MacBook Air M1 prize takılı olmalı mı?

MacBook'larda otomatik ayarlıyor şarjdan çıkarmaya gerek yok. Pil sağlığı ayarlarını açın yeter.

Hocam bir şey sorabilir miyim ben genelde prize takılı olarak kullanıyorum cihazı MacBook'u 10 Kasım'da aldım 1 Ocak'a kadar bir sorun yoktu 1 Ocak'tan beri ise prize takılıyken şarjım %100 tam dolu halde iken günde 1 sefer %100'den 1'er 1'er indirilerek şarjı %90a kadar indiriyor ve tekrardan şarj etmeye başlayıp %100e tamamlıyor bu iniş sırasında pil simgesi üzerinde priz simgesi çıkıyor ve pil şarj olmuyor yazıyor diğer kullanıcılarda genelde %80e filan sabitleme olayı oluyor prize takılı kullandıklarında bende neden sabitleme olmuyorda her gün şarjı doldur boşalt yapıyor kendisi sebebi ne olabilir?

Hocam bir şey sorabilir miyim ben genelde prize takılı olarak kullanıyorum cihazı MacBook'u 10 Kasım'da aldım 1 Ocak'a kadar bir sorun yoktu 1 Ocak'tan beri ise prize takılıyken şarjım %100 tam dolu halde iken günde 1 sefer %100'den 1'er 1'er indirilerek şarjı %90a kadar indiriyor ve tekrardan şarj etmeye başlayıp %100e tamamlıyor bu iniş sırasında pil simgesi üzerinde priz simgesi çıkıyor ve pil şarj olmuyor yazıyor diğer kullanıcılarda genelde %80e filan sabitleme olayı oluyor prize takılı kullandıklarında bende neden sabitleme olmuyorda her gün şarjı doldur boşalt yapıyor kendisi sebebi ne olabilir?
Bunu ben de yaşıyorum otomatik ayarlıyor iyileştirilmiş pil sağlığından ötürü.

Bunu ben de yaşıyorum otomatik ayarlıyor iyileştirilmiş pil sağlığından ötürü.

Peki hocam bu işlemi her gün yapması biraz saçma değil mi diğer kullanıcılarda neden bizden farklı bir olay oluyor yani %80e sabitleme olayı oluyor onlarda, bizdeki her gün %100'den %90a indirip tekrar şarj etmesinden daha iyi değil mi aynı cihazı kullanmamıza rağmen aynı Monterey sürümünü kullanmamıza rağmen aynı kullanım alışkanlığı olmasına rağmen (genelde prize takılı olarak kullanma) bu farklılık neden kaynaklı peki.
@Dryus

Son düzenleme:
Peki hocam bu işlemi her gün yapması biraz saçma değil mi diğer kullanıcılarda neden bizden farklı bir olay oluyor yani %80e sabitleme olayı oluyor onlarda, bizdeki her gün %100'den %90a indirip tekrar şarj etmesinden daha iyi değil mi aynı cihazı kullanmamıza rağmen aynı Monterey sürümünü kullanmamıza rağmen aynı kullanım alışkanlığı olmasına rağmen (genelde prize takılı olarak kullanma) bu farklılık neden kaynaklı peki.
@Dryus
Açıkçası o kullanım alışkanlığına göre değişiyor. Tahminimce uzun süre prizde kalınca %90’a iniyor.

