Linux'a geçmeli miyim?

DeletedAccount

Centipat
Selam, ben hem oyun oynayan hem de yazılımla ilgilenen biriyim. Linux pek bilmiyorum fakat kurunca öğrenmeye çalışacağım. Size bazı sorularım var. Cevaplarsanız sevinirim.

1) Linux kaç GB? (240GB SSD'ye sahibim. Hem Windows 10 hem de Linux kullanmak istiyorum.)
2) Windows 10'da aldığım oyun performansını Linux'da da alabilir miyim?
3) Driverlar sıkıntı çıkarır mı?
4) hangi dağıtımı kullanmalıyım? (benim için performans ön planda.)

Sistemim:
  • i7 4510U.
  • GT 840M.
  • 8 GB RAM.
  • Afox 240GB SSD.

1. Hangi dağıtım? 300Mb olan da var, 28 GB da olan. Diskte genelde 10-20 GB yer kaplar. Windows gibi diski tamamen götürmüyor.
2. Native destekte evet, Wine'da pek sanmam.
3. Firmware dahil olan ISO kurarsan pek olmaz. NVIDIA kartlarda kurabilirsin ama driverı.
4. Performans istiyorsan Debian Xfce ya da LXDE. Görsel olarak da güzel olsun ersen Mint Cinamon veya Xfce olabilir.

Öncelikle SSD dışında yedek bir diske sahip değilsen sana sorun çıkartır depolama, bunu söyleyelim. Oyun oynayacak isen Valve oyunlarının native desteği bulunmakta ve Windows'a göre daha stabil FPS alırsın. Wine gibi yardımcı programlar ile kullanmak performans kaybına neden oluyor. Nvidia driverlarını kendin kurmalısın. Dağıtım olarak MX Linux, Zorin OS, Elementary OS, Linux Mint XFCE, Pop! OS öneririm. Bunlar benim en başarılı bulduğum dağıtımlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı