MacBook Air alınır mı?

4-5 yıl sonradan kastım RAM'in performansının düşeceğinden değil. Zaman geçtikçe arkadaş yazılım alanında daha bilgili olacak, 10 sekme açıyorsa 30 sekme açacak. Derleyicide 10 satıyor kod yazıyorsa belki 300 satır kod yazacak, belki çok daha büyük bir projenin parçası olacak, hatta belki Docker veya Android Studio kullanacak. Bu tarz durumlar göz önüne alındığında 8 GB RAM ile sıkıntı yaşar arkadaş. Olay RAM'de performans düşüşünün olması değil.

Yaptığımız işler değişince tabii ki RAM yetmeyebilir bu sıralar çoğu kişiden ilerisi için kellima kalıbını duyuyorum benim bahsettiğim şey eğer bugün yaptığın şeyleri ileride de aynı şekilde veya benzer şekilde yapacaksan ve bunları 8 GB tümleşik bellek üzerinde yapabiliyorsan 8 GB belleğin yeterli olacağıdır. Yani her kullanıcı için 16 GB RAM gerekmeyebilir 8 GB bir makineyi denemesi lazım eğer ileride daha performanslı işler yapacaksa zaten 16 GB alabilir ama kullanacaksa kullanmayacaksa o parayı boşa harcamış olacaktır.

MacBook Air tercih edersem, Netflix ve kod yazma dışında PC'yi kullanmam. Acer Swift X diye bir model ile MacBook Air arasındayım şu anda. Swift X'in pil ömrü 10-12 saat civarı ayrıca 16 GB RAM, RTX 3050 var icinde ancak bundan 4-5 sene sonra ne durumda olur bilemediğim ve teknik desteği vs nasıl bilmediğim için karar veremiyorum. Swift X alırsam günde 1 saat civarı da indie/ps exclusivelerini oynaarım ama MacBook Air'de böyle bir şansım yok. Bundan da önemlisi benim için 4-5 sene minimum performans düşüşüyle kullanabilmek. Çok kararsız kalıyorum bu yüzden:(

Bellek konusuna çok fazla takılma tümleşik belleklerin band genişlikleri çok daha yüksek ve ayrıca bütün sistemin tek bir bellek kullanması veri alışverişi için bayağı avantajlı bir mimari. Alabiliyorsan 16 GB al ama alamazsanda 8 GB RAM'li Mac'ler çoğu durumda 16 GB'ı aratmaz. Zaten eğer bellek yetmezse içindeki SSD'nin bir bölümünü swap olarak kullanacaktır tabii bellek kadar etkili olmayacaktır ama gene de günün sonunda öyle ya da böyle belki band genişliği yüzünden belki swap yaptığı yüzüden 8 GB bellek bile çoğu 16 GB makineyi geçiyor. Dediğin bilgisayarın GPU'su daha iyi MacBook'tan ama MacBook'un CPU performansı %69 daha iyi yani bana kalırsa MacBook daha dengeli bir cihaz ayrıca ekranı 300 nit ve sRGB Mac'de 400 nit ve dsı P3 onun dışında Mac'lerin hoparlörleri çok başarılı belki o cıhazında başarılıdır denemedim malzeme kaliteleri yakın ama bence MacBook'ların tasarımı daha şık gözüküyor bataryaya zaten hiç değinmeme bile gerek yok kısaccası ben olsam Mac alırdım alabiliyorsan 16 al ama illa 16 olmak zorunda değil 8 GB tümleşik bellekle bile gayet hızlılar. Ama bu tercihte ne yapacağında çok önemli eğer GPU performansına gerçekten ihtiyacın varsa Swift seçilebilir dengeli bir kullanımın varsa ve oyun oynamıyorsan bence Mac daha iyi.

Dosya Ekleri

• Ekran Resmi 2022-03-13 14.11.37.png
    Ekran Resmi 2022-03-13 14.11.37.png
    335,5 KB · Görüntüleme: 38
Son düzenleme:
Yaptığımız işler değişince tabii ki RAM yetmeyebilir bu sıralar çoğu kişiden ilerisi için kellima kalıbını duyuyorum benim bahsettiğim şey eğer bugün yaptığın şeyleri ileride de aynı şekilde veya benzer şekilde yapacaksan ve bunları 8 GB tümleşik bellek üzerinde yapabiliyorsan 8 GB belleğin yeterli olacağıdır. Yani her kullanıcı için 16 GB RAM gerekmeyebilir 8 GB bir makineyi denemesi lazım eğer ileride daha performanslı işler yapacaksa zaten 16 GB alabilir ama kullanacaksa kullanmayacaksa o parayı boşa harcamış olacaktır.

Bellek konusuna çok fazla takılma tümleşik belleklerin band genişlikleri çok daha yüksek ve ayrıca bütün sistemin tek bir bellek kullanması veri alışverişi için bayağı avantajlı bir mimari. Alabiliyorsan 16 GB al ama alamazsanda 8 GB RAM'li Mac'ler çoğu durumda 16 GB'ı aratmaz. Zaten eğer bellek yetmezse içindeki SSD'nin bir bölümünü swap olarak kullanacaktır tabii bellek kadar etkili olmayacaktır ama gene de günün sonunda öyle ya da böyle belki band genişliği yüzünden belki swap yaptığı yüzüden 8 GB bellek bile çoğu 16 GB makineyi geçiyor. Dediğin bilgisayarın GPU'su daha iyi MacBook'tan ama MacBook'un CPU performansı %69 daha iyi yani bana kalırsa MacBook daha dengeli bir cihaz ayrıca ekranı 300 nit ve sRGB Mac'de 400 nit ve dsı P3 onun dışında Mac'lerin hoparlörleri çok başarılı belki o cıhazında başarılıdır denemedim malzeme kaliteleri yakın ama bence MacBook'ların tasarımı daha şık gözüküyor bataryaya zaten hiç değinmeme bile gerek yok kısaccası ben olsam Mac alırdım alabiliyorsan 16 al ama illa 16 olmak zorunda değil 8 GB tümleşik bellekle bile gayet hızlılar. Ama bu tercihte ne yapacağında çok önemli eğer GPU performansına gerçekten ihtiyacın varsa Swift seçilebilir dengeli bir kullanımın varsa ve oyun oynamıyorsan bence Mac daha iyi.

Hocam tümleşik belleği çok abartıyorsunuz. Ben kendim M1 MacBook Pro 16GB kullanıyorum. iOS için yazılım geliştiren birisi olarak yeri geliyor 10-12GB arası RAM kullandığı oluyor cihazın. Yani tabi ki macOS'un optimizasyonları ve tümleşik bellek sayesinde Windows cihazlara göre verim artıyor ama aradaki fark öyle muazzam seviyede değil. Ek olarak RAM yeterli olsa bile macOS swap alanını genellikle kullanır, Apple bu şekilde daha verimli olduğunu belirtiyor.

Bu benim kullanım senaryom için geçerli tabi. Ben 40-50 sekme açarım, bazen yetmez ek bir pencere açar orada da 10-20 sekme açarım, bir yandan da Xcode açık olur. Arka planda 3-5 program daha elimin altında bulunması için açıktır. Bu tarz kullanım senaryolarında 8GB RAM yeterli gelmez. İster tümleşik bellek kullanılsın ister swap alanı.

8GB Air özellikle kodlamaya yeni başlandığı senaryoda rahatlıkla tatmin eder ama uzun süre kullanma planınız varsa bu gibi senaryoları göz önünde bulundurun derim.

Hocam tümleşik belleği çok abartıyorsunuz. Ben kendim M1 MacBook Pro 16GB kullanıyorum. iOS için yazılım geliştiren birisi olarak yeri geliyor 10-12GB arası RAM kullandığı oluyor cihazın. Yani tabi ki macOS'un optimizasyonları ve tümleşik bellek sayesinde Windows cihazlara göre verim artıyor ama aradaki fark öyle muazzam seviyede değil. Ek olarak RAM yeterli olsa bile macOS swap alanını genellikle kullanır, Apple bu şekilde daha verimli olduğunu belirtiyor.

Bu benim kullanım senaryom için geçerli tabi. Ben 40-50 sekme açarım, bazen yetmez ek bir pencere açar orada da 10-20 sekme açarım, bir yandan da Xcode açık olur. Arka planda 3-5 program daha elimin altında bulunması için açıktır. Bu tarz kullanım senaryolarında 8GB RAM yeterli gelmez. İster tümleşik bellek kullanılsın ister swap alanı.

