Rehber Modem Hat Değerleri

Modem arayüzünden hat değerleriniz nasıl, ne kadar hız alabilirim gibi kendinizce yorumlar yapmanızı sağlayabilirsiniz.

Not: ADSL kullanıyorsanız ADSL değerler için, VDSL kullanıyorsanız VDSL için değerlerdir. Kullanmadığınız bir yapının değerleri size ulaşmaz.

SNR Margin, kabaca size gelen sinyalin kalitesi diyebiliriz. Bunu bazen Noise Margin veya Gürültü Payı olarak modemlerin arayüzünde görebilirsiniz. SNR (Signal to Noise Raito) Asıl data sinyalinin kablodaki istenmeyen sinyallere (gürültü) oranıdır.

Telekom ile bizim aramızda kablo üzerinde data sinyali gelirken, kablo üzerinde dış etkenler nedeniyle oluşmuş diğer sinyallerden (gürültü) etkilenir. Bu etkilenme ne kazar az ise veya data sinyalinin gürültüye oranı ne kadar fazla ise sinyal o kadar kaliteli gelebiliyor demektir. Bu ne kadar fazla ise o kadar iyidir.

Modemlerin arayüzünde ise genelde SNR Margin değeri olur ("Receive Margin", "SNR", "Noise") ki bu da data sinyalinin bozulmaya başlamadan önceki tampon alanı belirtir, sonuç itibariyle bu değerin büyük olması bizim için iyidir.

• 6db (desibel) ve altında modemininiz hiç buluşmaz. Dolayısı ile ADSL'i kullanamazsınız.
  • 7dB-10dB arası idare eder ancak gün içinde hatta oynamalar olursa tolere etmeyecektir (DSL sönüp hattan düşme ihtimali var)
  • 11dB-20dB İyi
  • 20dB-28dB Çok iyi
  • 29dB ve üstü ise mükemmel kabul edilir.

Kısacası 12db altında SNR değeri ciddi problem demek ve buna yapılabilecek fazla bir şey yok. Binanın girişinden (Telekom kablosunun binaya girdiği noktadan itibaren) kablonuzu kontrol etmek, yenilemek (cat5 kablo ile) fayda sağlayabilir.

SNR'yi düşüren bir çok etken vardır, santralden bize kadar gelen kablo üzerine etki eden elektrik motorları, yüksek gerilim hatları, aynı kablo demetinde bulunan başka ADSL ve diğer data hatları vs. vs. Biz telekom kablosuna zaten müdahale edemeyiz, ama binanın girişindeki telekom kutusundan itibaren biz sorumluyuz ve bir şeyler yapabiliriz. Öncelikle bu kutunun temiz bir şekilde olması, karmakarışık kablolar yerine alttaki gibi olması tercih edilir.

Evimizde ise paralel çekilmiş telefonlar ve fax cihazları, telefon prizinin temiz olmaması ve özellikle de ADSL splitter'ın kalitesiz veya bozuk olması SNR'yi etkileyebilir. En temiz yöntem evde telefon prizinden direkt modeme giriş yapıp (arada hiç bir şey olmadan, splitter dahi olmadan) SNR değerine bakmak ve SNR yükseliyorsa yani gelişme varsa, probleme yol açan paralel bağlantıyı, ek kabloları vs düzeltmek olmalıdır.(Mümkünse eve giren ilk kabloya bağlamak)

Attenuation veya zayıflama ise, ADSL sinyalinin telekom santralinden çıktıktan sonra bakır kablonun uzunluğuna ve kalitesine bağlı olarak zayıflamasını gösterir. Eviniz telekom santraline ne kadar uzaksa zayıflama artar ve alabileceğiniz maksimum hız düşer. Zayıflama yani Attenuation değerinin düşük olması bizim için iyidir.

• 20dB ve altı mükemmel
  • 20dB-30dB iyi
  • 30dB-40dB idare eder
  • 40dB-50dB eh işte
  • 50dB-60dB zayıf, bağlantı sorunları olabilir
  • 60dB ve üstü bağlanamama ihtimaliniz çok yüksek.

Unutmamanız gereken şey, yüksek hızda bir bağlantı için attenuation ve SNR değerlerinin ikisinin de iyi olması gerektiğidir.

Tabii ki bu yazılanlar hep sizin ev ile telekom santrali arasındaki bağlantı hızıdır. Oysa sizin "internet hızı" diye değerlendireceğiniz hız daha bir çok değişkene bağlıdır. Telekomun iç şebekesi, bağlandığınız web sunucunun hızı gibi bir çok etken bulunmaktadır.

Kendi modemim üzerinden kısaca anlatım:

4526fbac-d708-4d89-8f74-66bba3edb824.PNG

Bölgedeki hız durumu için, TTNET , Süper Online, Türknet gibi İSS'lerin altyapı sorgulamasını kullabilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
VDSL Training Status: Showtime
Mode: VDSL2 Annex B
VDSL Profile: Profile 17a
Traffic Type: PTM Mode
Link Uptime: 3 days: 5 hours: 44 minutes
============================================================================
VDSL Port Details Upstream Downstream
Line Rate: 8.275 Mbps 70.094 Mbps
Actual Net Data Rate: 8.192 Mbps 69.993 Mbps
Trellis Coding: ON ON
SNR Margin: 25.2 dB 10.8 dB
Actual Delay: 0 ms 0 ms
Transmit Power: 8.5 dBm 14.1 dBm
Receive Power: -5.5 dBm 3.7 dBm
Actual INP: 0.0 symbols 0.0 symbols
Total Attenuation: 14.1 dB 10.7 dB
Attainable Net Data Rate: 29.392 Mbps 79.768 Mbps
VDSL Band Status U0 U1 U2 U3 D1 D2 D3
Line Attenuation(dB): 3.8 15.3 22.2 N/A 8.9 18.0 26.6
Signal Attenuation(dB): 3.6 15.1 21.8 N/A 8.9 18.0 26.6
SNR Margin(dB): 40.1 25.1 25.2 N/A 10.6 10.8 10.9
Transmit Power(dBm):- 4.6 5.2 5.4 N/A 12.5 7.3 6.9

VDSL Counters

Downstream Upstream
Since Link time = 44 min 37 sec
FEC: 0 0
CRC: 1693 0
ES: 1471 0

Hocam daha öncede buna benzer kablo kullandim diğer evde sorun çıkarmadı iyiydi cat 6 kabloyla değiştirmiştim sonrasında sonuç aynı çıktı
Peki sen bilirsin ben uyarayım da :) Ayrıca her bakır diyene vs. inanma sahte olabiliyorlar onu da elektrikçi anlar.
Aldıysan zaten yapacak birşey yok deneyebilirsin bağlayıp. Kablo izalasyonunu da yapmayı unutma dış dalgalardan etkilenmesin.
VDSL Training Status: Showtime
Resim at resim, Yazıyla görüyorsun karışıyor. Atanlara hiç mi bakmadın? Ayrıca sınırlarını zorluyorsun hızı düşür veya bağlantılaırnı kontrol ettir. Sorunlar yaşarsın bu şekilde.

Peki sen bilirsin ben uyarayım da :) Ayrıca her bakır diyene vs. inanma sahte olabiliyorlar onu da elektrikçi anlar.
Aldıysan zaten yapacak birşey yok deneyebilirsin bağlayıp. Kablo izalasyonunu da yapmayı unutma dış dalgalardan etkilenmesin.

Resim at resim, Yazıyla görüyorsun karışıyor. Atanlara hiç mi bakmadın? Ayrıca sınırlarını zorluyorsun hızı düşür veya bağlantılaırnı kontrol ettir. Sorunlar yaşarsın bu şekilde.
Peki teşekkür ederim hocam aynen dediğiniz gibi yapacağım,Kampanya2 bu linke bakarsanız sevinirim buna dayanarak kabloyu aldım

Biliyorum o kabloları. Bunlar tesisat çekmek için ancak Telekom'un kullandıkları DSLAM araları için. Ev için değil o yüzden gereksiz ve gerilim ile işiniz yok sizin 1000Vlık bir işlem yapılmayacak :)
O yüzden CAT kablo alan daha sağlıklı olacaktır. Aldıysan çoktan kullanabilirsin. En azından denersin sinyalde düşme falan var mı diye izalasyonu var bunların yeraltı için üretildiklerinden.
Ben onların bir karış olanlarını fabrikaya çekmiştim :)

Biliyorum o kabloları. Bunlar tesisat çekmek için ancak Telekom'un kullandıkları DSLAM araları için. Ev için değil o yüzden gereksiz ve gerilim ile işiniz yok sizin 1000Vlık bir işlem yapılmayacak :)
O yüzden CAT kablo alan daha sağlıklı olacaktır. Aldıysan çoktan kullanabilirsin. En azından denersin sinyalde düşme falan var mı diye izalasyonu var bunların yeraltı için üretildiklerinden.
Ben onların bir karış olanlarını fabrikaya
Hocam siz işin pirisiniz ,diğer evde de buna benzer kablo kullandım iyiydi ,bende merak ediyorum sonuçları buraya atacağım yine internet hızım artmak zorunda çünkü ps5 alacağım

Merhaba,

Altyapı olarak sorgulattığımda 70mbps alabileceğim söyleniyor.

Eve interneti bağlattığımda download 16mbps nin üzerine çıkamıyorum. Upload hızım ise gayet ideal 7.5mbps.

Modem değerlerim ve hız testim resimdeki gibi. Ayrıca download hiçbir şekilde 16.5 değişmemekte, sanki bir limitlendirme varmış gibi daha yukarı çıkmamaktadır.

Turktelekom teknik ekibi gelip binayı incelemişler ve alabileceğiniz hız budur diyerek gittiler. Hizmeti Turknetten alıyorum ama Milenicoma geçmeyi planlıyorum muhattap olabileceğim birilerini bulabilmek için.

@261538 hocam sizce bu kadar kayıp neyden kaynaklanmaktadır yoksa gerçekten alabileceğim maksimum hız bu mudur?

Dosya Ekleri

• hız.png
    hız.png
    7,9 KB · Görüntüleme: 47
  • hız2.png
    hız2.png
    13,8 KB · Görüntüleme: 49
Merhabalar hocam bugün kablo çekeceğim modem ara yüzüne baktığımda bazen hattım 100 mbps download oluyor kablo çektikten sonra kesin düzelir sanirim

Dosya Ekleri

• Adsız 2.png
    Adsız 2.png
    135,2 KB · Görüntüleme: 44

Yeni konular

Geri
Yukarı