Rehber Modem Hat Değerleri

Modem arayüzünden hat değerleriniz nasıl, ne kadar hız alabilirim gibi kendinizce yorumlar yapmanızı sağlayabilirsiniz.

Not: ADSL kullanıyorsanız ADSL değerler için, VDSL kullanıyorsanız VDSL için değerlerdir. Kullanmadığınız bir yapının değerleri size ulaşmaz.

SNR Margin, kabaca size gelen sinyalin kalitesi diyebiliriz. Bunu bazen Noise Margin veya Gürültü Payı olarak modemlerin arayüzünde görebilirsiniz. SNR (Signal to Noise Raito) Asıl data sinyalinin kablodaki istenmeyen sinyallere (gürültü) oranıdır.

Telekom ile bizim aramızda kablo üzerinde data sinyali gelirken, kablo üzerinde dış etkenler nedeniyle oluşmuş diğer sinyallerden (gürültü) etkilenir. Bu etkilenme ne kazar az ise veya data sinyalinin gürültüye oranı ne kadar fazla ise sinyal o kadar kaliteli gelebiliyor demektir. Bu ne kadar fazla ise o kadar iyidir.

Modemlerin arayüzünde ise genelde SNR Margin değeri olur ("Receive Margin", "SNR", "Noise") ki bu da data sinyalinin bozulmaya başlamadan önceki tampon alanı belirtir, sonuç itibariyle bu değerin büyük olması bizim için iyidir.

• 6db (desibel) ve altında modemininiz hiç buluşmaz. Dolayısı ile ADSL'i kullanamazsınız.
  • 7dB-10dB arası idare eder ancak gün içinde hatta oynamalar olursa tolere etmeyecektir (DSL sönüp hattan düşme ihtimali var)
  • 11dB-20dB İyi
  • 20dB-28dB Çok iyi
  • 29dB ve üstü ise mükemmel kabul edilir.

Kısacası 12db altında SNR değeri ciddi problem demek ve buna yapılabilecek fazla bir şey yok. Binanın girişinden (Telekom kablosunun binaya girdiği noktadan itibaren) kablonuzu kontrol etmek, yenilemek (cat5 kablo ile) fayda sağlayabilir.

SNR'yi düşüren bir çok etken vardır, santralden bize kadar gelen kablo üzerine etki eden elektrik motorları, yüksek gerilim hatları, aynı kablo demetinde bulunan başka ADSL ve diğer data hatları vs. vs. Biz telekom kablosuna zaten müdahale edemeyiz, ama binanın girişindeki telekom kutusundan itibaren biz sorumluyuz ve bir şeyler yapabiliriz. Öncelikle bu kutunun temiz bir şekilde olması, karmakarışık kablolar yerine alttaki gibi olması tercih edilir.

Evimizde ise paralel çekilmiş telefonlar ve fax cihazları, telefon prizinin temiz olmaması ve özellikle de ADSL splitter'ın kalitesiz veya bozuk olması SNR'yi etkileyebilir. En temiz yöntem evde telefon prizinden direkt modeme giriş yapıp (arada hiç bir şey olmadan, splitter dahi olmadan) SNR değerine bakmak ve SNR yükseliyorsa yani gelişme varsa, probleme yol açan paralel bağlantıyı, ek kabloları vs düzeltmek olmalıdır.(Mümkünse eve giren ilk kabloya bağlamak)

Attenuation veya zayıflama ise, ADSL sinyalinin telekom santralinden çıktıktan sonra bakır kablonun uzunluğuna ve kalitesine bağlı olarak zayıflamasını gösterir. Eviniz telekom santraline ne kadar uzaksa zayıflama artar ve alabileceğiniz maksimum hız düşer. Zayıflama yani Attenuation değerinin düşük olması bizim için iyidir.

• 20dB ve altı mükemmel
  • 20dB-30dB iyi
  • 30dB-40dB idare eder
  • 40dB-50dB eh işte
  • 50dB-60dB zayıf, bağlantı sorunları olabilir
  • 60dB ve üstü bağlanamama ihtimaliniz çok yüksek.

Unutmamanız gereken şey, yüksek hızda bir bağlantı için attenuation ve SNR değerlerinin ikisinin de iyi olması gerektiğidir.