8GB Air özellikle kodlamaya yeni başlandığı senaryoda rahatlıkla tatmin eder ama uzun süre kullanma planınız varsa bu gibi senaryoları göz önünde bulundurun derim.
teşekkürler hocam

Macbook air tercih edersem,Netflix ve kod yazma dışında pcyi kullanmam.Acer Swift X diye bir model ile macbook air arasındayım şuanda.Swift X’in pil ömrü 10-12 saat civarı ayrıca 16gb ram,rtx 3050 var icinde ancak bundan 4-5 sene sonra ne durumda olur bilemediğim ve teknik desteği vs nasıl bilmediğim için karar veremiyorum.Swift X alırsam günde 1 saat civarı da indie/ps exclusivelerini oynaarım ama macbook airde böyle bir şansım yok.Bundan da önemlisi benim için 4-5 sene minimum performans düşüşüyle kullanabilmek.Çok kararsız kalıyorum bu yüzden:(
Acer teknik servisle alakalı forumda açılmış konular var. Onlara bakabilirsiniz. İşletim sistemi olarak Windows 16GB vs MacOs 8GB deseniz MacOs seçerim. Daha verimli kullandığını düşünüyorum. Swift X kalite olarak macbook yanına yaklaşamaz açıkçası ve 4-5 sene gibi bir kullanımda bununda çok fazla önemi oluyor.

16GB vs 8GB kısmını çok güzel açıklamışlar zaten.

Macbook Air alacaksanız aldığınız yerinde önemi oluyor onada dikkat etmeninizi öneririm.

Hocam tümleşik belleği çok abartıyorsunuz. Ben kendim M1 MacBook Pro 16 GB kullanıyorum. iOS için yazılım geliştiren birisi olarak yeri geliyor 10-12 GB arası RAM kullandığı oluyor cihazın. Yani tabii ki MacOS'un optimizasyonları ve tümleşik bellek sayesinde Windows cihazlara göre verim artıyor ama aradaki fark öyle muazzam seviyede değil. Ek olarak RAM yeterli olsa bile macOS swap alanını genellikle kullanır, Apple bu şekilde daha verimli olduğunu belirtiyor.

Bu benim kullanım senaryom için geçerli tabii. Ben 40-50 sekme açarım, bazen yetmez ek bir pencere açar orada da 10-20 sekme açarım, bir yandan da Xcode açık olur. Arka planda 3-5 program daha elimin altında bulunması için açıktır. Bu tarz kullanım senaryolarında 8 GB RAM yeterli gelmez. İster tümleşik bellek kullanılsın ister swap alanı.

8 GB Air özellikle kodlamaya yeni başlandığı senaryoda rahatlıkla tatmin eder ama uzun süre kullanma planınız varsa bu gibi senaryoları göz önünde bulundurun derim.

Tümleşik bellek mimarisini biraz araştırın verimliliği ve performansı ne kadar artırdığını göreceksiniz eski X86 işlemcilerde GPU ile CPU aynı silikona konulabiliyordu ama sanılanın aksine ortak bir bellek kullanmıyorlardı yani direkt CPU GPU'nun bellek kısmına erişemiyordu ve arada dosyaların kopyalanmasını gerektiriyordu bu da bayağı performans kaybı oluşturuyordu. Bugün M1 yongalarının muazzam performans ve verimlilik değerlerini görmesini sağlayan tümleşik belleklerdir çünkü ne kadar hızlı işlem yapan bölümleriniz olursa olsun bunların arasındaki veri alışverişi yavaşsa ya da aranılan veriye yavaş ulaşılıyorsa bilgisayarınız bellekleriniz kadar hızlıdır Apple bu Unified Memory Mimarisi (UMA) için çok uğraştı galiba yonganın bölümlerinin kendi aralarında belleklere aynı anda erişmeleri için ayrı bir protokol bile geliştirdiler yani kısacası abarttığım bir durum yok M1 yongaların perofrmans ve verimlilikleri üzerinde bu mimaride çok büyük etkendir.

Gene tabii yaptığın işe her bellek miktarı yeterli olmayabilir tümleşik bellek diye 8 gb belleklerimiz 128 gb olmuyor . :)

Yeni konular

Geri
Yukarı