Linux'u anlatmak

Valorant'ın açılmama sebebi Kernel seviyesinde anti-cheat kullanması diye biliyorum. Sorun Wine'de değil, Valorant'ta.

Tabi LoL'ün bile official olarak Linux'a çıkmamış olması Riot'un suçu.
Ama işte bu anti-cheat'ı Wine açabilse ne güzel olacak.

Her şey Linux çalıştırıyor.
Elindeki Android telefon Linux kerneli kullanıyor. (sadece kernel demeyin, konteyner açıp Full Linux çalıştırabilirsiniz. Tabi bazı kısıtlamaları var rootlu cihaz olsa bile)
IOT cihazlar, modemler, routerler Linux çalıştırıyor.
PC'ler serverlar Linux çalıştırıyor.
Sözde her cihazda çalışacak tek işletim sistemi Harmony OS Linux kerneli kullanıyor.

IOT için örnek olarak Xiaomi akıllı süpürgeler Ubuntu Server kullanıyor.
Router için örnek olarak TT'nin verdiği ZTE fiber modem Linux 2.6.36 kernel ve busybox kullanıyor.

En sevdiğim Linux dağıtımı:
Arch Linux. AUR çok güzel bir nimet.
Serverlar için ise Ubuntu server kullanıyorum.
3. Valorant gibi oyunların açılmaması :( Wine daha çok geliştirilmeli diye düşünüyorum.

Valorant Windows sanal makinesinde bile açılmıyor ki Wine açsın. Anti cheat laneti var.

Son düzenleme:
1. Neden Linux'u seviyorsun?

Aslinda bilmiyorum. Neden sevdigimi gercekten bilmiyorum. Dusunuyorum, aklima bir sey gelmiyor. 🤔

2. Hangi GNU/Linux dağıtımını veya tabanını neden seviyorsun?

Arch Linux ve Void Linux'u seviyorum.

Arch Linux'un CLI kurulumunu ve Minimal olmasini seviyorum.

Void Linux'un da hafif ve minimal olmasini seviyorum. Runit init sistemini kullaniyor. Systemd'deki gereksiz servisler olmadigi icin cok hizli boot ediyor.

3. GNU/Linux'ta hakkında yıkıcı/yapıcı eleştirilerin nelerdir?

Herkesin dedigi gibi uygulama destegi falan degil benim derdim. Kullandigim isletim sisteminde hangisi uyumlu ise onu kullanirim, yani bir seye bagliligim yok.

Sorun yasadigim dagitimlar aslinda daha cok Red Hat tarafinda olan dagitimlar. Fedora, SUSE gibi.

Fedora'da garip buglar ile karsilasmistim. Mesela selinux'u kapatinca Lightdm'de login ekranindan cikamiyordum. Sifreyi yazinca xfce ortamini baslatmak yerine sifre yazma ekranina geri atiyordu beni.

Ayni seyi SUSE'de de yasamistim. SUSE'de apparmor'u kapatinca boyle oluyordu. startx komutu ile de giris yapabiliyordum, ama bu seferde garip bir sekilde CPU kullanimi cok yuksek oluyordu, sistem yavas calisiyordu.

1. Neden Linux'u seviyorsun?
Yanıt: Çünkü; hızlı, şık, sade ve yalın, hafif, tasarımı güzel.

2. Hangi GNU/Linux dağıtımını veya tabanını neden seviyorsun?
Yanıt: ElementaryOS en sevdiğimdir. Çünkü çok sade ve hızlı. Basit, kullanımı kolay.

3. GNU/Linux'ta hakkında yıkıcı/yapıcı eleştirilerin nelerdir?
Yanıt: Paketler ve Mağaza sorunu. GNU/Linux'un en sorun çıkartan özelliği mağazalarıdır. Ve bir de uygulama yedekleme özelliği o da çok sinir bozucu.
Bir diğer eleştiriye gelirsek çok yavaş güncelleme alıyorlar. Ve uyumluluk sorunları olabiliyor bazen. (Dağıtıma göre değişir)

Son düzenleme:
Bir diğer eleştiriye gelirsek çok yavaş güncelleme alıyorlar.
Fedora kullanıyorum, günde en az 2 kez güncelleme geliyor. Hepsini de yapıyorum. Ayrıca paket ve mağaza sorununu Ubuntu dışında bir dağıtımda yaşamadım. Ubuntu'da işler biraz şans işi. Küçük bir bilgi: Elementary OS Ubuntu tabanlıdır.

Bir diğer eleştiriye gelirsek çok yavaş güncelleme alıyorlar.
Dağıtımdan dağıtıma değişir. Rolling release dağıtımlar hızlı güncelleme alır mesela. Mağaza ve uyumluluk sorunu ise kullandığın dağıtımdan kaynaklıdır.

Geri
Yukarı