MSI Armor RX 580 8GB OC Yüksek Fan Hızı ve Isınma Sorunu

• Konuyu başlatan sekect
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 50
  • Görüntüleme 13B

sekect

Kilopat
Arkadaşlar MSI Armor RX 580 8GB OC modelini kullanıyorum. Daha öncede buna benzer bir konu açmıştım fakat bir sonuca ulaşamadım. Servise yolladım, bir kere Servispoint'e, ısı değerleri normal ve Windows'dan görüntü alındı diyip bana geri yollamışlar. Fakat resmini de ekliyorum aşağıya. Örnek olarak Fortnite'ı seçtim. Daha lobideyken RPM ve fan hızı oranı ortada. Acayip derecede gürültü yapıyor.

@Recep Baltaş ve @Ali Güngör 'ün RX 580'li topladıkları sistem videosunu izledim fakat ordaki fan hızı oranı ve RPM'i gayet makul seviyelerde. Oyunlarda FPS'i sabitlersem 60-75 arasına, o zaman fan kullanımı %40-44 civarına düşüyor. Oyunlarda tam performans almak istediğimde ise yani FPS unlimited yaparsam resimdeki gibi değerlere ulaşıyor. Ekran kartını servise tekrar yollayacağım fakat şikayet olarak ne yazmalıyım sizce?

Kullandığım kasa Cooler Master MB511 modeli. Hava akışı da güzel kasanın.
15 dakikadır açık oyunun lobisi. Onun resmini de ekledim. Fan hızı oranı %63'lerde 3109 RPM'de dönüyor.

fan hızı2.jpg

fan3 15dk.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
İlk olarak dikey senkronizyonu açın. Monitörünüz 60 Hz ise, 60 FPS yukarsı size bir fark olarak geri dönmez. Bu, ekran kartı kullanımını da düşürür. Overclock modunda değilde, güç tasarruf modunda bile oynayabilirsiniz o oyunu bence.

O olay sen oyunu başlatıp menüye gelene kadar fanlar dönmez. 50 derecenin üstüne çıkmadığı için ama lobiye girdiğin an dönmeye başlarlar yani oyun içinde çoktan dönüyor olmalılar.
Hocam yazılımsal olacağını sanmıyorum çünkü 2 kere format atıp saf kurulumla denedim kartı. Yine aynıydı. Servisin böyle bir şey yapacağını pek sanmıyorum, keşke yapsalar.

Belirli bir dereceden sonra kart fanlarını otomatik döndürüyor. Acaba oyunda ısınmadığı için mi fanları açmıyor ? Pubg de grafik ayarlarınız nedir ? Bir de fan hızı % olarak ve RPM olarak kaç acaba ?

O olay sen oyunu başlatıp menüye gelene kadar fanlar dönmez. 50 derecenin üstüne çıkmadığı için ama lobiye girdiğin an dönmeye başlarlar yani oyun içinde çoktan dönüyor olmalılar.
Hocam bugün servisden çıkışı yapılmış kartımın. Hiç bir sorun görülmemiş. Kartı satmayı düşünüyorum artık yapacak bir şey yok gibi.

Vatandan almıştın yanlış hatırlamıyorsam. Orada test edemezlermiydi. Yani sende gidip bir test sistemine sokup canlı bir şekilde görsen. O zaman sorun karttamı senin pc demi anlayabilirsin.
Hocam bugün servisden çıkışı yapılmış kartımın. Hiç bir sorun görülmemiş. Kartı satmayı düşünüyorum artık yapacak bir şey yok gibi.

Vatandan almıştın yanlış hatırlamıyorsam. Orada test edemezlermiydi. Yani sende gidip bir test sistemine sokup canlı bir şekilde görsen. O zaman sorun karttamı senin pc demi anlayabilirsin.
Evet Vatandan almıştım fakat artık uğraşmak istemiyorum. Canımı çok sıktı bu kart. Telefonda teknisyenle konuştum. Diyorum ki; fan devrini çok yükseltiyor ses yapıyor, adamın dediği şey şu: benden fanların çalışmamasını istemeyin. Abi ne alaka ? Bana telefonda 10 dakika aynı şeyi söyledi. Ve sizin dediğinizi söyledim. Silicon lottery den olabilir mi diye sordum, o ne ki ilk defa duydum falan dedi.

