MacBook Air alınır mı?

Hocam Steam'de m1'i destekleyen bola oyun mevcut zaten. Windows kadar olmasa da tabii. Apple arcade sistemi var Apple özel oyunları oynayabilir. Casper'e bulaşılmaz zaten o ayrı. Extra olarak Windows'ta bir ton sorun yaşar. Kendi kendine disk dolması, programlarda ilerleyen donemlerde kasmalar donmalar vs.

Casper son 5 yıl içerisinde kendisini düzenledi prestij sahibi oldu. Evde 2 adet Nirvana 1 adet Excalibur var mutluyuz. Disk dolması dediğiniz disk özelliklerinden sağ Click temizle yapıldığında kullanılmayan dosyaları ve eski Windows Update dosyalarını siler yer açar. Windows kasma donma dediğiniz de nedir? Yıl 2010 değil kardeşim 2022. belli Windows kullanmadığın bir şey demeyeceğim o yüzden. Bahsettiğin kasma donmaların çoğu eski bilgisayarlarda kaldı. Bizde biliyoruz MacOS'un yıllar sonra kendini kilitleyip disk değiştirme arızalarını.

MacBook Air ekran kalitesi ve kasa materyalı olan tek laptop Matebook 14, Thinkpad'a girmem, eskiden IBM tarafından yapıldığı için kaliteliydi, şimdiki Thinkpad'ler plastik Çin malı.

Tek laptop? MSI modern serisi kasa kalitesi MacBook Air'den daha kaliteli.

Casper son 5 yıl içerisinde kendisini düzenledi prestij sahibi oldu. Evde 2 adet Nirvana 1 adet Excalibur var mutluyuz. Disk dolması dediğiniz disk özelliklerinden sağ Click temizle yapıldığında kullanılmayan dosyaları ve eski Windows Update dosyalarını siler yer açar. Windows kasma donma dediğiniz de nedir? Yıl 2010 değil kardeşim 2022. belli Windows kullanmadığın bir şey demeyeceğim o yüzden. Bahsettiğin kasma donmaların çoğu eski bilgisayarlarda kaldı. Bizde biliyoruz MacOS'un yıllar sonra kendini kilitleyip disk değiştirme arızalarını.

Windows kullandım. Photoshop'ta font yüklerken donması kasması ya da bir video renderleyeceğim 30 dk da 720p videoyu 3dakikalık şeyi anca 30dk da renderliyor. Ayrıca kullanım kolaylığı olarak macOS çok çok daha iyi. Direkt sistem ayarlarını binlerce şeye girmeden üst panelden ulaşabiliyorsun. Macosa geçtim finalcut Pro var bende. 4K 3dk videoyu 15 dk da renderladı. Bu arada öyle kötü değildi yani i5 10 nesil filan vardi.

Windows kullandım. Photoshop'ta font yüklerken donması kasması ya da bir video renderleyeceğim 30 dk da 720p videoyu 3dakikalık şeyi anca 30dk da renderliyor. Ayrıca kullanım kolaylığı olarak macOS çok çok daha iyi. Direkt sistem ayarlarını binlerce şeye girmeden üst panelden ulaşabiliyorsun. Macosa geçtim finalcut Pro var bende. 4K 3dk videoyu 15 dk da renderladı.
Kullandığınız işlemci pentium falandır herhalde :D neyse daha bahsetmeyeceğim. Windowsda bir şeyi ayarlamak için binlerce nereye giriyorsunuz?

i5 10 nesil. :))))))

Bana kastığına dair video atar mısınız? 16 GB i5 10. nesil ile font yüklemede kasması neredeyse imkansız. Kendim kullanıyorum çünkü :D şunun da üstünden geçeyim yeni 12. nesiller m1 çiplerini ezip geçiyor.

(Tabi bilgisayara tonlarca virüs sokmadıysanız :) )

Kullandığınız işlemci Pentium falandır herhalde :D neyse daha bahsetmeyeceğim. Windowsda bir şeyi ayarlamak için binlerce nereye giriyorsunuz?

Örneğin Windows'ta tüm uygulamaların sekmelerinin aynı anda açılması :D MacOS'da soruyor açık mı kalsın sekmeler kapatılsın mı diye böylece performans kaybı hiç yaşanmıyor.

Bana kastığına dair video atar mısınız? 16 GB i5 10. nesil ile font yüklemede kasması neredeyse imkansız. Kendim kullanıyorum çünkü :D şunun da üstünden geçeyim yeni 12. nesiller M1 çiplerini ezip geçiyor.

M1 Pro:

Anlıyorum sizi :) Vay be baya da ezmiş ha !

Örneğin Windows'ta tüm uygulamaların sekmelerinin aynı anda açılması :D MacOS'da soruyor açık mı kalsın sekmeler kapatılsın mı diye böylece performans kaybı hiç yaşanmıyor.

Tüm uygulamaların sekmesinin aynı anda açılmasından kastınız nedir? Arka plan uygulamarını diyorsanız yönetebiliyorsunuz ve bilgisayarı tekrar başlattığınızda arkada çalışmıyor. Her zaman sorması yerine bu ayarı daha çok tercih ederim :) ayrıca Windows da çoğu uygulama kullanım sınırı da getirebilirsiniz.

Tek laptop? MSI modern serisi kasa kalitesi MacBook Air'den daha kaliteli.
Ancak Macbook Air'ın kasasının da çöp demek değildir tabii ki.

Hocam bakın Laptop dediğinizde şuan gerçekten LAPTOP hakkını veren birkaç cihaz görüyorum birisi de Macbooklar diğer tüm Gaming cihazları (Örneğin Bu yazıyı yazarken kullandığım MSI GE66) ,ultra performans Windows laptopların hepsi taşınabilir bir kasa gibi görünüyor bu cihazların yanında çünkü o cihazlar size taşınabilir bir masaüstü mantığında sunuyor aslında.

Ne batarya performansı yükte 1-2 saati geçmiyor ayrıca prize takılı olmadığında performansı çok çok düşüyor bu cihazların öte yandan ise Macbook'lar ise size bu işlemcinin gerçek performansını batarya da özellikle yeniden söylüyorum bataryada sunabiliyor. İşte gerçek laptop budur götürdüğün her yerde taşınabilir bir cihaz olarak kullanabileceğin cihazlar Macbook'lar.
yeni 12. nesiller m1 çiplerini ezip geçiyor.

Tabii ki geçecekler hocam 12.nesiller internette 2021 Kasım'da çıkmış M1'ise Kasım 2020'de ayrıca güç kullanımına bakarsanız yine de 12.Nesil i9 12900HK ile M1 Max arası güç kullanımın ne kadar fark olduğuna. Ses olarak da bakarsanız M1 Max etrafa 30db den az ses verirken şuan kullandığım GE66'nın daha da gelişmiş versiyonu ge76' 60db de çalışıyor etrafa verdiği ses farkına da bakın.

Skora diyeceğim yok cidden GE76 yıkmış bariz olarak.

(Öncellikle alttaki testlerde genellikle batarya karşılaşması verdim çünkü laptopların asıl parladığı nokta normalde taşınabilir olmalarıdır ancak Windows cihazların neredeyse hepsi bataryada tam performans çalışamadığı için windows ile windows cihaz karşılaşmalrında hep prize takılı sonuçlar çıkar. Evet prize takılı olunca 12.Nesil olan GE76 geçecektir M1 Max'i ancak hem verdiği ses kirliliği hem harcadığı elektrik hemde çok güzel ısınacaktır o cihaz, pek masaüstü bir bilgisayardan pek farkı kalmayacaktır o cihazın.)

1661558557632.png

İnternette gezinmek bile laptop olarak bakıldığında yine de M1 Max 12.Nesil i9'u geçiyor.

1661558524804.png

Bataryada RENDER tam kanser olabilecek işi yine M1 Max geçiyor bu cihaz da. Ayrıca Render performansı M1 cihazların ilginç bir şekilde çok iyi olmuştu çıktığından beri örnek daha bırakıyorum buraya

1661558975004.png

1661558686896.png

Son olarak demek istediğim bakın 12.Nesil işlemciler kötü değiller önceki nesle göre ancak batarya da ve yine söylüyorum taşınabilir bir cihazda batarya en önemli noktadır aslında fakat kullandığımız cihazlar bizi o kadar alıştırmış ki prizde çalıştırmaya artık pek sorun olarak görmüyorlar.

Laptop olarak bakınca hala Macbookların o güçlü Windows cihazlardan daha iyi olduğunu düşünüyorum.

Ancak MacBook Air'ın kasasının da çöp demek değildir tabii ki.

Hocam bakın laptop dediğinizde şu an gerçekten laptop hakkını veren birkaç cihaz görüyorum birisi de MacBook'lar diğer tüm Gaming cihazları (örneğin bu yazıyı yazarken kullandığım MSI GE66),Ultra performans Windows laptopların hepsi taşınabilir bir kasa gibi görünüyor bu cihazların yanında çünkü o cihazlar size taşınabilir bir masaüstü mantığında sunuyor aslında.

Ne batarya performansı yükte 1-2 saati geçmiyor ayrıca prize takılı olmadığında performansı çok çok düşüyor bu cihazların öte yandan ise MacBook'lar ise size bu işlemcinin gerçek performansını batarya da özellikle yeniden söylüyorum bataryada sunabiliyor. İşte gerçek laptop budur götürdüğün her yerde taşınabilir bir cihaz olarak kullanabileceğin cihazlar MacBook'lar.

Tabii ki geçecekler hocam 12.nesiller internette 2021 Kasım'da çıkmış m1'ise kasım 2020'de ayrıca güç kullanımına bakarsanız yine de 12.nesil i9 12900HK ile M1 Max arası güç kullanımın ne kadar fark olduğuna. Ses olarak da bakarsanız M1 Max etrafa 30DB'den az ses verirken şu an kullandığım GE66'nın daha da gelişmiş versiyonu GE76' 60dB de çalışıyor etrafa verdiği ses farkına da bakın.

Skora diyeceğim yok cidden GE76 yıkmış bariz olarak.

(Öncellikle alttaki testlerde genellikle batarya karşılaşması verdim çünkü laptopların asıl parladığı nokta normalde taşınabilir olmalarıdır ancak Windows cihazların neredeyse hepsi bataryada tam performans çalışamadığı için Windows ile Windows cihaz karşılaşmalrında hep prize takılı sonuçlar çıkar. Evet prize takılı olunca 12.nesil olan GE76 geçecektir M1 Max'i ancak hem verdiği ses kirliliği hem harcadığı elektrik hem de çok güzel ısınacaktır o cihaz, pek masaüstü bir bilgisayardan pek farkı kalmayacaktır o cihazın.)

Eki Görüntüle 1497155

İnternette gezinmek bile laptop olarak bakıldığında yine de M1 Max 12.nesil i9'u geçiyor.

Eki Görüntüle 1497154

Bataryada render tam kanser olabilecek işi yine M1 Max geçiyor bu cihaz da. Ayrıca render performansı M1 cihazların ilginç bir şekilde çok iyi olmuştu çıktığından beri örnek daha bırakıyorum buraya

Eki Görüntüle 1497159

Eki Görüntüle 1497156

Son olarak demek istediğim bakın 12.nesil işlemciler kötü değiller önceki nesle göre ancak batarya da ve yine söylüyorum taşınabilir bir cihazda batarya en önemli noktadır aslında fakat kullandığımız cihazlar bizi o kadar alıştırmış ki prizde çalıştırmaya artık pek sorun olarak görmüyorlar.

Laptop olarak bakınca hala MacBook'ların o güçlü Windows cihazlardan daha iyi olduğunu düşünüyorum.

Hocam burada şu an amaç render değil konuyu düzgün okuyun tüm mesajlara bakın ayrıca M1 Max ile i5 12500K yi karsilastiriyorum ben. Linke girseydiniz anlarsınız. Güç tüketimine gelirseniz i9'un mobil OEM uyumlu versiyonu yok o yüzden masaüstü standartına göre yazıyor oradaki watt. MacBook'lar batarya döngüsüne bakılınca çok çabuk ölüyor. Batarya konusunda MacBook'lara güvenmiyorum. Performans düşüyor demişsiniz biraz teknik bilgi kullanın bu işlemciler performans işlemcileri ve yüksek güç tüketir. Bataryalar gerekli watt değerini sağlayamadıgi için nihayi performans alamazsınız. M1 çiplerde sadece çoklu çekirdek performansına önem verildiği için diğer özellikler minimumda tutulduğu için güç tasarrufu artıyor. M1 ile oyun oynayamazsiniz. Baştan M1 ile Intel'i serisini kıyaslamak hata zaten mesajda çok bilmişlik taslayan arkadaşa sinirlendim. Ayrıca M1 Max ekim 2021 de çıktı buna rağmen Intel i5 serisi galip geliyor. Yazının devamını okuma gereği duymadım çünkü i9 masaüstü işlemcisi ile M1 cipini kıyaslamişsiniz. Komik. Sonuca gelirsek Macbook almak için tek nedenin render olduğunu onda da param varsa i7 12. Nesil alabileceğimi düşünüyorum. Konuya bakarsanız konu sahibi dizi izlemek ve ödev yapmak için yazmış 14k ya kaliteli bir notebook almak varken 3k daha fazla verip kasa kalitesi aynı abartı bir laptop alması saçma.

Yeni konular

Geri
Yukarı