Miyopinin Evrimi

Müzik Profili

Decapat
Miyopi nasıl evrimleşti?

Uzağın net görünmemesine sebep olan ve astigmatizm ile beraber görülebilen miyopi nasıl günümüzde bu kadar yayıldı?

20. YY'dan önce neredeyse kimsede bu hastalık yoktu. Ancak 1900'lerin başlarından itibaren ne olduysa bir patlama yaşadı ve özellikle Asya olmak üzere tüm Dünya'ya yayıldı.

Bunun göz yorgunluğu ile alakası olabilir mi?Özellikle bilgisayar ve telefon ekranları göze zarar mı veriyor? Eğer zarar veriyorsa bunu nasıl yapıyor?

Bir görüşe göre bilgisayar ekranı gözü bozmaz. Göz hastalıkları genetiktir. Çevresel faktörler eğer genetikte varsa hastalığı tetikler. Ancak eğer öyleyse nasıl uzun zamandır yoktu da bir anda patlama yaşadı?

Bilgisayar ekranı gözü bozuyorsa bunu nasıl yapıyor? Göz yakına bakmaya alışıyor mu yoksa telefon göze zarar veren ışık mı yayıyor? Radyasyonun etkisi olabilir mi?

Daha bunun gibi yüzlerce soru var sizin bu konuda bir fikriniz var mı? Dr. William Bates, Jake Steiner gibi isimleri duymuşsunuzdur. Onlar lens sektörünün "100 milyar $'lık yalan" olduğunu ve gözlük takmanın göze zarar verdiğini iddia etmektedirler. Bu kişilerin kendilerine özgü metodları var ve bu metodlar ile gözlükten doğal olarak kurtulabileceği iddia ediliyor.

Böyle bir şey mümkün olabilir mi? Sizin bu konuda görüşleriniz neler?

Bir görüşe göre bilgisayar ekranı gözü bozmaz. Göz hastalıkları genetiktir. Çevresel faktörler eğer genetikte varsa hastalığı tetikler. Ancak eğer öyleyse nasıl uzun zamandır yoktu da bir anda patlama yaşadı?
Genetikle alakalı olabilir ama bence çevresel faktörler daha çok etkilidir.
Bilgisayar ekranı gözü bozuyorsa bunu nasıl yapıyor? Göz yakına bakmaya alışıyor mu yoksa telefon göze zarar veren ışık mı yayıyor? Radyasyonun etkisi olabilir mi?
Ekranlarda yayılan mavi ışık insan sağlığını bozabiliyor. Örneğin uykusuzluk gibi rahatsızlık veriyor.
Bu sebepten çoğu işletim sistemine gece modu(mavi ışık filtresi) özelliği eklediler.

Daha bunun gibi yüzlerce soru var sizin bu konuda bir fikriniz var mı? Dr. William Bates, Jake Steiner gibi isimleri duymuşsunuzdur. Onlar lens sektörünün "100 milyar $'lık yalan" olduğunu ve gözlük takmanın göze zarar verdiğini iddia etmektedirler. Bu kişilerin kendilerine özgü metodları var ve bu metodlar ile gözlükten doğal olarak kurtulabileceği iddia ediliyor.
Bunu ilk defa duydum. Ama doğru olacağını sanmıyorum.

Genetikle alakalı olabilir ama bence çevresel faktörler daha çok etkilidir.

Ekranlarda yayılan mavi ışık insan sağlığını bozabiliyor. Örneğin uykusuzluk gibi rahatsızlık veriyor.
Bu sebepten çoğu işletim sistemine gece modu(mavi ışık filtresi) özelliği eklediler.

Bunu ilk defa duydum. Ama doğru olacağını sanmıyorum.
Hergün güneş ışığına çıkmanın faydası olacağını ve gözleri rahat bırakarak gerekmediği sürece gözlük kullanmayarak göz numarasının gerileyebileceğini iddia etmektedirler. Bunların Facebook'ta grupları var ve onlarca insan olumlu sonuç alıyormuş. Ancak ne kadar doğru bilemem.

Evrim Ağacı'nda da güneş ışığının göze faydası olduğuyla ilgili makale okumuştum. Yani doğru olabilir.

Son düzenleyen: Moderatör:
SAR değeri nedir?

SAR değerine dümdüz radyasyon demek doğru değil bence eğer gerçekten sağlığa zararlı derecede radyasyon yayılsaydı telefonları başta devletler olmak üzere satışına izin verilmezdi. SAR değeri daha çok insan dokusunda soğrulan radyo frekansı oranı (W/kg cinsinden) denebilir.

Bence gözlerin bozulmasındaki etkenlerden biri mavi ışık.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı