Linux'un Geleceği

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Uygulama mağazalarından istediğinizi indirebilirsiniz, dilerseniz uygulama yüklemek için komut da yazabilirsiniz.
İşte o komutlar malesef bilinmiyor hocam.
Koskocaman "Uygulama Mağazası" yazmışım orada, ayrıca "dilerseniz" yazmışım. Bu arada komutları da ne zannediyorsunuz ki, 3 tane komut var.

sudo apt update (Güncellemeleri kontrol eder.)
sudo apt upgrade (Uygulamaları ve sürücüleri günceller.)
sudo apt install uygulamaadı (Uygulama kurar.)

Parça parça inceleyelim;
  • sudo (Bir komuta yönetici yetkisi verir.)
  • apt (Paket yöneticisinin adı.)

Microsoft Linux çekirdeğine yatırım yapıyorsa, aynı anda hem Linux hem de Windows terminalini ve programlarını Windows 10'da kullanılmasını sağlamak içindir...

O firmalar da ürünleri daha ucuz olsun diye öyle yapıyorlar, Windows lisansı en az 300₺ fark attırıyor fiyat olarak...

Evet dediğiniz doğru ama halen tam olarak oturmuş değil ki, ben de merak ettim, denedim ve halen daha oturmamış...

Bilgisayarı çoğunlukla oyun aracı olarak kullanan, basit günlük işlerini yapan ama Windows gibi basit bir platformda bile hatalara karşı ne yapacağını genelde bilemeyen kişilere, Linux gibi bir sistemi kullandırmaya kalkarsanız tökezlerler. Çok merak ediyorsanız çevrenizi gözlemleyin, yeterli değil derseniz anket açabilirsiniz forumda. Kimsenin gidip tek tek insanlara Linux hakkında anket yaptığını sanmıyorum. Size böyle bir konuda nesnel veri sunulamaz. Kahin olmaya gerek yok, düşünün biraz! Şu an tek yaptığınız kendinizi tatmin etmeye çalışmak gibi görünüyor. Tamam siz size göre en doğrusunu yaptınız! Başkalarına kanıtlama gibi bir derdiniz olmasın. Size göre güzel ama başkasına göre kötü olabilir. Linux daha dün çıkan bir şey değil ayrıca. Pek çok şekilde insanların kullanması için çabalandı ama genele hitap etmiyor işte. Aksini düşünüyorsanız konu açın ve sistemin neden daha pratik olduğunu gösterin bizler de görelim. Daha da nesnel bir çalışma yapmak isterseniz karşılaştırmalı bir içeriğinizi beklerim. Etiketlersiniz beni bunları yaparsanız. Daha fazla uzatmamak için başka cevap yazmayacağım. Şimdiden konu çok dağılmaya başladı bile. :)

Windows kullanımı yüzde 56 ama bu 56'lık kısımda
Yüzde 24'ü ise Windodws 7 halen Windows 10 kendi cephesinde popüler değil.
'Wine' aracı ile hepsi olmasa da hemen hemen hepsini açmak mümkün.
Bazı online oyunlar sıkıntı çıkartıyor. Örneğin Zula.

Microsoft Linux çekirdeğine yatırım yapıyorsa, aynı anda hem Linux hem de Windows terminalini ve programlarını Windows 10'da kullanılmasını sağlamak içindir...

O firmalar da ürünleri daha ucuz olsun diye öyle yapıyorlar, Windows lisansı en az 300₺ fark attırıyor fiyat olarak...

Evet dediğiniz doğru ama halen tam olarak oturmuş değil ki, ben de merak ettim, denedim ve halen daha oturmamış...

Bilgisayarı çoğunlukla oyun aracı olarak kullanan, basit günlük işlerini yapan ama Windows gibi basit bir platformda bile hatalara karşı ne yapacağını genelde bilemeyen kişilere, Linux gibi bir sistemi kullandırmaya kalkarsanız tökezlerler. Çok merak ediyorsanız çevrenizi gözlemleyin, yeterli değil derseniz anket açabilirsiniz forumda. Kimsenin gidip tek tek insanlara Linux hakkında anket yaptığını sanmıyorum. Size böyle bir konuda nesnel veri sunulamaz. Kahin olmaya gerek yok, düşünün biraz! Şu an tek yaptığınız kendinizi tatmin etmeye çalışmak gibi görünüyor. Tamam siz size göre en doğrusunu yaptınız! Başkalarına kanıtlama gibi bir derdiniz olmasın. Size göre güzel ama başkasına göre kötü olabilir. Linux daha dün çıkan bir şey değil ayrıca. Pek çok şekilde insanların kullanması için çabalandı ama genele hitap etmiyor işte. Aksini düşünüyorsanız konu açın ve sistemin neden daha pratik olduğunu gösterin bizler de görelim. Daha da nesnel bir çalışma yapmak isterseniz karşılaştırmalı bir içeriğinizi beklerim. Etiketlersiniz beni bunları yaparsanız. Daha fazla uzatmamak için başka cevap yazmayacağım. Şimdiden konu çok dağılmaya başladı bile. :)
Aslında olaya nesnel bile bakamayan sensin, adam sana bir veri sunuyor sen ise başka yere çekiyorsun ondan sonra diyorsun ki "nesnel veri" bence de başka cevap yazmamalısın, konuştukça batıyorsun.

Son düzenleme:
Linux'un büyümesi için tüm Windows'un açtığı şeyleri açabilmesi lazım. Bu arada Linux .exe açıyor mu?

O uzantı Windows platformun okuyabildiği bir şey. Şansımıza Linux'ta Windows gibi davranan Wine var. Wine emulator değil. İsmi de öyle. Ama Wine kelimesi şarap demek.

Wine
Is
Not
Emulator.

Son düzenleme:
Hoş profilinde "Ubuntu" kullanan birisisin savunman normal :D.
Tanımadığın insanlara fanboy demen hoş değil. Ayrıca işletim sistemine bakarak yorum yapman da mantıksız. Ben şu an Windows 10 kullanıyorum yarın Kubuntu 20.04 kullanacağım. Windows kullanmamın ise gayet mantıklı sebepleri var.(Sosyal'de insanlara yardım ederken Windows'a ihtiyaç duyuyorum çünkü çoğunluk Windows kullanıyor. Ekran görüntüsü atarak anlatıyorum bazı şeyleri vs.)

Nerede nesnel bakamamışım acaba? Ben mi göremiyorum? Hoş profilinde "Ubuntu" kullanan birisisin savunman normal :D. Konuştukça batmak? Ben örnek verdim veri de verdim? Bence siz algı yoksunusunuz... Hadi kes sesini uza fanboy seni.
Olaya nesnel bakmasaydım direkt Windows'u savunurdum ben iki tarafında yanlarını söyledim :)
Çirkinleşmene gerek yok kendini belli etme bu kadar, ayrıca ben Arch kullanıcısıyım sadece Ubuntu'ya şans vermek istedim abartmana gerek yok bu kadar fanboyluk felan.
Önceki mesajlarıma bakarsan fanboy olmadığımı anlarsın.

Tanımadığın insanlara fanboy demen hoş değil. Ayrıca işletim sistemine bakarak yorum yapman da mantıksız. Ben şu an Windows 10 kullanıyorum yarın kubuntu kullanacağım. Windows kullanmamın ise gayet mantıklı sebepleri var.

Benim fanboy demem davranışına göre yorumumdur, orada nesnel davranmama rağmen bana "konuştukça batıyorsun, cevap yazmamalısın, veri sunmuyorsun" gibisinden sözler söylüyor. Kendisinin bu konularda bilgisi var mı o da ayrı bir soru? Adam hiçbir şey demeden sadece benim direkt olarak haksız olduğumu söylemiş... Doğru dürüst bir neden de belirtmemiş garip olan taraf da bu, hem öznel davransaydım direkt sizin nasıl Linux dağıtımlarını savunduğunuz gibi bende Windows'u savunurdum... Ama nesnel davranıp Linux'un iyi taraflarından da bahsettim.

Benim fanboy demem davranışına göre yorumumdur, orada nesnel davranmama rağmen bana "konuştukça batıyorsun, cevap yazmamalısın, veri sunmuyorsun" gibisinden sözler söylüyor. Kendisinin bu konularda bilgisi var mı o da ayrı bir soru? Adam hiçbir şey demeden sadece benim direkt olarak haksız olduğumu söylemiş... Doğru dürüst bir neden de belirtmemiş garip olan taraf da bu, hem öznel davransaydım direkt sizin nasıl Linux dağıtımlarını savunduğunuz gibi bende Windows'u savunurdum... Ama nesnel davranıp Linux'un iyi taraflarından da bahsettim.
Adam sana Linux'un tüm zamanlarının en büyük pazar payına ulaştığından bahsetmiş sende bunu "yediremeyip" kendi çapında diyerek alay etmişsin senin nesnelden anlayışın bu mudur?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı