Linux'a geçmek

Ya otomatik olarak Windows açılır normal olarak başlar ya da BIOS'a atar sizi ve ikiye böldüğünüz diskin bölümlerinden birini seçmenizi ister. Muhtemelen diğer bütün açılışlar da seçtiğiniz bölüme göre açılır.

İşletim sisteminizi HDD üzerinden mi kullanıyorsunuz? Linux Mint XFCE indirmenizi tavsiye ederim. Linux Mint üçe ayrılır. Hepsi neredeyse aynıdır. Arayüzleri farklıdır. Linux Mint XFCE bunların en hafifidir. Instagram ve Instagram Lite gibi. Sisteminizi zorlamamak adına Linux Mint XFCE kurmanızı öneririm.
Yok şuan windows ssd'de kurulu.
Aslına bakarsanız hem windows hem linux kurulu olursa büyük ihtimalle ilk hatada linuxdan vazgeçerim bu yüzden temelli olarak linux geçmeyi düşünüyorum.

Ya otomatik olarak Windows açılır normal olarak başlar ya da Boot menüsüne atar sizi ve ikiye böldüğünüz diskin bölümlerinden birini seçmenizi ister. Muhtemelen diğer bütün açılışlar da seçtiğiniz bölüme göre açılır.

İşletim sisteminizi HDD üzerinden mi kullanıyorsunuz? Linux Mint XFCE indirmenizi tavsiye ederim. Linux Mint üçe ayrılır. Hepsi neredeyse aynıdır. Arayüzleri farklıdır. Linux Mint XFCE bunların en hafifidir. Instagram ve Instagram Lite gibi. Sisteminizi zorlamamak adına Linux Mint XFCE kurmanızı öneririm.
Kali Linux kurulurken GRUB Önyükleyici de kuruyor. Yani size hangi işletim sistemi ile başlamak istediğinizi soruyor.

Linux'u kullanarak ve tipki beyin gibi zorlayarak ogrenirsin. Ornegin ben bir keresinde 1 hafta boyunca isletim sistemsiz kalmistim bir hata sonucu. Ancak sende oyle olacak diye bir kural yok, ben Ubuntu kullandim 2 yil boyunca sonra 2021 Ocak'ta Manjaro kullandim. Sonra Elementary Arch derken bugun Gentoo kullaniyorum. Sana tavsiyem Mint olacaktir. Baslangic icin cok guzel bir distro.

UNIX-Like (Linux da buna dahil oluyor) sistemlerde programlama cidden cok kolay oluyor. Windows'taki gibi PATH ile ugrasmiyorsun, paket yoneticisi ile kutuphaneleri ve araclari yonetebiliyorsun vs. artilari cok fazla yani.
Mint gayet uygundur bence de. Ben de iş için geçmek zorunda kalmıştım ama bırakamadım hala Linux Mint kullanmaktayım. Hızına alıştım, windows geçince hantal hissediyorum. Ayrıca Fan sesi bile duymuyorum.

Kali Linux'a gerek var mı cidden? Yeni başlayacak Mint kullanmasın mı?
Ben ikisini de kullandım ama kali linux daha kolay ve windows rahatlığına daha yakın geldi bana.
Mint gayet uygundur bence de. Ben de iş için geçmek zorunda kalmıştım ama bırakamadım hala Linux Mint kullanmaktayım. Hızına alıştım, windows geçince hantal hissediyorum. Ayrıca Fan sesi bile duymuyorum.
Fan sesi olayı öyle cidden.

"Özellikler ve kullanım durumu açısından Windows'a benzer bir Linux dağıtımı aranması durumunda, Linux Mint önerilir."

Orijinali:
"In case of looking for a Linux distro similar to Windows in properties and use-case, Linux Mint is recommended."

Kaynak: Kali Linux Vs. Linux Mint: Which One Should You Pick?.
Kali şimdilik gereksiz bir macera olur bence. Bir kaç sene önce mecburiyetten Kali kullanmak zorunda kalmıştım. Şuan Linux Mint'in yanına yaklaşamaz bence (Pentest Tarafını ayrı tutuyorum)

Geri
Yukarı