Tabii ki bu yazılanlar hep sizin ev ile telekom santrali arasındaki bağlantı hızıdır. Oysa sizin "internet hızı" diye değerlendireceğiniz hız daha bir çok değişkene bağlıdır. Telekomun iç şebekesi, bağlandığınız web sunucunun hızı gibi bir çok etken bulunmaktadır.

Kendi modemim üzerinden kısaca anlatım:

4526fbac-d708-4d89-8f74-66bba3edb824.PNG

Bölgedeki hız durumu için, TTNET , Süper Online, Türknet gibi İSS'lerin altyapı sorgulamasını kullabilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba,

Bugün TurkNet'e geçiş yaptım. Altyapı sorguladığımda 81 Mbps gösteriyordu fakat şu an en fazla 22 Mbps alabildim. Eve gelen TurkNet çalışanı sorunun binadaki kutudan evdeki modeme gelen kabloda olduğunu söyledi, kendisi binanın girişinde test etmiş orada 80 Mbps almış. Sanırım bu kablo CAT 6 - CAT 7 olarak geçiyor. Sizce bu kabloyu yenilesem hızımda ne kadarlık bir değişim olur? 22 Mbps'den 70 Mbps'lere çıkar mı? En üst katta oturuyorum, eğer bu kadar etki etmeyecekse boşuna çektirmek istemiyorum. Modem değerlerini de fotoda atmaya çalıştım yardımcı olursanız sevinirim.

(ZyXEL VDSL modeme sahibim ve TurkNet çalışanı kendi modemiyle denediğinde de Max 22 Mbps aldı)

Teşekkürler

Eki Görüntüle 1172125

Evet kaliteli bir köken kablo çekilirse alırsın 70 hızı, CAT6 da olur.

Bu değerden eminim çünkü tt çalışanı gözümün önünde testi yaptı ve 52 falan bizzat gördüm . Kablo da eski ev de kullandığım dsl kablonun aynısı eski ev de yine 50 sorunsuz bir şekilde alabiliyordum. Şimdi de dsl taktım ama binanın içinden değil de dışından verdiğim için dediğiniz gibi uydu kabloları falan da var bu yüzden parazit yapıyor olabilir .
Bunu çözmenin garanti yolu da cat 6 kablo almak gibi gözüküyor.
Aklımda şöyle bir soru var ankastre kutusunda 2 telli dsl kablosu var benim alacağım rj45 uçlu cat6 kablonun 2 telini bağlasam ve diğer rj45 ucunu vdsl routerımın rj45 uçlu Wan portuna direkt taksam sorun olur mu ? Vdsl routurım da hem dsl hem de rj45 Wan portu mevcut bu sayede sorun olmayacağını düşünüyorum ama sorun olacak diyorsunanız rj45 jackı çıkartıp dsl jackı da çaktırabilirim . Sanırım böylece cat 6 kablo ile parazitlerin önüne geçip 50 mbps alabilirim.
Eki Görüntüle 1171798

Bakınız bu da saçma bir şekilde sabah hızın yarısına düştüğünün görseli . Neden gece bir üstteki mesajım da olduğu gibi hız 2 katına çıkıyor anlamış değilim .
Bugün cat 6 kablo alıp bağladım ve sonuç çok fazla değişmedi artık sorun ne bir türlü çözemiyorum daha bir hafta önce eski evimde sorunsuz 50 mbps alırken şimdi her şey doğru olduğu halde alamıyorum . Tt çalışanı ankastre de 50 mbps alıyordu . Ben şimdi en kaliteli cat6 kablo da çektim ama 50 alamıyorum .
Sorun ne olabilir ? Port falan mı değiştirecekler artık . Bir çözüm önerisi olan varsa yazabilir mi ?

Screenshot_4.png

Bu yeni taktığım dsl kablo ile gelen sonuç
Screenshot_5.png

Bu da cat6 kablo sonrası aldığım sonuç upload ve download bariz bir şekilde artmış ama hala 50 yaklaşamadım bile..

Bugün CAT 6 kablo alıp bağladım ve sonuç çok fazla değişmedi artık sorun ne bir türlü çözemiyorum daha bir hafta önce eski evimde sorunsuz 50 Mbps alırken şimdi her şey doğru olduğu halde alamıyorum. TT çalışanı ankastre de 50 Mbps alıyordu. Ben şimdi en kaliteli CAT6 kablo da çektim ama 50 alamıyorum.
Sorun ne olabilir? Port falan mı değiştirecekler artık. Bir çözüm önerisi olan varsa yazabilir mi?

Eki Görüntüle 1172225
Bu yeni taktığım DSL kablo ile gelen sonuçEki Görüntüle 1172226
Bu da CAT6 kablo sonrası aldığım sonuç upload ve download bariz bir şekilde artmış ama hala 50 yaklaşamadım bile.

Önce ankastreden 1-2 metrelik kablo ile ankastre yanında modem hat değerlerini kontrol et. Eğer aynı değerleri görüyorsan sorun bina içi kabloda değil, ankastreye gelen kabloda demektir. Hat zayıflaması çok fazla. Ben ankastreden en üst kata 30 metre CAT6 kablo ile hat zayıflaması 2.9 ile 4.9 kullanıyorum. Senin 35 ve 19? Ankastrenin yanında modem hat değerlerim de hat zayıflaması benim 1.5 ve 2.5'e kadar düşüyor. Tekrar söylüyorum hat zayıflaması olağanüstü fazla sende.

Bakınız bu da saçma bir şekilde sabah hızın yarısına düştüğünün görseli. Neden gece bir üstteki mesajım da olduğu gibi hız 2 katına çıkıyor anlamış değilim.
Bu sıralar gece yaşanan bir düzensizlik var. Ancak dediğiniz diğer kablo işlemi Wan portu dediğinizi anlamadım. Wan portuna router olarak kullanmayacaksanız gerek yok, sadece DSL olarak rj11 ucuna ankastreden 2 telli şekilde yenilettirin.
Bugün TurkNet'e geçiş yaptım. Altyapı sorguladığımda 81 MBPS gösteriyordu fakat şu an en fazla 22 MBPS alabildim. Eve gelen TurkNet çalışanı sorunun binadaki kutudan evdeki modeme gelen kabloda olduğunu söyledi, kendisi binanın girişinde test etmiş orada 80 MBPS almış.
Binanın girişinde modem takıp aldığına emin ise kabloyu değiştir. Ancak orada telefondan veya sistemden gösteriyorsa inanma.
Verdiğin değerler çok berbat.
TT çalışanı ankastre de 50 Mbps alıyordu.
Yapman gereken Ankastreye gidip modemini kendi portuna takıp kendin bana verdiğin o resimden tekrar almak. Orada da benzer çıkarsa TT'in aldatmalarından biri.
Verdiğin yeni resimde yine sorunlar yaşadığın gözüküyor. Farklı modem denedin mi?

Son düzenleme:
Bu sıralar gece yaşanan bir düzensizlik var. Ancak dediğiniz diğer kablo işlemi Wan portu dediğinizi anlamadım. Wan portuna router olarak kullanmayacaksanız gerek yok, sadece DSL olarak rj11 ucuna ankastreden 2 telli şekilde yenilettirin.

Binanın girişinde modem takıp aldığına emin ise kabloyu değiştir. Ancak orada telefondan veya sistemden gösteriyorsa inanma.
Verdiğin değerler çok berbat.

Yapman gereken Ankastreye gidip modemini kendi portuna takıp kendin bana verdiğin o resimden tekrar almak. Orada da benzer çıkarsa TT'in aldatmalarından biri.
Verdiğin yeni resimde yine sorunlar yaşadığın gözüküyor. Farklı modem denedin mi?
Screenshot_7.png

ŞAKA gibi sabah tekrardan , akşam 25 olan hızım düşmüş dsl varken de aynı şey oluyordu. Yeni bağladığım cat 6 kablo ile dsl kablo arasında sadece upload 4 mbps arttı başka hiçbir fark yok . TT çalışanı ankastreden kablo bağlayıp kendi cihazıyla 50mbps ölçtüğünü görmesem tamam diyeceğim ama sizin dediğiniz gibi tt çalışanları da beni mi kandırıyor ? :)
Modemi ankastreye bağlasam ne fark eder ki , ya 20 metre cat 6 ile bağlanmışım ya da ankastre dibinden 30 cm dsl kablo ile bağlanmışım fark olacak mı gerçekten . Üstelik nasıl bağlayacağım ki modem fişini nereye takacağım .🙃 Son kez müşteri hizmetlerini arayacağım çözüm bulamazlarsa vodafone net 'e elveda türksat fiber var ona geçerim artık.

Modem arayüzünden hat değerleriniz nasıl, ne kadar hız alabilirim gibi kendinizce yorumlar yapmanızı sağlayabilirsiniz.

Not: ADSL kullanıyorsanız ADSL değerler için, VDSL kullanıyorsanız VDSL için değerlerdir. Kullanmadığınız bir yapının değerleri size ulaşmaz.

SNR Margin, kabaca size gelen sinyalin kalitesi diyebiliriz. Bunu bazen Noise Margin veya Gürültü Payı olarak modemlerin arayüzünde görebilirsiniz. SNR (Signal to Noise Raito) Asıl data sinyalinin kablodaki istenmeyen sinyallere (gürültü) oranıdır.

Telekom ile bizim aramızda kablo üzerinde data sinyali gelirken, kablo üzerinde dış etkenler nedeniyle oluşmuş diğer sinyallerden (gürültü) etkilenir. Bu etkilenme ne kazar az ise veya data sinyalinin gürültüye oranı ne kadar fazla ise sinyal o kadar kaliteli gelebiliyor demektir. Bu ne kadar fazla ise o kadar iyidir.

Modemlerin arayüzünde ise genelde SNR Margin değeri olur ("Receive Margin", "SNR", "Noise") ki bu da data sinyalinin bozulmaya başlamadan önceki tampon alanı belirtir, sonuç itibariyle bu değerin büyük olması bizim için iyidir.

• 6db (desibel) ve altında modemininiz hiç buluşmaz. Dolayısı ile ADSL'i kullanamazsınız.
  • 7dB-10dB arası idare eder ancak gün içinde hatta oynamalar olursa tolere etmeyecektir (DSL sönüp hattan düşme ihtimali var)
  • 11dB-20dB İyi
  • 20dB-28dB Çok iyi
  • 29dB ve üstü ise mükemmel kabul edilir.

Kısacası 12db altında SNR değeri ciddi problem demek ve buna yapılabilecek fazla bir şey yok. Binanın girişinden (Telekom kablosunun binaya girdiği noktadan itibaren) kablonuzu kontrol etmek, yenilemek (cat5 kablo ile) fayda sağlayabilir.

SNR'yi düşüren bir çok etken vardır, santralden bize kadar gelen kablo üzerine etki eden elektrik motorları, yüksek gerilim hatları, aynı kablo demetinde bulunan başka ADSL ve diğer data hatları vs. vs. Biz telekom kablosuna zaten müdahale edemeyiz, ama binanın girişindeki telekom kutusundan itibaren biz sorumluyuz ve bir şeyler yapabiliriz. Öncelikle bu kutunun temiz bir şekilde olması, karmakarışık kablolar yerine alttaki gibi olması tercih edilir.

Evimizde ise paralel çekilmiş telefonlar ve fax cihazları, telefon prizinin temiz olmaması ve özellikle de ADSL splitter'ın kalitesiz veya bozuk olması SNR'yi etkileyebilir. En temiz yöntem evde telefon prizinden direkt modeme giriş yapıp (arada hiç bir şey olmadan, splitter dahi olmadan) SNR değerine bakmak ve SNR yükseliyorsa yani gelişme varsa, probleme yol açan paralel bağlantıyı, ek kabloları vs düzeltmek olmalıdır.(Mümkünse eve giren ilk kabloya bağlamak)

Attenuation veya zayıflama ise, ADSL sinyalinin telekom santralinden çıktıktan sonra bakır kablonun uzunluğuna ve kalitesine bağlı olarak zayıflamasını gösterir. Eviniz telekom santraline ne kadar uzaksa zayıflama artar ve alabileceğiniz maksimum hız düşer. Zayıflama yani Attenuation değerinin düşük olması bizim için iyidir.

• 20dB ve altı mükemmel
  • 20dB-30dB iyi
  • 30dB-40dB idare eder
  • 40dB-50dB eh işte
  • 50dB-60dB zayıf, bağlantı sorunları olabilir
  • 60dB ve üstü bağlanamama ihtimaliniz çok yüksek.

Unutmamanız gereken şey, yüksek hızda bir bağlantı için attenuation ve SNR değerlerinin ikisinin de iyi olması gerektiğidir.

Tabii ki bu yazılanlar hep sizin ev ile telekom santrali arasındaki bağlantı hızıdır. Oysa sizin "internet hızı" diye değerlendireceğiniz hız daha bir çok değişkene bağlıdır. Telekomun iç şebekesi, bağlandığınız web sunucunun hızı gibi bir çok etken bulunmaktadır.

Kendi modemim üzerinden kısaca anlatım:

Eki Görüntüle 364997

Bölgedeki hız durumu için, TTNET , Süper Online, Türknet gibi İSS'lerin altyapı sorgulamasını kullabilirsiniz.
Hocam rehberi tek tek okudum yinede anlamadım. Benim değerlerim iyi mi?

1632469353851.png

Hocam rehberi tek tek okudum yinede anlamadım. Benim değerlerim iyi mi?
:D Mükemmel. Hiçbir sorun yok. Biraz daha yüksek hızlara bile çıkabilirsiniz 150 filan. Şu an aldığınız hız 100 civarları. Kalite ve güç iyi, uydunet mi kullanıyorsun?
TT çalışanı ankastreden kablo bağlayıp kendi cihazıyla 50Mbps ölçtüğünü görmesem tamam diyeceğim ama sizin dediğiniz gibi TT çalışanları da beni mi kandırıyor? :)
Modemi ankastreye bağlasam ne fark eder ki, ya 20 metre CAT 6 ile bağlanmışım ya da ankastre dibinden 30 cm DSL kablo ile bağlanmışım fark olacak mı gerçekten. Üstelik nasıl bağlayacağım ki modem fişini nereye takacağım.🙃
Sabah değişikti kabloda bir değişikllik yapmadıysan TT de ölçülen değer sorunlu veya stabil değildi. KIsa süreli yaptı testi o zaman. Dış hatları kontrol ettirin eğer doğru çektiğine inanıyorsan.
Yanından ölçtürmemin sebebi modemle sen onu orada görebilecek misin neyle bakıldı ne yapıldı bilmediğimden sizin dediğinize innaıyorum ben.
Fişi seyyar bir güç kaynağı ile veya ara kablo ile yakın bir daireden alabilirsiniz.
Telekomu çağırıp baktıırn. Bunu Vodofone ile sadece imkanı yok dengesizlik fakrlı sebeplerdne görünüyor. Türknet veya farklı bir yer neresi olursa olsun size hat desteği verir sağlayıcı değil.

Son düzenleme:
:D Mükemmel. Hiçbir sorun yok. Biraz daha yüksek hızlara bile çıkabilirsiniz 150 filan. Şu an aldığınız hız 100 civarları. Kalite ve güç iyi, uydunet mi kullanıyorsun?

Sabah değişikti kabloda bir değişikllik yapmadıysan TT de ölçülen değer sorunlu veya stabil değildi. KIsa süreli yaptı testi o zaman. Dış hatları kontrol ettirin eğer doğru çektiğine inanıyorsan.
Yanından ölçtürmemin sebebi modemle sen onu orada görebilecek misin neyle bakıldı ne yapıldı bilmediğimden sizin dediğinize innaıyorum ben.
Fişi seyyar bir güç kaynağı ile veya ara kablo ile yakın bir daireden alabilirsiniz.
Telekomu çağırıp baktıırn. Bunu Vodofone ile sadece imkanı yok dengesizlik fakrlı sebeplerdne görünüyor. Türknet veya farklı bir yer neresi olursa olsun size hat desteği verir sağlayıcı değil.
Evet, Türksat Kablonet'in 100/5'lik paketi.

Bu değerler normale yakın değerler ama sınırda. 70'e düşürebilirse veya hatta ekler varsa onarılması yeterli gelecektir.
2 gün önce Keenetic Extra DSL modemini aldım.
Upload çıkış gücü değerleri aldığım 7.6 mbps hızına göre normal mi?
1632651359350.png

Upload çıkış gücü değerleri aldığım 7.6 mbps hızına göre normal mi?
Daha fazla upload alabilirsin. Tarifeniz değişince. İndirme değerleri biraz düzelmiş, Upload da küçöük bir fark var iyi yönde.
Upload olarak 25/30 alabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı