Meslek lisesinden ilk 100 bin zor mu?

İcardiemir99

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba ben 10.sınıfa gidiyorum mesleki ve tekniki Anadolu lisesine gidiyorum meslek olduğumuzdan önümüzüdeki yıllarda dersler azalacak ben 11. sınıftan YKS'ye kadar dershaneye gideceğim ve devamlı çalışarak ilk 100 bin yapılır mı? Bilgisayar mühendisliği istiyorum.

Hocam eğer bunu isterseniz ve kafayı koyarsanız ne meslek ne anadalu ne de fen lisesi. Önemli olan sizin onu aklnıza yerleştirmeniz. Fenin puanları yüksek ama oradan bir üniversiteye gidemeyende var. Çünkü çalışmıyor. Size öner,m şudur işledğiniz her şeyi 10 dk bile olsa bir göz geçirmektir. Bu zamana kadarki birinciler her zaman bunu der. Çok soru çözmke bahane değil önemli olan tekrar ve konuyu anlaman.

Eğer planlı çalışırsan istediğin sıralama ne olursa olsun yakalarsın bunun liseyle pek bir ilgisi olduğunu sanmıyorum tamamen senin ne kadar çalıştığına çalışacağına bağlı.

Hocam eğer bunu isterseniz ve kafayı koyarsanız ne meslek ne anadalu ne de fen lisesi. Önemli olan sizin onu aklnıza yerleştirmeniz. Fenin puanları yüksek ama oradan bir üniversiteye gidemeyende var. Çünkü çalışmıyor. Size öner,m şudur işledğiniz her şeyi 10 dk bile olsa bir göz geçirmektir. Bu zamana kadarki birinciler her zaman bunu der.
Dediklerinin hepsi yanlış.
Çok soru çözmke bahane değil önemli olan tekrar ve konuyu anlaman.
Bu doğru.
Buradakilerin kolay görmesine bakma, temeli olmayan birisi için ciddi çalışmayı gerektirecek bir sıralama. Önünde yeterince zaman var. İyi çalışılırsan yapılmayacak bir sıralama değil.
Soruların yarısını yapan zaten 60-70k sıralamasına giriyor ortalama. Son 6 ayda derece yapan da oluyor, oldu. Bu arada bence 45-150k bandındaki mühendislikler arasında fark çok az. Bu sıralamalarda ki ünilere gideceğine mezuna bırak ya da hiç gitme derim daha iyidir. Çünkü herkes zaten bu aralıkta ki ünilere gittiği için ve işveren gözünde hepsi hemen hemen aynı olduğu, işverenlerin daha çok projelere baktığını düşünürsek mantıksız. İyi bir üniversite sana kendini geliştirmen adına çok daha fazla imkan, fırsat ve çevre sunar.

Ben senin yerinde olsam derece yapmayı hedeflerim. Kendinize güvenmeniz ve kendi sınırlarınızı keşfetmek istemeniz lazım. Hayatta bir şey kazanmak için bazı şeylerden feda etmeniz gerekiyor, feda olan bir kaç seneniz olacak belki fakat sonunda mutlu ve özgür bir şekilde yaşayabileceksin ve ailen de mutlu olacak. Bu arada feda derken yanlış anlaşılmasın, dizilerden feda etmekten bahsediyorum. Herkes gibi dizilerle zaman öldürmek hiç bir işine yaramayacak eğer iyi bir hayat istiyorsan. Ders çalışırken öğrendiğin bilgiler zihnini, mukaveme yeteneklerini geliştiriyor.

Bir kaç saat ile başla ve zamanla ders çalışma süreni arttır bence 10. sınıfta fazla abanmaya gerek yok, 11'de tempoyu fullersin.

Son düzenleme:
Arkadaşlar abartmışlar sanki. Bir kere fen lisesine giden öğrenci ile meslek lisesi öğrencisi arasında dağlar kadar fark olur. Bunu 12. sınıfta dershaneye giderken denemelerde de anlarsınız. Fen lisesindeki adamın temeliyle meslek lisesindeki adamın temeli asla bir olamaz. Çok net söylüyorum fen lisesine giden biri sadece okul düzeniyle gitsin deneme de kalkıp 70-80 netleri çok rahat görür ama meslek liseli bir öğrencinin 70-80 neti görmesi için birkaç ay ağır çalışması gerekir. Zaten 12. sınıfta çalışmaya başlayan meslek liseli hatta anadolu öğrencilerinin çoğu mezuna bırakıyor ya da ortalama/ortalama altı bir üniversiteye gidiyorlar.

Ekstra olarak sayısalda 100.000 küçümsenecek bir sıralama değil. Mesela 2019 üzerinden düşünürsek yaklaşık 100.000 için TYT'de 70 net AYT'de 40 net falan gerekiyor. Temeli olmayan bir öğrencinin de bunu yapması kolay değil.

Şimdi size gelecek olursak daha 10. sınıfmışsınız. İlerde staj işleri falan da olacak ve bu size çok sıkıntı çıkaracak. Eğer üniversite hedefiniz varsa dandik bir anadolu lisesine nakil vermeyi deneyin oradan da açığa geçmeye çalışın derim. 10. sınıfta günde 2-3 saat, 11. sınıfta günde 4-5 saat çalışmaya başlayıp 12. sınıfta da bunu 7-8 saate çıkarırsanız 100.000'den de çok daha iyi bir sıralama yakalarsınız bence.

Arkadaşlar abartmışlar sanki. Bir kere fen lisesine giden öğrenci ile meslek lisesi öğrencisi arasında dağlar kadar fark olur. Bunu 12. sınıfta dershaneye giderken denemelerde de anlarsınız. Fen lisesindeki adamın temeliyle meslek lisesindeki adamın temeli asla bir olamaz. Çok net söylüyorum fen lisesine giden biri sadece okul düzeniyle gitsin deneme de kalkıp 70-80 netleri çok rahat görür ama meslek liseli bir öğrencinin 70-80 neti görmesi için birkaç ay ağır çalışması gerekir. Zaten 12. sınıfta çalışmaya başlayan meslek liseli hatta anadolu öğrencilerinin çoğu mezuna bırakıyor ya da ortalama/ortalama altı bir üniversiteye gidiyorlar.

Ekstra olarak sayısalda 100.000 küçümsenecek bir sıralama değil. Mesela 2019 üzerinden düşünürsek yaklaşık 100.000 için TYT'de 70 net AYT'de 40 net falan gerekiyor. Temeli olmayan bir öğrencinin de bunu yapması kolay değil.

Şimdi size gelecek olursak daha 10. sınıfmışsınız. İlerde staj işleri falan da olacak ve bu size çok sıkıntı çıkaracak. Eğer üniversite hedefiniz varsa dandik bir anadolu lisesine nakil vermeyi deneyin oradan da açığa geçmeye çalışın derim. 10. sınıfta günde 2-3 saat, 11. sınıfta günde 4-5 saat çalışmaya başlayıp 12. sınıfta da bunu 7-8 saate çıkarırsanız 100.000'den de çok daha iyi bir sıralama yakalarsınız bence.
Dediğin saatler açık lise için gene çok düşük. Minimum 12+ saat çalışması lazım.

Geri
Yukarı