Linux'a geçmek

Arkadaşlar teşekkürler. Yarın birkaç kurulum öğretici video izleyip mint geçmeye karar verdim umarım beni pcsiz bırakacak bir sorunla karşılaşmam.
Ben Dual Boot yaptığım sürede GNU GRUB çalışmıyordu. Yani Mint'e geçiş yapamıyordum. Onu da hemencecik hallettim, onun harici aylardır Windows açtığımı hatırlamıyorum. Hatta bir kaç ay içinde Windows silmeyi düşünüyorum.

Size kolay bir yöntem söyleyeyim. HDD'yi istediğiniz biçimde boyutlandırın( Kali Linux bölümüne minimum 30 GB verin) sonra boot menüsünden legacy seçeneğini seçin( muhtemelen Windows işletim sisteminiz UEFI bölümüne kuruludur) ardından kuruluma başlayın.
Dikkat! Kurmadan önce kurulum videosu izlemenizi tavsiye ederim veyahut bilen birinden yardım alın.

Bana göre siber güvenlik için Kali. Hem toollar çok siber güvenlik için hem de çoğu izlediğim videoda ilk kaliyi indiriyorlardı.
NİYE KIZGIN ATTINIZ TAVSİYE VERDİM 4**

Son düzenleme:
Bence bir sanal makineye kurun, belki beğenmezseniz karar değiştirmeniz kolay olur. Eğer beğenirseniz direkt geçebilirsiniz.
Linux mint denemek için diskimi bölüp Legacy de kuruluma başladım, efi dosya sisteminde ayırmış olduğum bölüme önyükleyiciyi kurdum fakat hata verdi ve önyükleyici kurulamadı. Anlarsınız diye yazdım da sorunumun cevabını da bulamadım.

Linux mint denemek için diskimi bölüp Legacy de kuruluma başladım, efi dosya sisteminde ayırmış olduğum bölüme önyükleyiciyi kurdum fakat hata verdi ve önyükleyici kurulamadı. Anlarsınız diye yazdım da sorunumun cevabını da bulamadım.
Live USB ile Çalıştırıp Linux Mint'e girerseniz GNU GRUB'u tamir edebiliriz.

Siber güvenlik ile ilgileniyorsan ilk başta şunu bilmen lazım ki siber güvenlik araçlarını çoğu GNU/Linux distrosuna yükleyebilirsin ama genel olarak yeni öğrendiğinden dolayı ve Kali Linux rehberleri ve yardımları çok olduğundan dolayı Kali önerilir.

Şahsen öğrendiğim bilgilere göre Kali Linux normal işletim sistemi olarak kullanılması önerilmiyor ki bunu kendileri de söylüyor. Öğrenme sürecinde belki Dual boot yapabilirsin.

Artık kimseye GNU/Linux distrosu önermiyorum çünkü spesifik olarak bir istekleri olmuyor. İstediğin her distroyu kullanabilirsin çünkü bir süre sonra kendi distronu zaten bulacaksındır. Genellikle siber güvenlik ile ilgilendiğini ve gerçekten sevdiğini anladığın zaman büyük ihtimalle Arch, Gentoo gibi distroları yüklemek isteyeceksindir :).

Bence siber güvenlik ile ilgileniyorsan en başta GNU/Linux terminal kodlarını öğrenmek ile başla ki GNU/Linux'a ilgin var mı onu öğren. Eğer sabırla ilerleyebilirsen de Kali Linux toollarını öğrenmeye başlarsın.

Bak burada çok güzel Türkçe bir kaynak var. Önce bunu biraz oku. Biliyorum biraz sıkıcı gelecek ve distro arayışı daha çok zevk verecektir ama bir an önce herhangi bir distroyu seç ve GNU/Linux dene çünkü dediğim gibi zaten sonrasında kendi istediğini bulursun.

Live USB ile Çalıştırıp Linux Mint'e girerseniz GNU GRUB'u tamir edebiliriz.
Hocam, şu videodakilerin aynısını LEGACY' de kurdum, Windowsum ise UEFİ' de.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Hocam, şu videodakilerin aynısını LEGACY' de kurdum, Windowsum ise UEFİ' de.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Yaptığım bir hata var mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı