Rehber Modem Hat Değerleri

Modem arayüzünden hat değerleriniz nasıl, ne kadar hız alabilirim gibi kendinizce yorumlar yapmanızı sağlayabilirsiniz.

Not: ADSL kullanıyorsanız ADSL değerler için, VDSL kullanıyorsanız VDSL için değerlerdir. Kullanmadığınız bir yapının değerleri size ulaşmaz.

SNR Margin, kabaca size gelen sinyalin kalitesi diyebiliriz. Bunu bazen Noise Margin veya Gürültü Payı olarak modemlerin arayüzünde görebilirsiniz. SNR (Signal to Noise Raito) Asıl data sinyalinin kablodaki istenmeyen sinyallere (gürültü) oranıdır.

Telekom ile bizim aramızda kablo üzerinde data sinyali gelirken, kablo üzerinde dış etkenler nedeniyle oluşmuş diğer sinyallerden (gürültü) etkilenir. Bu etkilenme ne kazar az ise veya data sinyalinin gürültüye oranı ne kadar fazla ise sinyal o kadar kaliteli gelebiliyor demektir. Bu ne kadar fazla ise o kadar iyidir.

Modemlerin arayüzünde ise genelde SNR Margin değeri olur ("Receive Margin", "SNR", "Noise") ki bu da data sinyalinin bozulmaya başlamadan önceki tampon alanı belirtir, sonuç itibariyle bu değerin büyük olması bizim için iyidir.

• 6db (desibel) ve altında modemininiz hiç buluşmaz. Dolayısı ile ADSL'i kullanamazsınız.
  • 7dB-10dB arası idare eder ancak gün içinde hatta oynamalar olursa tolere etmeyecektir (DSL sönüp hattan düşme ihtimali var)
  • 11dB-20dB İyi
  • 20dB-28dB Çok iyi
  • 29dB ve üstü ise mükemmel kabul edilir.

Kısacası 12db altında SNR değeri ciddi problem demek ve buna yapılabilecek fazla bir şey yok. Binanın girişinden (Telekom kablosunun binaya girdiği noktadan itibaren) kablonuzu kontrol etmek, yenilemek (cat5 kablo ile) fayda sağlayabilir.

SNR'yi düşüren bir çok etken vardır, santralden bize kadar gelen kablo üzerine etki eden elektrik motorları, yüksek gerilim hatları, aynı kablo demetinde bulunan başka ADSL ve diğer data hatları vs. vs. Biz telekom kablosuna zaten müdahale edemeyiz, ama binanın girişindeki telekom kutusundan itibaren biz sorumluyuz ve bir şeyler yapabiliriz. Öncelikle bu kutunun temiz bir şekilde olması, karmakarışık kablolar yerine alttaki gibi olması tercih edilir.

Evimizde ise paralel çekilmiş telefonlar ve fax cihazları, telefon prizinin temiz olmaması ve özellikle de ADSL splitter'ın kalitesiz veya bozuk olması SNR'yi etkileyebilir. En temiz yöntem evde telefon prizinden direkt modeme giriş yapıp (arada hiç bir şey olmadan, splitter dahi olmadan) SNR değerine bakmak ve SNR yükseliyorsa yani gelişme varsa, probleme yol açan paralel bağlantıyı, ek kabloları vs düzeltmek olmalıdır.(Mümkünse eve giren ilk kabloya bağlamak)

Attenuation veya zayıflama ise, ADSL sinyalinin telekom santralinden çıktıktan sonra bakır kablonun uzunluğuna ve kalitesine bağlı olarak zayıflamasını gösterir. Eviniz telekom santraline ne kadar uzaksa zayıflama artar ve alabileceğiniz maksimum hız düşer. Zayıflama yani Attenuation değerinin düşük olması bizim için iyidir.

• 20dB ve altı mükemmel
  • 20dB-30dB iyi
  • 30dB-40dB idare eder
  • 40dB-50dB eh işte
  • 50dB-60dB zayıf, bağlantı sorunları olabilir
  • 60dB ve üstü bağlanamama ihtimaliniz çok yüksek.

Unutmamanız gereken şey, yüksek hızda bir bağlantı için attenuation ve SNR değerlerinin ikisinin de iyi olması gerektiğidir.

Tabii ki bu yazılanlar hep sizin ev ile telekom santrali arasındaki bağlantı hızıdır. Oysa sizin "internet hızı" diye değerlendireceğiniz hız daha bir çok değişkene bağlıdır. Telekomun iç şebekesi, bağlandığınız web sunucunun hızı gibi bir çok etken bulunmaktadır.

Kendi modemim üzerinden kısaca anlatım:

4526fbac-d708-4d89-8f74-66bba3edb824.PNG

Bölgedeki hız durumu için, TTNET , Süper Online, Türknet gibi İSS'lerin altyapı sorgulamasını kullabilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben hat değerlerimi göremedim. Sizi de etiketlemiştim hatırlıyorsanız.

Hat değerlerinden anlaşılacağı üzere şu an 10-12 Mbps hız anca alabiliyorum. Ama paketim 100 Mbps'ye kadar ve daha düne kadar 70-75 Mbps hız alabiliyordum ve o zamanda tabii ki hat değerlerim dow/up -> 86/33 civarı idi. İlk kurlum yapıldığında -bir ay önce yaklaşık- yine aynı sorun olmuştu ( o zaman 50 Mbps hız alabiliyordum ama). En son gelen ekip ( bir hafta önce yaklaşık ) elindeki telefonlar hız 100 Mbps'ye çekip sorunu çözmüştü. Şimdi nasıl çözebilirim sorunu?

Dosya Ekleri

• hat değerleri.png
    hat değerleri.png
    8 KB · Görüntüleme: 116
Merhabalar ben Vodafone net kullanıyordum hızım 35 Mbps'di bir türlü 50 Mbps yapmadilar BTK şikayet ettim iptal oldu. Şu anda TurkNet'e geçtim kurulum bekliyorum, 50 Mbps hız alabilir miyim? Kopma yaşar mıyım modem ara yüzü hat değeri böyle

Dosya Ekleri

• alt yapı değerleri.png
    alt yapı değerleri.png
    58 KB · Görüntüleme: 97
Merhabalar ben Vodafone net kullanıyordum hızım 35 Mbps'di bir türlü 50 Mbps yapmadilar BTK şikayet ettim iptal oldu. Şu anda TurkNet'e geçtim kurulum bekliyorum, 50 Mbps hız alabilir miyim? Kopma yaşar mıyım modem ara yüzü hat değeri böyle
50 Mbps kullanabilirsiniz, kopma yaşamazsınız fakat hat zayıflamanız var.
Splitter kullanıyorsanız iptal edip değerlere bakın.
Ankastreden modeme gelen kabloda ek varsa eki YAK-1 ile izole edin.
Eğer bina eskiyse iç tesisatta eskidir. Direkt eksiz CAT6 kablo çekebilirsiniz isterseniz, tercih size kalmış.

Eğer bina eskiyse iç tesisatta eskidir. Direkt eksiz CAT6 kablo çekebilirsiniz isterseniz, tercih size kalmış.
Splitter kullanmıyorum,Herhangi bir ekte yok direk daire den alıyorum ,cat 6 kablo çekmem zor 6.katta oturuyorum banyodan havalandırma dan girer 4-5 günce fibim internet fiber kullanıyordum 147 tl 100 mbps download 5 mbps upload gece 150 mbps download 10 mbps upload yapıyorlardı,Yönetici imza topladı alt yapı söktürdü yöneticinin dairesine kablo çekerken apartmanın görüntü kablosunu bozmuşlar 1500 tl masraf çıktı mahkemelik oldular kapıcı yı suçluyorlar bende iptal ettirmek zorunda kaldım,En son böyleydi internetim
Merhabalar hızımı 75 mbps yapmışlar sanırım turknet nakil yaptığım için 62 mbps alıyorum değerler nasıl hocam 50 mbps indirteyi mi?

Dosya Ekleri

• fiber hiztesti.png
    fiber hiztesti.png
    70,5 KB · Görüntüleme: 91
  • Hat değerleri.png
    Hat değerleri.png
    58 KB · Görüntüleme: 84
Son düzenleme:
Arkadaşlar herkese merhaba,

Benim de değerlerim aşağıda ki gibi Tivibu ile ilgili sıkıntı yaşıyordum. TTNET harici bir modem kullanıyordum ve donma oluyordu, bugün geldiler ve yeni modem getirmişler. Gelen arkadaş internet hattımın daha doğrusu telefon kablosunun bina dışından geldiğini bununda veri kaybına yol açabileceğini söylemiş. Yeni vermiş oldukları modem de ki değerler aşağıda ki gibi. Sizce hattı yenilemem veya başka bir şey yapmam gerekir mi ve modem değerlerim nasıldır, yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum, teşekkürler.

Dosya Ekleri

• adsl değerleri.JPG
    adsl değerleri.JPG
    109,2 KB · Görüntüleme: 71
Merhaba, biliyorum herkes aynı şeyi soruyor ama evde artık herkes android tv kullanıyor ve daha fazla hız almak istiyorum eğer hattım destekliyorsa. Rehberi okudum ancak bu hata ve hat zayıflama değerleri hız yükseldikçe değişiyor mu? Benim hat değerlerim bu şekilde 50 mbps alıyorum. 75, 70, 65 mbps bunlardan hangisi benim için uygun olur? Ya da en başta 50 mbps üzerine çıkabilir miyim?
Ekran görüntüsü 2021-01-03 151014.png

Bir de işyerinde de değerleri kontrol ettim. Mevcut hızım, ulaşılabilir hızdan daha yüksek bu nasıl mümkün oluyor? :)

Ekran görüntüsü 2021-01-04 125311.png

Yeni konular

Geri
Yukarı