Linux'a geçmek

Merhaba ben lise öğrencisiyim ve bu yaz yazılım öğrenmeye başlamayı düşünüyorum. Linux'a geçmek istiyorum ama çok bilgisizim. Linux kullanmak nasıl öğrenilir Udemy veya YouTube'dan rehber izlemeli miyim? Önerileriniz neler? Bir de sistemim laptop GTX1060, i5 8. nesil, 16 GB RAM 128 GB SSD 1 terabayt HDD. Bu arada Kubuntu, Mint, dağıtıcı vb. bunlar neler bilmiyorum.

Merhaba ben lise öğrencisiyim ve bu yaz yazılım öğrenmeye başlamayı düşünüyorum. Linux'a geçmek istiyorum ama çok bilgisizim. Linux kullanmak nasıl öğrenilir Udemy veya YouTube'dan rehber izlemeli miyim? Önerileriniz neler? Bir de sistemim laptop GTX1060, i5 8. nesil, 16 GB RAM 128 GB SSD 1 terabayt HDD.
Ubuntu veya Mint ile başlayabilirsin bende amatör sayılırım sistemde ama az çok bişeyler biliyorum. Benim tavsiyem mint kullanman yönünde olur ubuntu ram düşmanı bir sistem windows' un yokluğunu aratmaz o konuda.

Linux kullanmak aman aman zor değil bence. Yazılım konusunda konuşamam ama kullandıkça alışırsın Linux'a. Karman çorman değildir. Hele hevesli isen Terminal kullanmak çok zevkli gelir.

Ayrıca Linux sürümleri arasından da seçim yapman gerekir. Farklı sürümleri vardır. Windows 7,8.1,10,11 gibi değil. Hepsi güncellenen ayrı ayrı versiyonlar. Kafanı karıştırmasın bu dediğim. Arkadaşın dediği gibi Ubuntu, Mint gibi şeylerden bahsediyorum.

Merhaba ben lise öğrencisiyim ve bu yaz yazılım öğrenmeye başlamayı düşünüyorum. Linux'a geçmek istiyorum ama çok bilgisizim. Linux kullanmak nasıl öğrenilir Udemy veya YouTube'dan rehber izlemeli miyim? Önerileriniz neler? Bir de sistemim laptop GTX1060, i5 8. nesil, 16 GB RAM 128 GB SSD 1 terabayt HDD. Bu arada Kubuntu, Mint, dağıtıcı vb. bunlar neler bilmiyorum.
Linux'u kullanarak ve tipki beyin gibi zorlayarak ogrenirsin. Ornegin ben bir keresinde 1 hafta boyunca isletim sistemsiz kalmistim bir hata sonucu. Ancak sende oyle olacak diye bir kural yok, ben Ubuntu kullandim 2 yil boyunca sonra 2021 Ocak'ta Manjaro kullandim. Sonra Elementary Arch derken bugun Gentoo kullaniyorum. Sana tavsiyem Mint olacaktir. Baslangic icin cok guzel bir distro.

UNIX-Like (Linux da buna dahil oluyor) sistemlerde programlama cidden cok kolay oluyor. Windows'taki gibi PATH ile ugrasmiyorsun, paket yoneticisi ile kutuphaneleri ve araclari yonetebiliyorsun vs. artilari cok fazla yani.

Yazılımın siber güvenlik kısmını öğrenecek isen Kali Linux kur.

Ubuntu veya Mint ile başlayabilirsin bende amatör sayılırım sistemde ama az çok bir şeyler biliyorum. Benim tavsiyem Mint kullanman yönünde olur Ubuntu RAM düşmanı bir sistem Windows'un yokluğunu aratmaz o konuda.

Ubuntu veya Mint tam olarak neler yani Windows 10, 11 gibi farklı sürümler mi yoksa arayüz mü? Cahilliğime verin.

Eğer Visual Studio IDE kullanacaksan Linux desteği yok diye biliyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı