Hoş adı da noice reduction zaten.

İstisnalar her iki taraf için de geçerli. Mecburluktan Çöpdows'u kullanmaya devam edebilirsiniz. Yani sırf bunun için bilgisayarın annesini ağlatacağıma gider yenisini alırım. Microsoft sadece parasını düşünmekte. Aşırı derecede izleniyoruz, verilerimizin ne olduğu belirsiz. Bana göre Windows, bloatware, telemetri ve saçmalıktan ibaret bir çöplük. Koskaca Microsoft'un beceriksizliklerini saymıyorum bile.

Son düzenleme:
Bir örnek verin web tarayıcılarının çoğu Linux'u destekliyor. Birçok oyun firması Linux'u destekliyor, ms ofis yazılımları bile Linux'u destekliyor. Güvenlik firmaları Linux'u destekliyor, oyunlar Linux'u destekliyor ve her geçen gün destek artıyor.

Call of Duty, Star Wars: Battlefront, Halo, Force Unleashed, Metal Gear serisi, Hitman serisi. Bunları çalıştırıyorsa geçerim favori oyunlarım bunlar.

Bir örnek verin web tarayıcılarının çoğu Linux'u destekliyor. Birçok oyun firması Linux'u destekliyor, ms ofis yazılımları bile Linux'u destekliyor. Güvenlik firmaları Linux'u destekliyor, oyunlar Linux'u destekliyor ve her geçen gün destek artıyor.

Ama haklısın tasarım ve ofis yazılımları konusunda iyi Linux.

@THE WATCHER O oyunları bilmiyorum ama bu oyunu deniyorum. Eğer işe yararsa veya yaramazsa bilgilendiririm. Şu an Pardus'tayım. Bu arada Linux'a illa tam geçmek zorunda değilsin. Çift başlatmalı olarak da kurabilirsin.
1665238889939.png

Geri
Yukarı