Mezuna Kalıp Öbür Sene Üniversite Sınavına Girerim Saçmalığı

NobodyAnymore

Hectopat
Makaleler
1
Arkadaşlar ben üniversite sınavını kazanamayıp ya da sınava girmeyip 'ben mezuna kalıp çalışıp öbür sene sınava girip kazanacağım' saçmalığına inanmıyorum. Çünkü okuldan öğrendiği birkaç bilgiyle orta halli bir üniversite tutturamayıp mezuna kaldıktan sonra o ev rahatlığında bir kişinin bir tarafını sıkıp bütün sene haldır haldır ders çalışacağına ben gönülden inanmıyorum. Fikrimi belirtmek istedim. Sizin düşünceleriniz nelerdir bu mezuna kalma konusunda?

Çoğu dersaneye gidiyor o yüzden. İnanmıyor olabilirsin ama ben yapabilirdim. Haberin yok belki ama kapasite denen bir şey var. Ben yatarak matematiği fullerken arkadaşlarım gece gündüz çalışıp yapamadı. Orta halli üniversite dediğin ile Batman Üniversitesi bilgisayar mühendisliği arasında fark yok denecek kadar az. 2,5 milyon civarı kişi giriyor sınava. Adam akıllı bir yere girmek için en kötü 100.000 yapılması gerektiği düşünülünce direkt sistemin saçmalığı ortaya çıkıyor. Konuşmaktan başka bir şey yapabileceğimiz de yok zaten.

Saçmalık felan değil, kişinin kapasitesine kalan bir şey, 70 bine giripte mezuna kalıp 5.500 giren kişi biliyorum yakınımda ama 30 bine girip mezuna kalıp 70-80 bine giren çok var. Bu arada 5500 giren hem dershaneye gidip hem çalışıyordu. Şuan üniversite 2. sınıfta.

Biraz kötü yapanını ya da çok az daha iyi yapanı (Ki ikisi de pişman olan tiplerdir) çok gördüm, duydum da 30 binden 70-80 bine çeken tanıdığınız cidden var mı?

Evet, kendisi sayısalda daha iyi yapmak için Ankara'ya gitti akrabasının yanına fakat daha kötü bir sonuç aldı.

Arkadaşlar ben üniversite sınavını kazanamayıp ya da sınava girmeyip 'ben mezuna kalıp çalışıp öbür sene sınava girip kazanacağım' saçmalığına inanmıyorum. Çünkü okuldan öğrendiği birkaç bilgiyle orta halli bir üniversite tutturamayıp mezuna kaldıktan sonra o ev rahatlığında bir kişinin bir tarafını sıkıp bütün sene haldır haldır ders çalışacağına ben gönülden inanmıyorum. Fikrimi belirtmek istedim. Sizin düşünceleriniz nelerdir bu mezuna kalma konusunda?
Benim büyük kuzenim mezuna kalıp tıp kazandı dershaneye gitmeden bence iş farkındalıkta bitiyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı