Linux'un Windows'tan daha iyi olduğu özelikler

Katılmadınız ya da eklemek istediniz bir şey olursa yazabilirsiniz başlıyorum.

1.Linux League of Legends açmıyor

2.Güvenlik ve mahremiyet

Windows'ta biliyorsunuz Microsoft ne yaptımızdan haberi var. 3.parti uygulamalarla engelleyebiliyoruz ama bilgisayar hakında fazla bilgisi olmayn kişiler bunu genellikle yapmıyor. Konumdur kişisel reklam gibi özllikleri kapatabiliyoruz kurulum sırasında ama varsayıllan olarak açık geliyorlar. Linux dağıtımları çoğu açık kaynak olduğu için arkada ne çalıştırdığını görebiliyorsunuz. Kişisel reklamdır konum gibi servisler kurulum ekranında varsayılan olarak kapalı geliyor. Güvenlik konusuna gelirsek güncel Linux dağıtımı ile güncel Windows aynı ama kullanıcıların çoğu Windows kullandığı için internetde Windows'a göre virüs var Linux'a virüs bulaştırma ihtimali çok düşük.

3.Uygulama kurma
Windows'ta uygulama kurma konusunda zayıf Store biraz düzelmiş olsa da çoğu programı kendi sitelerinden indirip kuruyoz bu da güvenlikte sıkıntı çıkartıyor site sahte ise Windows'a virüs bulaşıyor. Kurulumu ise oda biraz sıkıntı kurulum sırasında reklam çıkabiliyor. Linux'ta ise kendi mağazalarında bir sürü uygulama var kurmak istediğinde tek tıkla kuruyor ve bu mağazada zaralı yazılım yok (varsa da ben bilmiyorum) güvenlik konusunda çok iyi.

4.Kişileştirme
Windows'ta kişileştirme konusunda yetersiz. Linux'ta masaüstü ortamından sıkılırsan tek komutla değiştirebiliyorsun KDE gibi masaüstü ortamlarında neredeyse her şeyi değiştirebiliyorsun ya da yeni özellik ekleyebiliyorsun. Kısayol ekleyebiliyorsun. Windows'ta yapılır ama bunun için 3.parti program indirmek lazım.

5.Sürücüler ve güncelleme
Sürücü konusunda Linux beni hiç uğraştırmadı (AMD sürücüleri çekirdeğe gömülü geliyor. NVIDIA Intel ekran karti sürücülerini komutla ya da Linux'un mağazasında kurabilirsiniz) bütün donanımımı tanımış. Windows'ta sürücü konusunda uraştırmadı ama Windows Update indirdi bazı ekran kartı sürücüleri sorunlu iniyor (belki sizin başınıza gelmemiş olabilir).Windows'un güncellemeleri biraz sıkıntılı olabiliyor. Forumda bile görmüşsünüzdür. Linux'ta o sorun yok olsa bile GRUB ön yükleme menüsünden eski sürüme rahatlıkla dönebiliyorsunuz. Linux'ta güncellemeleri istediniz zaman indirebilirsiniz. Windows'ta haberim olmadan arka planda indiriyor.

6.Linux'ta konsolun Türkçe olması

Şimdi bu makalleyi neden Windows'tan yazdımı sorabilirsiniz oyunlarım hepsi Windows'ta. Oyun oynayacağım zaman Windows geçiyorum. Şimdi diyenler olçak Linux'ta oyun oynanıyor ama Linux desteklemeyen oyunlarda Windows yakın ya da Windows'tan daha iyi ya da kötü performans alma şansın var bir de bir sürü oyun var rahat bilgisayar 3 4 gün açık kalması lazım.

LoL açmak hiçbir zaman çile olmadı. Bilgisayarınız düşük RAM'e sahipse çile çekiyorsunuz, 8 GB RAM varsa hiçbir sorun olmadan oynayabiliyorsunuz. Sadece normal bir client lag'ı var.
Linux 3.2 GB Ram'in olsa bile hiç bir sorun olmadan oynuyorsun.
Bu aralar sürekli hata veriyor Windows tarafında. 3 bilgisayarımda da çile oldu girmek. Ben de oynamıyorum artık.

Linux, sistem kaynaklarını daha az kullanıyor ve kullanımı Windows'a göre daha kolay. Ayrıca Xfce, KDE Plasma, Gnome, Cinnamon, Mate, Budgie gibi masa üstü ortamları bariz şekilde Windows'un arayüzünden daha güzel, şık ve estetik.

Daha az sistem kaynağı kullanıyor. Yeterli donanımım olsa kodla komutla falan vakit kaybetmem. Bir driver yüklemek için bile ölüm kalım mücadelesi veriyorum parasızlığın gözü kör olsun 32 ram alınca windows'a döneceğim.

Geri
Yukarı