Merhabalar MacBook Air M1 cihaza sahibim arada LoL falan oynuyorum fakat şu konuda ne yapmalıyım; cihazı prize takılı mı kullanmalıyım yoksa şarjı azalana kadar prize takmadan mı kullanmalıyım? Ömür kısaltır mı?
Bütün merak etiğin şeyler bu videoda saçma sapan bilgilere inanma.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Oyun oynarken cihaz şarjda olursa performansınız daha iyi olacaktır büyük ihtimalle. Onun dışında laptopu şarjda kullanmak biraz bataryaya zarar verebilir. Ama çok yüksek bir derecede de bataryanın sağlığı gitmez. ama sadece oyun oynarken prizde kullanırsanız bir sıkıntı olacağını sanmıyorum.
Alakası yok MacBook içindeki m1yongası 15W yani MacBook'ların bataryaları donanımlara yeterli gücü verebilecek şekilde tasarlanıyor oyuncu bilgisayarlarında dediğin olur Mac'lerde her zaman tam performans alabilirsin.
Yok oyun oynarken fişe takmanız iyi olabilir çünkü performans artabiliyor (kesin değil ama belki bir ihtimal). Onun dışında bilgisayarı gereğinden fazla (yani %100'den sonra şarj etmeye çalışmak) şarj etmeye çalışırsanız bataryaya zarar verebilirsiniz.

Hayır MacOS'un batarya yönetimi bataryalar %100 şarj olduğunda ya da bazen %80 şarjda bataryayı devreden çıkarıp sadece güç adaptöründen güç alır ve dediğin kullanımda bataryaya zarar vermez.

Açıkçası o kullanım alışkanlığına göre değişiyor. Tahminimce uzun süre prizde kalınca %90'a iniyor.

Bende ondan bahsediyorum usta bu %80e sabitleme olayında zaten kimse sorduysam genelde onlarda prize bağlı olarak kullanıyor uzun süreli bende aynı şekilde prize bağlı olarak kullanıyorum yani Apple böyle bir özellik geliştirdiyse bizde neden olmuyor o özellik, sende de %90a inip tekrar mı %100 oluyordu %80e. Mi sabitliyordu.

Devir olayına dikkat etmek için mümkün olduğunca prizde kullandım, 1 Haziran 2021'den beri Air M1 kullanıyorum. Şuan devir sayısı 13, pil sağlığı %98. İyileştirilmiş pil de açık. Air M1 kullanıcıları bilgisayarı kullandığı süreyi, pil devrini ve pil sağlığını yazabilir mi?

Devir olayına dikkat etmek için mümkün olduğunca prizde kullandım, 1 Haziran 2021'den beri Air M1 kullanıyorum. Şu an devir sayısı 13, pil sağlığı %98. iyileştirilmiş pil de açık. Air M1 kullanıcıları bilgisayarı kullandığı süreyi, pil devrini ve pil sağlığını yazabilir mi?

Hocam bir şey sorabilir miyim genelde sende prize takılı olarak kullanıyorsun sende pil şarj olmuyor yazıyor mu pil ekranında hiç şarjı %90a indirip tekrardan %100 yapıyor mu prize takılıyken bende böyle oluyorda sendeki durum nasıl %80 civarına mı sabitlendi pil yoksa %100 sabit temi kalıyor.

Hocam bir şey sorabilir miyim genelde sende prize takılı olarak kullanıyorsun sende pil şarj olmuyor yazıyor mu pil ekranında hiç şarjı %90a indirip tekrardan %100 yapıyor mu prize takılıyken bende böyle oluyorda sendeki durum nasıl %80 civarına mı sabitlendi pil yoksa %100 sabit temi kalıyor.
Evet pil koruması modu açık olunca 90 100 ve 80 100 arası doldurup boşaltıyor.

Evet pil koruması modu açık olunca 90 100 ve 80 100 arası doldurup boşaltıyor.

Pil koruması derken iyileştirilmiş pil şarjıdan mı bahsettiniz hocam M1 çiplerde o var çünkü Intel işlemcilerde pil ömrünü yönet olayı var siz hangisini kastettiniz ve bir diğer sorum 90 100 arası bende her gün doldur boşalt yapıyor günde 1 kere, sizde bu işlemi ne kadar sıklıkla yapıyor devir sayısı 13 dedinizde 8 aylık cihaz için 24 devir yapar 90'dan 100 doldur boşalt yapsa sizde bir de 80'den 100 arasıda diyorsunuz arada pilde de kullanmışsınızdır 13 devir sayısı bayağı az kalmış şaşırdım.

Yeni konular

Geri
Yukarı