Monster T7 v25.1 pildeyken videolarda anlık donma

joulneyder

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, Monster T7 v25.1 model laptop kullanıyorum. Bu modelde ekran kartı RTX 3060 ve işlemci i7-11800h. Farklı sorunlar yüzünden cihazım 2 kez sıfır ürünle değiştirildi fakat bu sefer de cihaz adaptöre takılı değilken Netflix ve YouTube gibi uygulamalarda video izlerken bazen 30 saniye aralıklarla bazen1.30 dakika aralıklarla yaklaşık yarım saniyelik donmalar yaşıyorum sanki daha çok atlama gibi çok kısa kesintiler.

Elbette cihaz pildeyken yüksek performans beklemiyorum çünkü adaptöre takılı değilken entegre grafik kartının kullanıldığını biliyorum fakat video izlemek gibi basit bir işlemde bunu yapmasını sorun olarak gördüm. Dediğim gibi önceki iki üründe böyle bir sorun yoktu. Sizce sorunun kaynağı ne olabilir? Cihaz adaptöre bağlıyken herhangi bir sorun yok.

Çözmek için denediklerim:
1. Pil güç modu ile ilgili tüm seçenekleri denedim.
2.NVIDIA Denetim Masası'ndan NVIDIA işlemcisini kullanmayı ayarladım hatta Google Chrome için özellikler programlar kısmından da ayarladım. Yine 3D ayarlar kısmında güç durumunda maksimum performansı ayarladım.
3. Intel grafik kontrol merkezinden güç tasarrufuyla ilgili her şeyi kapatıp maksimum performans seçtim.
4.Windows grafik ayarları kısmından donanım hızlandırmalı GPU zamanlamasını aktif ettim.
5.Intel grafik kartı driverini tekrar yükleyip aygıt yöneticisinden güncelliğini kontrol ettim.
6.Windows Home orijinal kullanıyorum ve tamamen güncel.
Bu yöntemlerin hiçbiri sorunumu çözmedi hala adaptör takılı değilken video izlerken kesilmeler yaşıyorum anlık.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bunun çözümü şu: Pilde bilgisayarı açarken bilgisayar tam açılmadan önce F2 ile BIOS'a girip harici ekran kartını kapatmak. Pilde Nvidia ekran kartı kullanılmaz İntel UHD ekran kartı daha verimli olduğu için bilgiayarın pili grafik kartına darboğaz yapmaz. Öbür türlü pil grafik kartına darboğaz yapar.

Dediğinizden yola çıkarak bir konuda hata yaptığımı farkettim. Daha performanslı olsun diye nvidia denetim masasında 3d ayar kısmında her zaman yüksek performanslı nvdia işlemcisini kullanı seçmiştim fakat cihaz pildeyken intel grafik kartını kullandığı için bu ayar darboğaza sebep oluyor zannedersem.Otamatik seç 'e ayarladım sorun düzeldi . Teşekkür ederim

fakat cihaz pildeyken intel grafik kartını kullandığı için bu ayar darboğaza sebep oluyor zannedersem.
Bir yanlış anlaşılma olmuş gibi 🤔😁

Hocam dGPU ile bataryadan LoL oynarken çok kasıyor 20 ile 150 fps arası gidip geliyor ama bataryada LoL oynarken iGPU yapınca 70 FPS ve stabil performansı var, drop girmiyor. Yaklaşık 2 el maç atabiliyorum 70-80 dk. civarı gidiyor pili.
Bataryayla oynayacaksanız iGPU yapmanızı tavsiye ederim.
Ama FPS oyunları oynayacaksanız mesela Valorant, aşırı fazla input lag yapıyor iGPU'yu önermem. Yaklaşık ortalama 30milisaniye oluyor görüntü işleme hızı. dGPU+prizde kombinasyonuyla gecikmesi 3,5 ila 4 ms oluyor.
Örnek olarak yukarıdaki mesajda da söylediği gibi eğer pilde bilgisayarı stabil kullanmak isterseniz harici ekran kartını kapatmanız gerekiyor.

Diğer markaları bilmiyorum ama Monster'da kullandıkları pilin anlık verebileceği güç kapasitesi çok düşük. Nvidia ekran kartı güçlü ama enerji tüketimi yüksek (verimsiz) olduğu için pil de güçsüz olduğu için Nvidia'yı besleyemiyor yani pil darboğaz yapıyor. Onun için sürekli donmalar FPS düşüşleri yaşanıyor.

İntel grafik kartı az güç tüketiyor daha verimli, pil onu besleyebiliyor ve bilgisayarın performansı daha stabil oluyor. İntel tüketimi de düşük olunca daha uzun süre oyun oynayabiliyorsunuz

Örnek olarak yukarıdaki mesajda da söylediği gibi eğer pilde bilgisayarı stabil kullanmak isterseniz harici ekran kartını kapatmanız gerekiyor.

Diğer markaları bilmiyorum ama Monster'da kullandıkları pilin anlık verebileceği güç kapasitesi çok düşük. NVIDIA ekran kartı güçlü ama enerji tüketimi yüksek (verimsiz) olduğu için pil de güçsüz olduğu için NVIDIA'yı besleyemiyor yani pil darboğaz yapıyor. Onun için sürekli donmalar FPS düşüşleri yaşanıyor.

Intel grafik kartı az güç tüketiyor daha verimli, pil onu besleyebiliyor ve bilgisayarın performansı daha stabil oluyor. Intel tüketimi de düşük olunca daha uzun süre oyun oynayabiliyorsunuz.

Hocam bu Monster'a özel bir durum değil bende GE76 da vardı ama o cihazdada pilde oyun oynarken pil yetmez bu sebeble cihaz oyunda çok yavaş çalışır.

Diğer markaları bilmiyorum ama Monster'da kullandıkları pilin anlık verebileceği güç kapasitesi çok düşük. Nvidia ekran kartı güçlü ama enerji tüketimi yüksek (verimsiz) olduğu için pil de güçsüz olduğu için Nvidia'yı besleyemiyor yani pil darboğaz yapıyor. Onun için sürekli donmalar FPS düşüşleri yaşanıyor.

İntel grafik kartı az güç tüketiyor daha verimli, pil onu besleyebiliyor ve bilgisayarın performansı daha stabil oluyor. İntel tüketimi de düşük olunca daha uzun süre oyun oynayabiliyorsunuz
Çok güzel bir açıklama olmuş ,elinize sağlık.

Yeni konular

Geri
Yukarı