Yani orada vatan bilgisayarın şubesinde test etmelerini isteyebilirsiniz. Ancak ümidi kestiyseniz yeni bir rx 580 8gb uygun fiyata bulunabilir. Yada yurt dışından 2000 tl civarına gtx 1070 bulunabilir. Allah size sabır versin ne diyeyim :)

Silicon Lottery'i bilmemesi normal. Bu bir satış sitesi. Her teknolojik parça aynı performansı sergilemediği için OC potansiyellerini, ısınma durumlarını test edip satışı ona göre yapan bir firma sadece. Kelime olarak da bu tarz ürünlerin ısınma vs. durumlarının biraz da şans işi olduğunu anlatan bir kelime. Aynı model ve aynı seri olsa bile her kart aynı miktarda ısınmaz, aynı performansı sergilemez. Kartınızda bir sorun yok demekten dilimde tüy bitti. Kartın fanlarını çalıştırmamasını beklemeyin diyen teknisyen arkadaş da yerden göğe kadar haklı. Kendi kendinize olayı büyütüyorsunuz sebebini anlayamadığım bir şekilde. Benim kartım 85 derecelere çıkabiliyor, çok da sesli bir şekilde fan çalıştırıyor. FPS'i sınırlıyorum ya da o oyunu kulaklıksız oynamıyorum. Kasayı biraz uzaklaştırın kendinizden. Oyun oynarken fanlar ses çıkartıyor diye ürününün bozuk olduğunu düşünen de bir sizi gördüm gerçekten.

Silicon Lottery'i bilmemesi normal. Bu bir satış sitesi. Her teknolojik parça aynı performansı sergilemediği için OC potansiyellerini, ısınma durumlarını test edip satışı ona göre yapan bir firma sadece. Kelime olarak da bu tarz ürünlerin ısınma vs. durumlarının biraz da şans işi olduğunu anlatan bir kelime. Aynı model ve aynı seri olsa bile her kart aynı miktarda ısınmaz, aynı performansı sergilemez. Kartınızda bir sorun yok demekten dilimde tüy bitti. Kartın fanlarını çalıştırmamasını beklemeyin diyen teknisyen arkadaş da yerden göğe kadar haklı. Kendi kendinize olayı büyütüyorsunuz sebebini anlayamadığım bir şekilde. Benim kartım 85 derecelere çıkabiliyor, çok da sesli bir şekilde fan çalıştırıyor. FPS'i sınırlıyorum ya da o oyunu kulaklıksız oynamıyorum. Kasayı biraz uzaklaştırın kendinizden. Oyun oynarken fanlar ses çıkartıyor diye ürününün bozuk olduğunu düşünen de bir sizi gördüm gerçekten.
Hocam haklı olabilirsiniz fakat daha önce böyle bir şeyle karşılaşmadığım için bana sorunlu gibi geldi. Demek ki bu kart böyle çalışıyormuş 😊 Fikirleriniz için herkese teşekkür ediyorum.

Arkadaşlar MSI Armor RX 580 8 GB OC modelini kullanıyorum. Daha önce de buna benzer bir konu açmıştım fakat bir sonuca ulaşamadım. Servise yolladım, bir kere servispoint'e, sıcaklık değerleri normal ve Windows'dan görüntü alındı deyip bana geri yollamışlar. Fakat resmini de ekliyorum aşağıya. Örnek olarak Fortnite'ı seçtim. Daha lobideyken RPM ve fan hızı oranı ortada. Acayip derecede gürültü yapıyor.

@Recep Baltaş ve @Ali Güngör'ün RX 580'li topladıkları sistem videosunu izledim fakat oradaki fan hızı oranı ve RPM'i gayet makul seviyelerde. Oyunlarda FPS'i sabitlersem 60-75 arasına, o zaman fan kullanımı %40-44 civarına düşüyor. Oyunlarda tam performans almak istediğimde ise yani FPS unlimited yaparsam resimdeki gibi değerlere ulaşıyor. Ekran kartını servise tekrar yollayacağım fakat şikayet olarak ne yazmalıyım sizce?

Kullandığım kasa Cooler Master MB511 modeli. Hava akışı da güzel kasanın.
15 dakikadır açık oyunun lobisi. Onun resmini de ekledim. Fan hızı oranı %63'lerde 3109 RPM'de dönüyor.

Eki Görüntüle 356709
Eki Görüntüle 356713

Selamun aleyküm kardeşim aynı sıkıntı bende de var şu an aynı ekran kartı sadeve benim ki ASRock olanı nasıl hallettin bu sorunu?

Uyarı! Bu konu 4 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı