Linux'un Windows'dan daha üstün olduğu noktalar

NVIDIA driverları açık kaynak kodu verse düzenleyip çok rahat edeceğiz. Benim Linux ile tek sıkıntım NVIDIA driverları. Özellikle ağır programlarda Windows ile aralarında dağlar kadar fark var. Ağır programlarda Linux verileri çok daha verimli kullanıyor.

NVIDIA driverları açık kaynak kodu verse düzenleyip çok rahat edeceğiz. Benim Linux ile tek sıkıntım NVIDIA driverları. Özellikle ağır programlarda Windows ile aralarında dağlar kadar fark var. Ağır programlarda Linux verileri çok daha verimli kullanıyor.

Ben AMD ekran kartı kullandığım için sanslıyım driver sıkıntısı çekmiyorum.

Birşeyler yapmak için hangi komutları yazacağımızı bilemememiz Linux'un eksisi bence. Windows'taki gibi kolay olmuyor birşeyler yapmak. Komutları bilmek gerekiyor. Wine ile oyun kursak bile o oyunun TR yamasını veya mod'unu kuramıyoruz. Mesela MangoHud kurmak ve yapılandırmak bile bilmeyen için işkence.

Birşeyler yapmak için hangi komutları yazacağımızı bilemememiz Linux'un eksisi bence. Windows'taki gibi kolay olmuyor birşeyler yapmak. Komutları bilmek gerekiyor. Wine ile oyun kursak bile o oyunun TR yamasını veya mod'unu kuramıyoruz. Mesela MangoHud kurmak ve yapılandırmak bile bilmeyen için işkence.
Katılmıyorum. Linux'un topluluğu bayağı geniş ve kibar. Eğer yeterince bilgili değilsen internete sorabilirsin. Ve.. mod sıkıntısını tam olarak anlayamadım? Ben minecraft oynarken baya rahat bir şekilde mod kurabildim.

Kesinlikle katilmadigim "avantajlar":

- Bilgilerimizi satmiyor -> Bu kisim supheli, tum distrolar open-source degil.

- Uygulama uyumlulugu/fazlaligi -> Bunu pozitif tarafa yazmak bence sacmalik. Windows'da kullanabileceginiz program sayisi yaninda Linux okyanusta damla kalir.

2021 senesinde hala WiFi sorunu yasayacaginiz, ekranin sacma sapan kilitlenebilecegi, masaustunde dosya kopyalarken hata alabileceginiz yani en temel GUI/Kernel islemlerinde hatalarla karsilasabileceginiz distrolar var. Bunlari Windows'da gormezsiniz.

Bence uygulama konusundaki bariz avantajlar ( bilindik ve stabil bir distro uzerinde calistiginizi varsayarak )

- Regedit gibi deli sacmasi bir sistem yok.
- Sisteminizdeki paketleri yoneten dogru duzgun bir uygulamaniz var Linux dunyasinda.

Windows dunyasinda supermukemmelindir.com 'da 2 tane mavi 3 tane kirmizi renkli download butonundan dogru olana basip exe download edip Virus taramasi yapip setup yaparsiniz ki Windows sistemlerde setup kurmak istediginiz programin yanisira sisteminizin temasini pembe yapip default browser'inizi degistirip ana sayfanizi muthissite.com'a atayabilir bu surec sonunda, bir de bakmissin ki ezikpanda antivirus de kuruluvermis sen next-next derken.

Linux'te tam olarak istedigin paketi, eger gerekiyorsa, kuran ve bunu guvenli repository'lerden yapan paket yoneticin var. Programlar dependency'lerine gore ayrilir ve sen gerekmeyeni yuklemezsin. Windows sistemde her steam uygulamasi kendi C++ distributable library'si ile gelir cunku gerizekali bir setup yonetimi var.

Diger guzel taraflarini saymayacagim zamanim yok diye, yazanlar olmustur muhakkak.

Katılmıyorum. Linux'un topluluğu bayağı geniş ve kibar. Eğer yeterince bilgili değilsen internete sorabilirsin. Ve.. mod sıkıntısını tam olarak anlayamadım? Ben minecraft oynarken baya rahat bir şekilde mod kurabildim.
Steam hesabımdaki Fallout 3 GOTY sürümünü bir türlü çalıştıramadım mesela. Oyun açılıyor ama donuyor başlangıçta. Farklı proton sürümleri ile de denedim, olmadı. Kaldı ki TR yamasını ve mod'unu yapmak...

Stabilite.

Bilgisayarım aralıksız 30 gündür çalışıyor ve hala gayet stabil.
30 gün uptime

Bilgisayar açıkken görüntü çıkışını kullanmadığım GPU'yu sökünce bilgisayar bir şey olmamış gibi çalışmaya devam ediyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı