MSI RX 5700 XT Gaming X vs Sapphire RX 5700 XT Nitro+

ASUS ekran kartı konusunda zaten çok güzel yorumlar görmedim bende. Bir de sistem upgrade ederken farklı sisteme geçmek mantıklı olur mu hocam şu an Intel sistemdeyim giriş seviyesi G4600 işlemci GTX 1050 Ti kullanıyorum geçersem de Ryzen 7 2700X veya üstü ekran kartı konusunda da dediğiniz gibi Nitro+ almayı düşünüyorum. Ama bir yandan da diyorum ki yeniden sistem toplamakla aynı hesaba geliyor sizin tavsiyeniz ne olur? Intel upgrade mi yapmalıyım yoksa AMD'ye geçiş mi yapmalıyım?
Bence upgrade yapmak mantıklı değil. Bütçenize göre en iyi parçaları kullanıp uzun ömürlü bir sistem yapmak daha mantıklı. Kasasından PSU’suna güzel parçalar seçerseniz ilerde şu an yaptığınız gibi sıfırdan toplamak yerine ufak upgradelerle bilgisayarınızı güçlendirme şansınız olur. Sizin dediğinizi ben denedim geçen sene 10 yıllık i7 870’li sistemime kasa PSU ekran kartı olarak da RX580 taktım güzel bir sistem oldu ama sorunları vardı o yüzden dağıttım o sistemi? İşlemci olarak 2700X önermem bütçeniz kısıtlıysa da 3600 ve üstü düşünebilirsiniz. Ryzen 3600 çok rahat bir şekilde besler bu ekran kartını.

Son düzenleyen: Moderatör:
AMD ile NVIDIA çok farklı. Arada TDP farkı çok fazla bir kere sizin kart ısınmaz zaten. Sapphire RX 5700 XT’nin Nitro+’ın 265W TDP değeri var :D
Doğrudur bana kalsa AMD almam performans olarak NVIDIA'yı tokatlıyor ama sorun çıkarma ihtimali NVIDIA'ya göre biraz daha yüksek gibi geliyor bana.

Sapphire'de sorun yaşayan sayısı daha fazla diyenlerin kaynak paylaşması lazım.

5700 XT ışın izlemeyi dışarıda bırakırsak kesinlikle daha mantıklı. Hem daha ucuz hem daha yüksek performanslı. Radeon yazılımdan kaynaklı sorunlar mevcuttu. Fakat en güncel WHQL imzalı sürücüde sorun yok. MSI ve Sapphire ayrımına gelirsek, ben Sapphire Nitro+ sahibiyim ve kartın hiçbir ögesinin (gpu, vram, vrm...) 80 °C değerini aştığını görmedim tam yük altında iken. Gaming X kartı da kötü değil ama soğutma konusunda (bu gpu için) Sapphire ve PowerColor RedDevil zirvededir. Almadan önce epey video izlemiştim. Gaming X ve Nitro+ ne kadar iyiyse MSI Armor ve Evoke da o kadar hayal kırıklığıdır.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Doğrudur bana kalsa AMD almam performans olarak NVIDIA'yı tokatlıyor ama sorun çıkarma ihtimali NVIDIA'ya göre biraz daha yüksek gibi geliyor bana
RTX ile işi olmayan birisi olarak AMD tercihim olur. 3300 liraya RX 5700 XT Nitro+ alabiliyorum. RTX 2070 Super’de 4000’den aşağıya fiyat yok neredeyse. Onlar da en düşük modeller soğutma ve frekans olarak. RTX 2070 Super ROG STRIX veya Gaming X modellerinin 4700 4800 olduğunu düşünürsek AMD daha mantıklı bence. Ayrıca sorun çıkarma gibi bir durum yok tam tersine her gelen güncellemeyle performans arttırıyolar. İlk çıktığı zamanlarda sorunluydu o konuda haklısın. Ben neredeyse 1 yıl RX580 kullandım, 6 7 yıl da Radeon HD 5750 kullandım hiçbir sorun yaşamadım tam tersine memnun olduğum için tekrar AMD düşünüyorum.

RX 5700 XT tarafında alınabilir iki model var Türkiye için. İkisi de başlıkta olan kartlar. Ben Sapphire tercih ettim. Frekansları yüksek. Fiyatı aldığım gün MSI ucuz olsaydı MSI alırdım. Sapphire ucuzdu Sapphire aldım. Memnunum performansından. Ama soğutması kötü olan bir kasaya tavsiye etmem. Kartı strese aldığınızda kapalı bir kasa da boğulabilir açıkcası. Bunu marka fark etmeksizin söylüyorum.

Üst düzey soğutma performansı arıyor iseniz 2 ürünü de önermiyorum. ASUS ROG STRIX modeline göz atabilirsiniz. Sıcaklık ideal derecede, yeterli seviyeye insin der iseniz MSI modelini öneririm.

Ben de yakın zamanda almayı düşünüyorum Sapphire Pulse yada Gigabyte OC modelini, testlerde Gigabyte OC bir tık daha önde ama önemsenmeyecek kadar, daha önemli olan uzun kullanımda hangisinin ömrünün daha uzun olacağı ve teknik servisin hangisinde daha iyi olduğu, Gigabyte'ın uzun kullanımda daha çok sorun çıkardığını okuduğum için şuan Sapphire Pulse düşünüyorum siz hangisini önerirsiniz?

Kafa karıştırmayı istemem lakin bir kez daha topa girmem gerekiyor.

Asus, geçmişte ben dahil pek çok kişiyi ekran kartlarıyla (bilhassa soğutma kısmında) üzdü. Rog Strix kartlarına kimse kolay kolay bir şey diyemiyordu çünkü gerçekten kaliteliydi. Fakat Asus o seride de çuvalladı. (AMD tarafında)

Aşağıdaki videoda Rog Strix 5700 XT kartın sıcaklığının neredeyse 90 dereceye dayandığını göreceksiniz. Aslında iyi bir soğutucu bloğuna sahip olsa da ciddi bir üretim hatası mevcut. Kart açıkta test ederken adam bir eliyle soğutucu bloğun üzerinde bastırdığında sıcaklık düşmeye başlıyor. Yani komik bir şekilde soğutucunun yeterince baskı uygulayamadığı ortaya çıkıyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Bir kez daha belirteyim, Sapphire Nitro+ Türkiye'de kolayca temin edebileceğiniz, RX 5700 XT gpu içeren en iyi kartlardan birisi.

Kafa karıştırmayı istemem lakin bir kez daha topa girmem gerekiyor.

Asus, geçmişte ben dahil pek çok kişiyi ekran kartlarıyla (bilhassa soğutma kısmında) üzdü. Rog Strix kartlarına kimse kolay kolay bir şey diyemiyordu çünkü gerçekten kaliteliydi. Fakat Asus o seride de çuvalladı. (AMD tarafında)

Aşağıdaki videoda Rog Strix 5700 XT kartın sıcaklığının neredeyse 90 dereceye dayandığını göreceksiniz. Aslında iyi bir soğutucu bloğuna sahip olsa da ciddi bir üretim hatası mevcut. Kart açıkta test ederken adam bir eliyle soğutucu bloğun üzerinde bastırdığında sıcaklık düşmeye başlıyor. Yani komik bir şekilde soğutucunun yeterince baskı uygulayamadığı ortaya çıkıyor.

Bir kez daha belirteyim, Sapphire Nitro+ Türkiye'de kolayca temin edebileceğiniz, RX 5700 XT gpu içeren en iyi kartlardan birisi.
Hocam bende çok söylüyorum ama hala aksini söyleyenler çıkıyor sustum artık :) kullandığım kart bide nitro+, incelemesini de yaptım. Gerisi tercih edecek kişinin bileceği iş artık.

Geri
Yukarı