Linux'e geçmek için sebepler

Merhabalar Linux kullanmaya başlayalı 2 ay oluyor. Linux'ten çok memnunum ve size geçmeniz için bazı nedenler söyleyeceğim.

1-Performans
Linux'teki performans diğer işletim sistemlerine göre çok daha fazladır. Bunu hem kendiniz oyunlarda, hem de interneti oluşturan sunuculardaki performanstan anlayabilirsiniz. Microsoft bile azure (sunucu servisi) için Linux kullanıyor!

2- Açık kaynak kodu
Her şeyden önce, açık kaynak kodu nedir?
Bir programın veya aletim açık kaynaklı olması neyi değiştirir?
Açık kaynak kodu demek, bir şeyin kodunu herkese açık yapmak demek. Böylece kodu indirebilir, değiştirebilir, hatta o programın kendi versiyonunu oluşturabilirsiniz! Peki bir şeyin açık kaynak kodlu olması neden mi önemlidir? Çünkü kodun içinde neler dönüp bittiğini görüp insanlık hali hataları düzelten kişiler topluluğun kendisidir. Linux ilk çıktığından beri açık kaynak kodludur ve Linux topluluğu yüzlerce yeni distro oluşturmuştur.

3-Kişiselleştirme
Dediğim gibi, Linux tamamiyle açık kaynak kodlu olduğu için istediğiniz yapabilirsiniz, mesela iconla, renkler konumlar, davranışlar, ve hatta o sinir bozucu görev çubuğunu tamamen kaldırabilirsiniz! Tek sınır hayal gücünüz ve teknik bilginiz. Hatta chromebook ve Android bile Linux'ün üzerine kurulan işletim sistemleridir.

4-Her geçen gün büyüyen topluluk
Linux ilk çıktığında küçğk bir topluluk olsa bile her geçen gün büyüyor! Böyleye söylediğim gibi insanlık hali buglar ve hatalar topluluğun kendisi tarafından çözülüyor. Her ne kadar şu anda Linux kullanımı %2 olsa da son geçen yıllarda büyük ilerleyiş kaydetti.
Doğru bildiğim yanlışları düzeltebilirsiniz.
5- gizlilik, güvenlik ve tarafsızlık (Bu kısımda linus tech tips kanalından alıntı yapacağım)
Linux açık kaynak kodlu olduğu için siber güvenlikçiler kodu inceleyeip güvenliliğini kontrol edebilir. Bu nedenle hem güvenli, hem gizliliğe yarıdm eden hem de tarafsız bir işletim sistemidir. VPN ile Windows kullanırkan kendinizi gizli veya güvende mi sandınız?

Bazı kişiler şunları söyleyecektir. Ama ben oyun oynuyorum, oyunların çok azı Linux'te destekli, Linux bu konuda çok zayıf ve oyun yapımcıları küçücük bir topluluğa oyun desteği getirken zorlanıyorlar. Gibi şeyler. Evet Windows kullanıcısı dostum bu doğru, ancak proton, Wine gibi açık kaynak kodlu projeler sayesinde Steam'deki oyunların %65'ini kolayca oynayabiliyoruz. %5'i ise zaten Linux'u şimdiden destekliyor! Kendim normalde oynadığım oyunları Linux'te oynarken hiçbir zorluk çekmedim.
Şimdi popüler olan oyunların desteklerine bakalım.

Cyberpunk 2077 - altın.
CS:GO- Linux'u destekliyor.
Left 4 Dead- altın.
Left 4 Dead 2 - Linux'u destekliyor.
GTA V - altın.
The Witcher 3 - Platinum (normalden düşük FPS alabilirsin dostum!)
Maalesef Origin veya Epic Games Linux'u desteklemiyor ama Lutris gibi programlar sayesinde yine de oradaki oyunları da oynayabiliyoruz.
Roblox maalesef destekli değil.

Ben saf Arch'da bu şekilde kurmuştum ama.
Emin misiniz hocam? Belki testing repolarında falan vardır da ben şimdilik o repoları açacak kadar cesur değilim.
[CODE title="Çıktı"]:: Paket veritabanları senkronize ediliyor...
core 131,2 KiB 108 KiB/s 00:01 [----------------------------------------------------------------] 100%
extra 1609,3 KiB 410 KiB/s 00:04 [----------------------------------------------------------------] 100%
community 5,5 MiB 554 KiB/s 00:10 [----------------------------------------------------------------] 100%
multilib 150,4 KiB 1475 KiB/s 00:00 [----------------------------------------------------------------] 100%
hata: hedef bulunamadı: zoom
[/CODE]

Emin misiniz hocam? Belki testing repolarında falan vardır da ben şimdilik o repoları açacak kadar cesur değilim.
[CODE title="Çıktı"]:: Paket veritabanları senkronize ediliyor...
core 131,2 KiB 108 KiB/s 00:01 [----------------------------------------------------------------] 100%
extra 1609,3 KiB 410 KiB/s 00:04 [----------------------------------------------------------------] 100%
community 5,5 MiB 554 KiB/s 00:10 [----------------------------------------------------------------] 100%
multilib 150,4 KiB 1475 KiB/s 00:00 [----------------------------------------------------------------] 100%
hata: hedef bulunamadı: zoom
[/CODE]

Arch kurduğumdan beri repolara ellemedim hocam, aralarına testing reposu kaçmamıştır bence.

Ekran Görüntüsü - 2021-04-18 12-09-23.png

Performans ben denedim ETS 2 üzerinden konuşuyorum.
Intel'i 5 9400F.
GTX 1650 (DX12)
1080p monitor

ETS 2 Windows: Tüm grafik ayarları maksimum da 30 40 FPS.
Linux'ta 50 60.

Başka türlü nasıl basitçe denenir ve açıklanır bilemedim.

Son düzenleme:
Hocam şey çıktı nedir?
cat /etc/pacman.conf

Kod:
#[testing]
#Include = /etc/pacman.d/mirrorlist

[core]
Include = /etc/pacman.d/mirrorlist

[extra]

#[community-testing]
#Include = /etc/pacman.d/mirrorlist

[community]

Testing reposu kaçmış. 😔

Performans ben denedim ETS 2 üzerinden konuşuyorum.
Intel'i 5 9400F.
GTX 1650 (DX12)
1080p monitor

ETS 2 Windows: Tüm grafik ayarları maksimum da 30 40 FPS.
Linux'ta 50 60.

Başka türlü nasıl basitçe denenir ve açıklanır bilemedim.
Sürücüler güncel mi? Ultrada en az 100 FPS almalısınız diye düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı