Meslek lisesi vs fen lisesi

Türkiye'deki iyi fen liseleri bellidir. Daha doğrusu iyi liseler bellidir, iyi lise illa fen olacak diye bir şey yok. Yüzdelik dilim olarak %1 altına girmesi gerekiyor en kötü ihtimalle. Bunu yapabiliyorsa güzel bir fen lisesine gitsin, yapamıyorsa iyi bir Anadolu lisesine girmeyi denesin.

Meslek liselerinden istisna olanlar olduğunu söyledim zaten. Fakat genel anlamda baktığımız zaman ülkede -her ne kadar yanlış olsa da- meslek liselerinin tipleri ve durumları belli, öğrenci profilleri de belli. O yüzden orada kendini yıpratmasına gerek yok.

Ayrıca "her fen lisesi iyidir" diye bir düşüncem yok. Adı sadece "fen" olan çok lise var. Fen lisesi sayılarını artırdılar ama niteliklerini düşürdüler. Her ilçede fen lisesi olmaz. Düzgün fen liseleri belli zaten, yüzdelik olarak da kendilerini belli ediyorlar ki hepsi tanınmış okullar.
Biraz yanlış anlamışım, doğru ama iyi fen lisesi kazanacak kadar puan alan birisi o istisna olan meslek liselerine rahat gider.
Siz meslek liseleri genel olarak kötü vs. dediniz. Bu şartlar altında feni tercih ettim dediniz. Doğru söylüyorsunuz. Ama o puanla iyi olan meslek lisesine de gidilir zaten. Bunu demek istedim.

Meslek lisesine gidip uzun süre okumaya gerek kalmadan iş sahibi olabilirsin, bu açıdan meslek lisesine gitmek iyi olabilir. Sonrasında üniversitede 2 yıllık bölüm okuyup alandaki bilgini arttırabilirsin. Ama şunu da unutmamakta yarar var. Birçok meslek lisesinin hali içler acısı. Arkadaş çevresi, ortamı vs. cidden çok kötü. İyisi var mıdır, bilinmez. İnsanın başarısını ve motivasyonunu düşüren birçok faktör var meslek liselerinde... Fen liseleri tabii ki akademik ve sosyal anlamda meslek liselerinden daha iyi. Ancak karar senin. Yapmak istediğin mesleğin ne olduğunu, gerçekten neye ilgi duyduğunu sorgulaman önemli. Bu tabii ki cevabı bir anda bulunacak bir soru değil:) Ama yerinde olsam fen lisesine ya da bir anadolu lisesine gidip en azından daha iyi bir ortamda eğitim alırdım. Ardından yine üniversitede babanın işiyle ilgili olan bölümü 2 yıllık okuyabilirsin. En azından lisede daha iyi bir ortamda eğitim almış olursun. Kolay gelsin şimdiden.

Başlıkta belirttiğim gibi hangi liseyi tercih etmeliyim ailem bizce meslek lisesine git diyor çünkü babamın sanayide kendine ait bir dükkanı var ve oturduğum ilçenin en tanınmış esnaflarından biri. Bu yüzden hazır düzene kon diyorlar ama karar senin diyorlar. Çok arada kaldım derslerim çok iyi demesek de güzel. Her yıl okulda dereceye girerim bu yüzden fen lisesine gidesim var fakat ders çalışmayı sevmediğimden dolayı fen lisesi biraz soğuk geliyor ve fen lisesinden çıktıktan sonra iş bulacağım meçhul bu yüzden çok kararsızım.

Ben meslek lisesindeyim, üniversiteye gitme hayalim var ancak çok zor... Eğer üniversite istiyorsan kesinlikle fen lisesi. Ama diyorsan ki ben çok çalışırım (çalışmayı sevmiyorsun, bu arada üniversite sınavı için çok çalışırsan dedim*) meslek lisesi. Meslek lisesine gidersen atp programına git. Ama sana tavsiyem Anadolu lisesine git.

Ben puanlı bir teknik lisedeyim yani hem meslek dersleri hem kültür dersleri görüyorum babanın mesleğinin bölümü hakkında bir dalda teknik bölüm okuyabilirsin bu sayede olurda bir gün babanın mesleğini yapmak istemezsen kültür derslerini gördüğün için başka bir üniversiteye staj derdi olmadan çalışarak gidebilirsin.

Geri
Yukarı