Manjaro ve Arch Tabanlı Linux'ta İntel Bir İşlemciyi Performans Mod'a Alma

Focal Fossa

Hectopat
Makaleler
3
İşlemcimizi gerektiği zamanlarda performans modda kullanmak isteyebiliriz. Bu işlem için pek çok araç bulunsa da "cpupower" aracını kullanmak daha iyi olur. Diğer araçlar bazı sorunlara yol açabiliyor. Amd işlemcilerde de işe yarıyor lakin sağlıklı olan Intel işlemcilere uygulamak. İlk önce
Kod:
sudo pacman -S cpupower
yazarak ve "e" yazıp enter'layarak aracı kuruyoruz.
sudo pacman -S cpupower.png

Ardından
Kod:
sudo cpupower frequency-info
diyerek işlemcimizin governor bilgilerine bakıyoruz. Eğer "available cpufreq governors: performance powersave" kısmında performans modu varsa -ki bende var muhtemelen sizde de olacaktır- işlemcimizi performans moda alabiliriz. Öncesinde öntanımlı modumuzu unutmuyoruz. Bilgisayarımızın ısınmaması için bu işlemleri işimiz bittiğinde geri çevireceğiz. Öntanımlı modu öğrenmek için terminal ekranımızda yer alan
Kod:
current policy: frequency should be within 400 MHz and 2.80 GHz.

The governor "powersave" may decide which speed to use
within this range

kısmından The governor "..." (tırnak içinde yazan öntanımlı olan mod) tırnak içinde yazan modu not ediyoruz.
sudo cpupower frequency-info.png

Şimdi de temrinalimize
Kod:
sudo cpupower frequency-set -g performance
yazarak tüm işlemci çekirdeklerimizi performans moda almış oluyoruyz.

sudo cpupower frequency-set -g performance.png

Yaptığımız işlemleri hiç yapılmamış hale getirmek yani geri almak için ise
Kod:
sudo cpupower frequency-set -g not_ettiğiniz_öntanımlı_mod
yazarak enter'lıyoruz. Kodda yer alan "not_ettiğiniz_öntanımlı_mod" kısmına ben " (tırnak işareti olmadan)powersave" yazacağım. Siz not ettğinizi yazacaksınız.

sudo cpupower frequency-set -g powersave.png

Aracın diğer kullanım biçimlerini öğrenmek için terminale "cpupower" yazıp enter'layın.Tüm işlemlerimiz bu kadar. Kolay gelsin.

İşlemciyi gerekmediği anda yüksek frekansta tutmanın haricinde bu modun işe yaradığı bir nokta var mı acaba? Bilmediğimden soruyorum.
Olmaz mı. İşlemciniz daima yüksek frekansta çalışacağından, örneğin chrome'u veya herhangi bir uygulamayı açacaksınız ya da bir video editor'den çalışmanızı dışarı aktaracaksınız; işleminiz biraz daha hızlı gerçekleşecek. Bunun gibi işlemlerde faydası illa ki olacaktır.

Olmaz mı. İşlemciniz daima yüksek frekansta çalışacağından, örneğin chrome'u veya herhangi bir uygulamayı açacaksınız ya da bir video editor'den çalışmanızı dışarı aktaracaksınız; işleminiz biraz daha hızlı gerçekleşecek. Bunun gibi işlemlerde faydası illa ki olacaktır.
Hız artışı yalnızca frekanslar arası atlamada geçen süre kadarına sınırlı kalacak, yanlış mıyım? İşlemci uzun süreli yükte zaten devamlı yüksek frekansta çalışıyor diye biliyorum.

Hız artışı yalnızca frekanslar arası atlamada geçen süre kadarına sınırlı kalacak, yanlış mıyım? İşlemci uzun süreli yükte zaten devamlı yüksek frekansta çalışıyor diye biliyorum.
İşte bu işlemle uzun süreli yükler haricinde de yüksek freksansta çalışması sağlanıyor. Tabii gerektiği anlarda işlemci turbo moda veya artık işlemcinin modeli neyse oradaki isimdeki moduna otomatik geçiş yapıyor. Dediğiniz evet doğru. Bu aslında daha çok eski işlemcili bilgisayarlarda hızlanma sağlayabilir. Yeni model işlemcilerde pek de fark görülmeyebilir.

İşlemciyi gerekmediği anda yüksek frekansta tutmanın haricinde bu modun işe yaradığı bir nokta var mı acaba? Bilmediğimden soruyorum.

Intel'in governorları Frequency up threshold gibi bir mekaniğe sahip olmadığı için bazı oyunlarda gerekli performansı sunamıyor. Buna geçici bir çözüm olarak kullanılabilir, diğer kullanım alanlarında powersave governoru üzmüyor. Ayrıca aksine yeni Intel işlemcilerde kazanç sağlanıyor. Eski işlemciler ACPI_CPUFREQ sürücüsüyle çalıştığı için governora ince ayar yapılarak bu problem giderilebiliyor.

Geri
Yukarı